WHO apeluje: Musi wzrosnąć produkcja maseczek ochronnych. Koronawirus zagraża życiu pracowników służby zdrowia

SR
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Światowa Organizacja Zdrowia wystosowała apel do światowych rządów oraz firm produkujących sprzęt ochronny o zwiększenie produkcji m.in. maseczek ochronnych. Rosnące światowe zapotrzebowanie powoduje, że szczególnie zagrożonymi stają się pracownicy ochrony zdrowia, którzy nie mają właściwej ochrony przed koronawirusem NCoV-19. Badania WHO wskazują, że produkcja musi wzrosnąć niemal o połowę.

Brakuje sprzętu ochronnego dla służby zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że życie pracowników ochrony zdrowia może być zagrożone w związku z brakiem sprzętu ochrony osobistej. Od początku epidemii koronawirusa, a w szczególności od momentu jego szybkiego nierozprzestrzenienia się na kilkadziesiąt państw pod koniec lutego, lawinowo rośnie zapotrzebowanie na sprzęt osłaniający ciało przed ekspozycją na wirusa. Maseczki ochronne, gumowe rękawiczki znikają nie tylko z półek sklepowych, ale również z magazynów hurtowni, które otrzymują rekordowe zamówienia.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE SARS-CoV-2:

Pokrzywdzonymi w takiej sytuacji są pracownicy ochrony zdrowia, sprawujący opiekę nad chorującymi na CoviD-19. Brakuje maseczek chirurgicznych, rękawiczek, fartuchów lekarskich, gogli, plastikowych masek osłaniających całą twarz oraz specjalistycznych maseczek typu N95.

WHO podkreśla, że masowe wykupywanie sprzętu ochronnego nie zawsze jest uzasadnione. Oprócz sytuacji, gdy rosnące zapotrzebowanie jest zrozumiałe w przypadkach szczególnie zagrożonych rejonów, sprzęt medyczny znika również wskutek paniki, prowadzącej do niepotrzebnego gromadzenia sprzętu, ale również jego nieprawidłowego wykorzystania.

WHO przygotowało instrukcje racjonalnego wykorzystania sprzętu ochronnego, w której podkreśla, że noszenie masek w miejscach publicznych takich jak szkoły, centra handlowe i stacje kolejowe jest niepotrzebne. To samo dotyczy poczekalni w szpitalach albo innych placówkach medycznych, z tym wyjątkiem, że osobie z symptomami układu oddechowego powinno zapewnić się maseczkę oraz oddzielić ją od pozostałych oczekujących pacjentów.

Produkcja sprzętu medycznