Koronawirus w Polsce i na świecie. W środę ponad 10 tys. nowych zakażeń COVID-19, ponad 200 tys. chorych. Raport na żywo 21.10.2020

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Raport minuta po minucie, środa 21 października 2020. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 040 nowych zakażeniach koronawirusem. Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Polsce wzrosła do 202 579. Zmarło 3 851 zakażonych. Rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia.
 • Osoby
  zainfekowane
  202 579
 • Ofiary
  śmiertelne
  3 851
 • Osoby
  hospitalizowane
  9 439
 • Osoby w
  kwarantannie
  335 060
 • Osoby
  wyzdrowiałe
  98 884

Zaktualizowano: 21 października, godz. 10:50, Ministerstwo Zdrowia

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 21 października 2020

18:30

Procedowany właśnie w Sejmie projekt ustawy o dobrym samarytaninie, który w teorii ma zapewnić wsparcie dla medyków i służby zdrowia w walce z COVID-19, nie do końca podoba się środowisku medycznemu. Lekarze obawiają się, że będzie łapanka na lekarzy, by ściągnąć ich do walki z koronawirusem. - Lekarze 60+ i lekarki-matki karmiące to osoby z grupy ryzyka. Nie można ich powoływać do pracy - alarmują przedstawiciele służby zdrowia.

17:14

Nowy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się dziś z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Po spotkaniu przekazano, że w czwartek ogłoszone zostaną kolejne decyzje dotyczące funkcjonowania placówek. Premier Morawiecki wyjawił w Sejmie, że prawdopodobnie najstarsze klasy szkół podstawowych przejdą na naukę zdalna lub hybrydową.

Czytaj także

14:03

13:45

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, podczas swojego wystąpienia w Sejmie, zmiany dla uczniów szkół podstawowych. Starsze klasy tych placówek mają przejść na nauczanie zdalne lub hybrydowe.

11:37

10:42

Z powodu COVID-19 zmarło 13 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 117 osób.

10:37

10 040 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (1 315), mazowieckiego (1 162), śląskiego (1 008), podkarpackiego (881), kujawsko-pomorskiego (771), wielkopolskiego (755), łódzkiego (675), lubelskiego (658), pomorskiego (548),dolnośląskiego (462), opolskiego (362), warmińsko-mazurskiego (348), zachodniopomorskiego (285), lubuskiego (283), podlaskiego (268), świętokrzyskiego (259). Liczba zakażonych koronawirusem: 202 579/3 851 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:13

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawiruse.

9:20

8:17

7:00

Niemcy: W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 7595 nowych zakażeń koronawirusem i 39 kolejnych zgonów - poinformował w środę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 380 762 przypadki koronawirusa. Zmarło w tym kraju 9875 osób.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 20 października 2020

20:25

Od dziś można załatwić sprawę w ZUS bez wychodzenia z domu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił we wtorek nową usługę, tzw. e-wizytę. Dzięki temu rozwiązaniu petenci mogą odbyć wideorozmowę z ekspertem z ZUS. E-wizyty są już możliwe w oddziałach ZUS w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu, a od listopada usługa będzie dostępna we wszystkich oddziałach.

19:46

18:38

„Nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania” – tak o pomyśle wprowadzenia stanu klęski żywiołowej lub stanu wyjątkowego wypowiada się Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" krytykuje również wezwania do ponownego zamknięcia kraju.

16:50

Papier toaletowy i makaron znów poszukiwany. Podczas pierwszej fali pandemii Polacy szturmem ruszyli do sklepów. Papier toaletowy i mydło biły kilkusetprocentowe rekordy wzrostu. Niewiele mniejszą popularnością cieszył się makaron, ryż i mąką. Jednak pierwsze miejsce zajmował spirytus. Najnowsze dane pokazują, że od kilku tygodni powracają te trendy.

15:15

W wieku 83 lat we wtorek zmarł biskup senior Bogdan Wojtuś. Był emerytowanym biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Biskup Wojtuś od soboty przebywał w szpitalu. Był chory na COVID-19.

14:47

Już niedługo niektóre ograniczenia mogą zostać jeszcze bardziej zaostrzone. Zapowiedział to rzecznik rządu Piotr Müller. W grę wchodzi m.in. zmiana limitów ilości osób w poszczególnych miejscach. Decyzje ws. ewentualnego zaostrzenia niektórych restrykcji mamy poznać w czwartek.

14:19

Światełko w tunelu dla branży fitness. Siłownie i baseny, zamknięte w ramach ograniczeń związanych z epidemią, wkrótce mogą zostać otwarte. W poniedziałek 19 października przedstawiciele branży spotkali się w tej sprawie z wiceprezesem Rady Ministrów, Jarosławem Gowinem i są dobrej myśli. Liczą, że otwarcie siłowni i basenów może nastąpic nawet w sobotę.

13:52

Dramatyczny apel ratowniczki medycznej z Grodziska Wielkopolskiego o noszenie maseczki. "Tobie jeszcze ciężko założyć na twarz zwykłą maseczke idąc na zakupy ?! Takie to dla Ciebie uwłaczające?! Tak bardzo narusza to Twoje prawa?! Taki jesteś bohaterski, bo masz w dupie innych i maseczki nie nosisz?! To zapraszam do karetki, na SOR, na zakaźny i wszędzie tam, gdzie ludzie codziennie w pełnym opancerzeniu spędzają długie godziny - napisała Monika Maluśka w niedzielę, 18 października na swoim facebookowym profilu.

13:18

Irlandia wprowadza od środy najsurowsze ograniczenia w Europie i prosi obywateli o stosowanie się do nich. Obywatele proszeni są o pozostanie w domach. Będą kary za odbywanie dłuższych podróży. Wiele sklepów i zakładów fryzjerskich zostanie zamkniętych, a bary i restauracje będą mogły świadczyć tylko usługi na wynos.

12:58

Minister Michał Dworczyk powiedział w radiowej Jedynce, że do powstających szpitali polowych trafiać będą chorzy na koronawirusa, którzy nie przechodzą tej choroby bardzo ostro. Szpitale te mają zwolnić łóżka w tradycyjnych placówkach, do których będą trafiać najciężej chorzy. Są już chętne pielęgniarki i ratownicy medyczni do pracy w szpitalu polowym.

Czytaj także

11:58

Sejm przegłosował wniosek opozycji o odroczenie obrad posiedzenia Sejmu, aby posłowie mogli zapoznać się z projektem PiS w sprawie przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19. - Jaki sens ma apelowanie do opozycji o współpracę w walce z epidemią i przysyłanie projektów ustaw tuz przed posiedzeniem? Ktoś sobie znowu robi żarty z poważnych rzeczy- komentuje Paweł Kowal. -Totalna obstrukcja kosztem zdrowia Polaków- komentuje Joanna Lichocka. Obrady zostały odroczone do środy.

11:17

10:31

Ponad 9 tysięcy nowych zakażeń. Ostatniej doby zmarło 107 osób. Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 190 tysięcy

09:59

09:11

Owsiak nie zgadza się na oddanie dla chorych na Covid łóżek kupionych przez WOŚP. Mają służyć psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej.

08:00

Niewielka Belgia przezywa trudne chwile, lawinowo przybywa nowych zakażeń koronawirusem. System opieki zdrowotnej zbliża się do granic możliwości.

20:35

W poniedziałek policjanci weszli do Domu Zakonnego Towarzystwa Salezjańskiego przy ul. Wronieckiej w Poznaniu. Powodem interwencji była msza trydencka, w czasie której nie zachowano odpowiedniego dystansu. - Dwóch mężczyzn, którzy celebrowali nabożeństwo, zostało doprowadzonych na komisariat - mówi Iwona Liszczyńska z poznańskiej policji.

20:10

Ustawa, nad która będą jutro pracować posłowie, przewiduje ułatwienia dla lekarzy z zagranicy, spoza Unii Europejskiej, którzy będą chcieli pracować w Polsce - mówił w TVN24 szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

18:40

W szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie na początku ma być 500 łóżek, docelowo nawet tysiąc - poinformował na konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Trwa kompletowanie personelu medycznego. W stolicy powstanie jeszcze jeden taki szpital - dodał szef MSWiA Mariusz Kamiński. W kraju powstanie sieć szpitali tymczasowych.

16:30

Policjanci skontrolowali krakowską siłownię Atlantic, której właściciele zdecydowali, że pomimo zakazu, będą dalej prowadzić swój biznes. Siłownia zaczęła funkcjonować jako sklep z testowaniem sprzętu, a zajęcia fitness odbywają się w ramach Kościoła Zdrowego Ciała. Policjanci na razie jednak nie oceniają, czy doszło do naruszenia przepisów.

16:00

Nieprawidłowy sposób noszenia maski to nie tylko większe ryzyko infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, ale też innymi wirusami, grzybami, a nawet gronkowcem - ostrzegaja eksperci. Oprócz tego, jak często ją zmieniać, warto wiedzieć też, w jaki sposób skutecznie ją dezynfekować.

15:30

Ksiądz z Koszęcina (woj. śląskie) mimo udzielania przez biskupów dyspensy, straszy wiernych, że za nieobecność na mszy świętej parafianie odpowiedzą przed Bogiem. Zachęca również do przyjmowania komunii świętej do ust i pisze o "pandemii strachu" oraz "pobożnym wirusie".

15:00

Stany Zjednoczone zaatakowała trzecia fala pandemii koronawirusa. Zdaniem naukowców jest ona najsilniejsza i ofiar będzie dużo. Dodają, że spodziewany jest wzrost liczby zakażeń i hospitalizacji, bo zniesiono blokady, ludzie spędzają więcej czasu w pomieszczeniach i daje o sobie znać „zmęczenie pandemią”.

14:30

Na kwarantannie jest też prezes PiS Jarosław Kaczyński, ponieważ miał kontakt z osobą zakażoną koronwirusem. Jarosław Kaczyński czuje się dobrze i w miarę możliwości będzie pracowac w domu - pinformował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

14:00

Na kwarantannie znalazł się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

13:45

Minister zdrowia potwierdził, że na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem. Będzie podlegać MSWiA. W każdym województwie powstaną takie szpitale podlegające wojsku. Ministerstwo zdrowia robi przegląd objektów takich jak opuszczone szpitale, hale wystawiennicze.

13:40

Minister zdrowia zapowiedział zwiększenie roli wojewódzkich koordynatorów, którzy mają mieć lepszą wiedzę nt. zajętości łóżek w szpitalach. Chodzi o uniknięcie sytuacji opisywanych w mediach, gdy karetki pogotowia jeździły między szpitalami z pacjentami zakażonymi koronawirusem.

13:25

Nie będzie zamknięcia cmentarzy na 1 listopada. Minister zdrowia przypomina, że w czasie odwiedzin na cmentarzu obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Rząd namawia do rozłożenia wizyt na cmentarzach na kilka dni. Nie ma w tej chwili zgody na przyznanie dodatkowego dnia wolnego w okolicy 1 listopada, bo takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów, tymczasem rząd stosuje strategię: "zostań w domu".

13:25

Rząd przygotował przepis, który gwarantuje brak odpowiedzialności lekarzy za błędy popełnione podczas walki z koronawirusem w czasie epidemii, z wyłączeniem oczywistych zaniedbań - informuje minister zdrowia.

13:20

W najbliższym czasie liczba zakażeń koronawirusem może osiągnąć poziomo 15-20 tys. dziennie - mówi minister zdrowia. Dlatego takk ważne jest noszenie meseczki. Będzie on bezwzględnie egzekwowany, obowiązuje zasada "zero tolerancji".

13:15

Szpitale wojewódzkie oddadzą 3 tys. łóżek dla chorych na COVID-19. Również szpitale prywatne włączą sie w leczenie zakażonych koronawirusem. Łącznie pozwoli to na podwojenie liczby łóżek "covidowych" - zapowiada minister zdrowia.

13:10

Część szpitali powiatowych zajmie się leczeniem chorych na COVID-19 - informuje na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dzięki temu przybędzie 10 tys. łóżek "covidowych". Również personel tych szpitali powiększy liczbę medyków leczących zakażonych koronawirusem.

13:05

W kraju jest 15 tys. łóżek dla chorych na COVID-19 - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

12:55

W szpitalu wojewódzkim w Tarnobrzegu z powodu przypadków koronawirusa wstrzymane są przyjęcia na oddziały chirurgii dziecięcej, położnictwo oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zakażony jest także dyrektor lecznicy Wiktor Stasiak. Od soboty przebywa w izolacji.

11:59

Jak poinformował w poniedziałek przed południem wiceminister zdrowia Waldemar Karaska, pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym będzie gotowy w ciągu najbliższego tygodnia. - Stadionów wystarczy, gorzej z respiratorami- skomentował były premier Donald Tusk.

Czytaj także

10:47

10:35

10:00

09:00

Błaszczak: Ponad 100 tysięcy żółnierzy przeszło szkolenia medyczne. O szpitalach tymczasowych będzie mówił premier Morawiecki. Przeczyatj całość.

08:24

W poniedziałek zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia dotyczące wesel i wszelkich imprez okolicznościowych. Nowe wytyczne dotyczą także nauczania w szkołach ponadpodstawowych i wyższych. Przeczytaj całosć.

16:02

USA: Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa  od wybuchu pandemii zdiagnozowano w całym kraju 8 mln 100 tys. 662 przypadków wirusa. Zmarło łącznie 219 tys. 156 osób.

15:07

Premier Mateusz Morawiecki zakończył kwarantannę. Informacje na ten temat przekazał jego rzecznik. Dodał również, że polityk jest zdrowy i czuje się dobrze.

14:30

Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia, policja pouczyła ponad 197,5 tys. osób, ponad 55,3 tys. ukarano mandatem karnym, a w ponad 14,6 tys. przypadków skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

13:26

W obliczu gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce kolejni biskupi udzielają dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych. Duchowni apelują też o przestrzeganie w kościołach zasad sanitarnych. Dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych udzielili już m.in.: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, bp diecezji opolskiej Andrzej Czaja, ordynariusze warszawskich diecezji kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński, bp diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajcza, bp zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

12:38

11:03

W ciągu doby wykonano ponad 37,2 tys. testów na koronawirusa - informuje resort zdrowia.

10:42

Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 44 osoby.

10:40

8536 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1342), śląskiego (974), małopolskiego (934), wielkopolskiego (724), podkarpackiego (721), łódzkiego (584), lubelskiego (580), kujawsko-pomorskiego (523), pomorskiego (427),dolnośląskiego (369), zachodniopomorskiego (317), opolskiego (312), świętokrzyskiego (211), warmińsko-mazurskiego (210), lubuskiego (169) i podlaskiego (139). Liczba zakażonych koronawirusem: 175 766/3 573(wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:06

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawirusie.

9:26

8:00

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 150 zgonów z powodu COVID-19, co jest najwyższą liczbą od ponad czterech miesięcy - od 10 czerwca - podał w sobotę po południu brytyjski rząd. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 43 579. Potwierdzono również 16 171 nowych zakażeń koronawirusem W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 705 428.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 17 października 2020

16:01

15:03

Watykan: Dom świętej Marty, gdzie mieszka papież Franciszek, znalazł się pod specjalnym nadzorem, ponieważ wykryto tam zakażenie koronawirusem u jednego z rezydentów - poinformował w sobotę (17 października) dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.W komunikacie przekazanym dziennikarzom rzecznik Watykanu napisał, że osoba zakażona, obecnie bezobjawowa, opuściła czasowo Dom św. Marty i jest w izolacji, podobnie jak wszyscy, którzy mieli z nią kontakt.

14:05

12:53

Od dzisiaj w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w strefie czerwonej. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i imprez okolicznościowych, które zaczną obowiązywać od 19 października - przypomina resort zdrowia.

11:20

W ciągu doby wykonano ponad 48,9 tys. testów na koronawirua.

10:41

Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 78 osób.

10:35

9622 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1485), małopolskiego (1254), wielkopolskiego (1058), łódzkiego (821), śląskiego (765), podkarpackiego (704), pomorskiego (563), dolnośląskiego (524), kujawsko-pomorskiego (470),lubelskiego (429), świętokrzyskiego (396), zachodniopomorskiego (340), opolskiego (283), warmińsko-mazurskiego (224), lubuskiego (157), podlaskiego (149).Liczba zakażonych koronawirusem: 167 230/3 524 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:05

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawirusie.

9:27

8:00

Po raz pierwszy dzienny wzrost zakażeń koronawirusem w Czechach przekroczył granicę 10 tysięcy - podało w sobotę rano tamtejsze ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 11 105 nowych infekcji. Zmarło kolejnych 11 osób.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 16 października 2020

20:40

Dopuszczono jednak do częściowego otwarcia basenów, siłowni i klubów fitness:

Rząd łagodzi obostrzenia dot. basenów, siłowni i klubów fitness.

20:08

Liczba zachorowań na świecie zbliża się do 40 milionów. Obecnie stan gry to 39 081 143 zachorowań. Zmarło 1 100 635 osób.

19:05

Ministerstwo Sportu przypomina:

17:20

 1. edycja Kongresu 590 odbędzie się w dniach 21-23 października 2020 r. w formule wirtualnej. Wszystkie panele i debaty będą transmitowane na autorskiej platformie Lokkarto, a uczestnicy będą dyskutować bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Ma to związek z nowymi ograniczeniami nałożonymi przez rząd w tzw. czerwonych strefach.

16:20

14:44

W ciągu minionej doby w Indiach odnotowano 63 371 przypadków zakażenia koronawirusem i 895 zgonów - poinformował w piątek resort zdrowia, zwiększając ogólny bilans potwierdzonych infekcji w tym kraju do 7,37 mln, a ofiar śmiertelnych wśród zakażonych - do 112 161.

14:03

Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie Archidiecezji Warszawskiej – poinformował kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski.

13:06

11:09

W ciągu doby wykonano ponad 50,8 tys. testów na koronawirusa.

10:42

Z powodu COVID-19 zmarło 12 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 120 osób.

10:37

7 705 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (1105), mazowieckiego (911), śląskiego (769), łódzkiego (648), wielkopolskiego (592), podkarpackiego (563), pomorskiego (547), kujawsko-pomorskiego (470), dolnośląskiego (441),świętokrzyskiego (314), zachodniopomorskiego (311), lubelskiego (284), opolskiego (221), podlaskiego (201), warmińsko-mazurskiego (181), lubuskiego (147). Liczba zakażonych koronawirusem: 157 608/3 440 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

10:08

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawirusie.

8:30

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o kolejnym najwyższym dobowym wzroście zakażeń SARS-CoV-2. W czwartek przybyło tam 9721 przypadków. Aktualnie zakażonych jest 84 430 osób, 2930 spośród nich wymaga hospitalizacji. W czwartek zmarło 24 chorych.

7:00

Niemcy: Z danych berlińskiego Instytutu Roberta Kocha wynika, że od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 348 557 przypadków koronawirusa. Zmarły w tym kraju 9734 osoby. Tylko w ciągu ostatniej doby odnotowano w tym kraju 24 zgony osób chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 15 października 2020

17:55

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach, które wprowadzone będą od soboty w związku z dynamicznym przyrostem zakażeń koronawirusem. Zmiany dotyczą m.in. szkół średnich i wyższych - w strefach żółtych przechodzą na nauczanie hybrydowe, a w strefach czerwonych na nauczanie zdalne. Ograniczenia dotyczą też liczby pasażerów w komunikacji publicznej, pracy gastronomii i organizacji wesel. Minister zdrowia przedstawił też nową listę 152 powiatów, które znalazły się w czerwonej strefie. Na liście jest m.in. Warszawa i inne duże miasta.

17:00

Od dziś obowiązują tzw. godziny dla seniorów. Od poniedzialku do piątku w godzinach 10:00-12:00 zakupy zrobią tylko osoby powyżej 60 roku życia.

16:16

Popieram noszenie maseczek, proszę o to i namawiam do tego. Robiłem tak od początku pandemii - czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Jak czytamy dalej, RPO "ze zdumieniem i niepokojem" odbiera informacje zamieszczane w niektórych mediach, jakoby „wspierał antycovidowców” czy „dawał broń do ręki” przeciwnikom noszenia maseczek". Jak tłumaczy dalej, rolą RPO jest wskazywanie na sytuacje, gdy działanie w interesie społecznym "może być zniweczone błędami przy wprowadzaniu odpowiednich przepisów". Jego zdaniem tak właśnie jest w tej sprawie, czyli obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

15:16

Od piątku będzie obowiązywać całkowita blokada Irlandii Północnej. Zamknięte będą hotele, bary i restauracje, dozwolone są tylko dania na wynos. Po godzinie 22 nie można będzie w sklepach kupić alkoholu. Na dwa tygodnie zamyka się również szkoły. Opozycyjna Partia Pracy domaga się od premiera Borisa Johnsona wprowadzenia podobnych ograniczeń w Anglii.

14:41

Lombardia, która była niechlubnym liderem, jeśli chodzi o liczbę ofiar pandemii wiosną, znów została zaatakowana koronawirusem. Lawinowo rośnie liczba zakażeń. W mediolańskim szpitalu San Paolo ponownie otwarto oddział wyposażony w respiratory przeznaczony dla pacjentów z COVID-19.

14:14

Zgodnie z nowymi obostrzeniami nie ma odstępstwa od obowiązku noszenia maseczki, bez względu na to czy jemy, pijemy lub palimy- informuje Rzeczpospolita, powołując się na głównego inspektora sanitarnego. To oznacza, że na ulicy nie możemy palic ani jeść.

14:00

Niemowlę zakażone koronawirusem w Poznaniu. Niemowlę wraz matką znajduje się pod opieką lekarzy w szpitalu. Sanepid sprawdza, jak mogło dojść do zakażenia tak małego dziecka. Sanepid sprawdza, jak mogło dojść do zakażenia tak małego dziecka.

13:14

Środowisko lekarskie odpowiedziało wicepremierowi Jackowi Sasinowi, który zasugerował, że część personelu medycznego uchyla się od swoich obowiązków. „Czas powiedzieć stop szukaniu kozłów ofiarnych rozwoju epidemii!” - apelują medycy. Do ministra aktywów państwowych zwrócił się także lider WOŚP Jerzy Owsiak. Tymczasem wicepremier Sasin podtrzymuje swoje zdanie.

11:16

W ciągu doby wykonano ponad 64,5 tys. testów na koronawirusa.

10:43

Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby.

10:36

8099 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1306), małopolskiego (1303), wielkopolskiego (835), śląskiego (822), łódzkiego (691), pomorskiego (458), podkarpackiego (420), dolnośląskiego (382), kujawsko-pomorskiego (318),lubelskiego (315), świętokrzyskiego (283), opolskiego (282), warmińsko-mazurskiego (191), zachodniopomorskiego (177), lubuskiego (177), podlaskiego (139).

10:20

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło kolejny raport o koronawirusie

8:55

Niewątpliwie epidemia przyspiesza, musimy przygotować się na najróżniejsze scenariusze, w tym te najgorsze - mówi w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Jak dodaje, bardzo wiele zależy od nas samych, od naszych zachowań.

7:00

Rosja: - Kawiarnie, restauracje i sklepy mogą dalej działać, przestrzegając wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego, jeśli nie dojdzie do gwałtownego wzrostu wskaźników zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformował rosyjski minister przemysłu i handlu, Denis Manturow.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 14 października 2020

21:05

USA jest liderem zachorowań - 7 883 392 - osób. Zmarło aż 216 323 osób.

20:20

Jak zapowiada prezydent Francji Emmanuel Macron, od soboty od godz. 21.00 do godz. 6.00 obowiazywać będzie godzina policyjna w Paryżu i 8 największych miastach Francji.

Trwa kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w trybie zdalnym. Cały wysiłek rządu jest teraz skierowany na walkę z koronawirusem.
🇵🇱💪

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Środa, 14 października 2020

19:13

Liczba zachorowań w USA - 7 870 653. Zmarło 216 169 osób.

18:08

Liczba zachorowań na świecie: 38 275 349 osób. Zmarło 1 088 051 pacjentów.

17:30

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do Polaków o noszenie maseczek.

16:25

Przeciw piątce dla zwierząt w Senacie byli senatorowie: Bober, Chróścikowski, Pająk, Budner, Golba, Kamiński, Łyczak, Bury, Jackowski, Libicki. Od głosu wstrzymali się senatorowie: Kleina, Staroń, Ziemniak, Arndt, Hibner, Lamczyk, Zdrojewska, Konieczny, Morawska-Stanecka, Pociej. Nie głosowali senatorowie: J. Zając, Dowhan, A. Zając.

Piątka dla zwierząt przyjęta. Jakie poprawki przeszły:

16:25

16:15

16:05

Za parę minut Senat zagłosuje nad całą ustawą o "ochronie zwierząt".

15:50

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS o piątce dla zwierząt: Jest dyscyplina. Dokonaliśmy licznych zmian po długich i wyczerpujących dyskusjach. Myślę, że nie powinno już być dużych wątpliwości. Mam nadzieję, że ci senatorowie, którzy te wątpliwości zgłaszali, zostali przekonani.

15:30

[a]https://polskatimes.pl/mniej-wypadkow-w-pracy-mozna-sie-zastanawiac-czy-wplyw-na-mniejsza-liczbe-zdarzen-miala-pandemia-covid19-i-lockdown/ar/c3-15234800;Jak wynika z danych GUS za pierwsze półrocze 2020 roku, niemal o 1/3 spadła liczba wypadków przy pracy względem analogicznego okresu w 2019 roku. W pierwszej połowie 2020 w wypadkach poszkodowanych zostało 2404

Badanie w mobilnym punkcie pobrań. Jak się przygotować?

Wideo

Komentarze 1,001

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Robert

W szkole podstawowej nr 5 w Lęborku. 14.10 (środa) szkoła (dyrektor) wiedząc o osobie zakażonej pozwoliła na zajęcia do piątku, umyślnie rozprzestrzeniając wirusa wśród uczniów. Dopiero w sobotę o 21-szej, zamieścili informację w dzienniku elektronicznym, o zakażeniu jednej klasy. Sanepid dopiero zadzwoni w poniedziałek 19 października. Przez pięć dni, dzieci z klasy (27uczniów) ich rodzice (54 osoby), bracia, siostry(50), krewni, znajomi, współpracownicy(xxx) będą wzajemnie zarażać się. Brawo, wiadomo już skąd tyle zachorowań w kraju.

G
Gość

"Konfederacja ws. COVID-19: Po wyborach wraca pandemiopsychoza, czego się spodziewaliśmy!"

Konferencja prasowa Konfederacji w Sejmie (4.08.2020)

https://www.youtube.com/watch?v=VAvHCgpLea8

"...szanowni Państwo, słyszymy codziennie komunikaty o ilości zarażeń, ten komunikat powinien brzmieć zgoła inaczej, to są liczby nie mówiące o liczbie zarażeń tylko o liczbie pozytywnych testów PCR... sam twórca tej technologii testów PCR... tenże biochemik uznał test PCR za niewłaściwy do wykrywania infekcji wirusowej... zamierzonym zastosowaniem technologii PCR czyli łańcuchowej polimerazy PCR było i nadal jest zastosowanie jako technologii produkcyjnej... a nie jako narzędzie diagnostyczne do wykrywania wirusów... debata w Polsce jest totalnie wyciszona ponieważ ona by zdemaskowała ten polityczny charakter działań rządzących... dzisiaj ta rozkręcana na powrót, po wyborach czego się spodziewaliśmy koronapanika i pandemiopsychoza przede wszystkim służy ukrywaniu stanu naszego państwa... wskutek tej pandemiopsychozy dzisiaj się nie mówi o rekordowym, złym stanie finansów publicznych...

tego typu działanie służy przede wszystkim odbieraniu wolności i swobód, napuszczaniu jednych Polaków na drugich...

chciałbym przypomnieć, że rozporządzenie ministra zdrowia, które mówi o tych maseczkach jest bezprawne o czym już stwierdziły sądy, nie ma podstawy prawnej by zdrowe osoby uwaga zdrowe osoby zmuszać do noszenia maseczek... "

G
Gość

"Koronawirus. Co o nim wiemy po sekcji zwłok

Kto jest najbardziej zagrożony śmiercią po zarażeniu się koronawirusem? Niemieccy patolodzy już to wiedzą.

Na początku kwietnia na stronie internetowej Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Berlinie można było znaleźć informację o unikaniu sekcji zwłok osób zmarłych na koronawirusa. Później jego władze zmieniły zdanie w tej sprawie. Wiceprezes Instytutu Lars Schaade podkreślił, że zwłaszcza w przypadku pojawienia się nowych zachorowań, należy przeprowadzać jak najwięcej sekcji przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności.

"To była pomyłka", powiedział prezes Federalnego Związku Niemieckich Patologów Karl Friedrich Buerrig o wycofanym już w międzyczasie zaleceniu RKI, by unikać sekcji zwłok osób zmarłych na koronawirusa. W przypadku wszystkich nowych chorób zakaźnych sekcja zwłok jest bardzo ważna dla ustalenia ich przyczyny oraz przebiegu, co odnosi się także do choroby COVID-19, podkreślił Buerrig.

Wielka baza danych w Hamburgu

Nie wszyscy patolodzy trzymali się początkowego zalecenia Instytutu Roberta Kocha. Największą bazą danych uzyskanych w wyniku sekcji zwłok zmarłych na COVID-19 dysponuje obecnie Klaus Pueschel, dyrektor Instytutu Medycyny Sądowej, działającego przy klinice uniwersyteckiej w dzielnicy Hamburga Eppendorf. "Możemy uczyć się od zmarłych na korzyść żywych", podkreślił.

Od 22 marca do 11 kwietnia przeprowadził sekcje zwłok 65 osób zmarłych na koronawirusa. 46 z nich chorowało wcześniej na płuca, 28 miało za sobą choroby innych organów wewnętrznych, 10 cierpiało na cukrzycę albo otyłość, 10 miało raka, a 16 - demencję. Niektórzy zmarli wykazywali objawy wiecej niż jednej z tych chorób. W tej chwili hamburska baza danych zawiera informacje zebrane podczas ponad stu sekcji. Wszystkie potwierdzają, że żadna ze zmarłych osób nie chorowała tylko na COVID-19, za to wszystkie miały stare problemy z układem krążenia, podwyższonym ciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, rakiem, chorobami płuc albo nerek, względnie z marskością wątroby.

Mimo to, jak podkreśla Pueschel, koronawirusa należy traktować poważnie, chociaż szeroko rozpowszechnione obawy przed nim uważa za przesadzone. Jak twierdzi, COVID-19 nie jest "żadną szczególnie groźną chorobą zakaźną". Niektóre ograniczenia obowiązujące rodziny zmarłych podczas pogrzebu są, jego zdaniem, nieuzasadnione. "Co prawda nie należy całować zwłok, ale członkowie rodzin mogą je obejrzeć, a nawet dotknąć, o ile tuż po tym starannie umyją ręce", mówi.

Sekcje zwłok we Włoszech i Szwajcarii

Zebrane przez Pueschela dane pokrywają się z danymi uzyskanymi przez włoskie Ministerstwo Zdrowia, ale nie opartymi na wynikach sekcji zwłok, a jedynie na przebiegu choroby 1738 osób zmarłych na COVID-19. Aż 96,4 procent z nich wykazywało objawy przynajmniej jednej, innej choroby. Najczęściej chodziło tu o podwyższone ciśnienie (70 procent), cukrzycę (32 procent) i zaburzenia układu krążenia (28 procent). Średni wiek zmarłych wynosił we Włoszech 79 lat, a w Hamburgu 80 lat.

Także wszystkie z 20 zmarłych osób, których sekcję przeprowadził dr Alexander Tzankov w klinice uniwersyteckiej w Bazylei w Szwajcarii, cierpiały na podwyższone ciśnienie. Ponadto większość z nich miała dużą nadwagę. Dwie trzecie z nich miały także kłopoty z sercem, a jedna trzecia chorowała na cukrzycę. Mimo to dr Tzankov nie uważa COVID-19 za chorobę, którą można by uznać za łagodną. "Gdyby nie COVID-19, wszyscy ci pacjencji mogliby prawdopodobnie żyć dłużej. Może godzinę, może dzień, tydzień albo cały rok", powiedział..."

https://www.dw.com/pl/koronawirus-co-o-nim-wiemy-po-sekcji-zwłok/a-53550153?maca=pl-Facebook-sharing

G
Gość

Dary , Dary Losuuu

G
Gość
Pożyczka na dowód bez żadnych zaświadczeń

od 100zł do 20.000zl raty do 5lat

Gotówka w 30minut po wypełnieniu wniosku na stronie:

kredytyk.pl

Zapraszamy
A
Ala

U mnie na uczelni montowali dziś takie bramki:

https://labtrace.pl/sklep/bramka-se-1008-do-bezdotykowego-pomiaru-temperatury/

K
Kinga

Za mało jest bramek w duzych firmach i galeriach przez co włazi tam każdy kto chce, a przecież dla takich fim 8000 to raczej nie majątek ....

https://www.spyshop.pl/bramka-se-1008-do-bezdotykowego-pomiaru-temperatury-1940.html

G
Gość
6 września, 19:01, Gość:

Słowa premiera "rządu" przed wyborami:

„Nie ma się czego bać, widzę, że już większość z państwa nie nosi maseczek. Choroba, jak choroba, jak inne choroby infekcyjne”...

To samo pisał profesor Jabłoński w "Wirusologii lekarskiej" w 1980 roku opisując coronawirusy.

G
Gość

Słowa premiera "rządu" przed wyborami:

„Nie ma się czego bać, widzę, że już większość z państwa nie nosi maseczek. Choroba, jak choroba, jak inne choroby infekcyjne”...

G
Gość
5 czerwca, 12:11, Gość:

To czekam aż enter air wznowi swoje loty i będzie można lecieć na wakacje.

Minister profesor poleciał na Kanary (w dobie szalejącej "pandemii" w Hiszpanii),

oby wrócił zdrowy...

G
Gość

Nie wypada przypomnieć słów czynnego lekarza dr Martyki (Kierownika Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w: Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej), wpis z konta Facebook doktora:

"Pisząc o skutkach zainfekowania wirusem SARS-CoV-2 chciałbym przede wszystkim określić problem z medycznego, a nie politycznego punktu widzenia, jednakże w całej tej sytuacji elementy zdrowotne są pod pewnymi względami tak ściśle związane z elementami polityki, że nie sposób ich całkowicie rozdzielić.

Jak w dow[wulgaryzm], który ostatnio przeczytałem: Pacjentka pyta lekarza, czy mamy się spodziewać nowej fali zachorowań. Lekarz odpowiada: „Nie wiem, proszę pani. Jestem lekarzem a nie politykiem”.

Na początku ogłoszenia epidemii (pandemii) nie bardzo było wiadomo, czy nie zbliża się kolejne zagrożenie masowym wymieraniem ludności, jak w czasie prawdziwych epidemii (dżuma Justyniana , 541-542r. – w samym Konstantynopolu umierało dziennie 5000 osób a populacja miasta zmniejszyła się o 40%; dżuma w Europie w XIV w – zmarła 1/3 ludności Europy; „zaraza” w Londynie w 1665-1666r. – zmarło 20% mieszkańców Londynu; grypa hiszpanka – śmiertelność 10-20%). To były prawdziwe epidemie, nie takie jak sławetna świńska grypa. Oskarżono wówczas WHO o ogłaszanie sztucznej pandemii na potrzeby koncernów farmaceutycznych. Wykazano, że w grupie, która przygotowywała dokument w sprawie rekomendacji stosowania szczepionek, pracowało 3 naukowców, którzy otrzymywali wypłaty od firm farmaceutycznych. W 2010 r. opublikowano na ten temat krytyczne raporty - zarówno na łamach brytyjskiego pisma medycznego BMJ, jak również na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).

W przypadku Covid-19 okazało się, że śmiertelność średnio na świecie nie przekracza setnych części procent. W Polsce na Covid-19 zmarło kilkakrotnie mniej, niż w tym samym czasie na zapalenie płuc. Na HIV/AIDS rocznie umiera na świecie ok. 1 mln. osób. Liczba zakażeń jelitowych bakterią Clostridium difficile jest kilkakrotnie większa niż liczba osób, u których stwierdzono zainfekowanie wirusem SARS-CoV-2, a przebieg zakażenia jest często o wiele bardziej poważny.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy pracy na oddziale zakaźnym spotykałem się z wieloma osobami, u których wykryto zainfekowanie Covid-19. Celowo nie piszę, że „były chore na Covid”, gdyż ponad 95 % miało albo lekkie objawy, ustępujące po 1-3 dniach, albo nie wykazywała w ogóle żadnych objawów. Zwyklej u tych lekko chorych obserwowaliśmy niewielkie podwyższenie temperatury ciała, przejściowe zaburzenia smaku lub węchu. Oczywiście, były także osoby, u których wystąpiły poważne objawy, wymagające hospitalizacji a niekiedy intensywnego leczenia. Zawsze istnieli ludzie ciężko chorzy i zawsze ludzie umierali. Nikt tego nie neguje. Na szczęście spośród osób, które do nas trafiały, był to naprawdę niewielki odsetek. Ci pacjenci oczywiście byli kierowani do szpitala jednoimiennego.

Nie tylko z mojej obserwacji, ale także z wymiany doświadczeń z wieloma moimi kolegami – głównie lekarzami rodzinnymi – wynika, że w czasie zachorowań grypowych stan pacjentów był zdecydowanie bardziej poważny. Były to w większości osoby naprawdę chore, bardzo osłabione, wysoko gorączkujące, a ich normalna, codzienna aktywność, była wyłączona na kilka lub kilkanaście dni.

Przez lata spotykaliśmy się z różnymi chorobami infekcyjnymi, przebiegającymi często z bardziej burzliwymi objawami, ale nikt z tego powodu nie wpadał w panikę, nie zarządzał kwarantanny, izolacji, nie zmuszał ludzi zdrowych do wykonywania testów, badań – tylko dlatego, że znaleźli się w pobliżu osoby zainfekowanej. Po prostu zachowywano się racjonalnie...

Aktualnie śmiertelność z powodu innych chorób (w tym infekcyjnych) jest znacznie wyższa, niż śmiertelność wśród osób, które kwalifikuje się jako zmarłe w wyniku zakażenia Covid. Na inne choroby zakaźne umiera ponad 90% osób, a zakwalifikowanych jako Covid – poniżej 10%..."

M
Miłko

Ciekawa alterantywa na bramki SE 1008 - polecam:

https://labtrace.pl/sklep/kamera-termowizyjna-ut-160hi-do-pomiaru-temperatury-ludzi/

M
Miller

Chyba już czas postawić Morawieckiego przed Trybunałem Stanu za jego słowa z 1 lipca. Taki sposób "zachęty" do pójścia na wybory to już pod kryminał podchodzi....

M
Magdalena Kmita-Kulesza
10 czerwca, 10:34, Gość:

Pytanko - czy dodanie komentarza to jedyny możliwy kontakt z redaktorami?

Czy naprawdę macie Państwo w nosie kontakt z czytelnikami?

Bo nawet jeśli on gdzieś jest, to jest dobrze ukryty, a powinien bić każdego w oczy na górze głównej strony. ):

Dzień dobry,

profil każdego autora raportu jest aktywny i po wejściu na niego są namiary do kontaktu.

Ponadto na stronie jest zakładka "Kontakt": https://stronazdrowia.pl/kontakt-z-redakcja-serwisu-stronazdrowia-i-rzecznikiem-prasowym/ar/c14-13942164, gdzie znajdują się dane kontaktowe do redakcji serwisu.

Prosimy o kontakt

G
Gość

Pytanko - czy dodanie komentarza to jedyny możliwy kontakt z redaktorami?

Czy naprawdę macie Państwo w nosie kontakt z czytelnikami?

Bo nawet jeśli on gdzieś jest, to jest dobrze ukryty, a powinien bić każdego w oczy na górze głównej strony. ):

Dodaj ogłoszenie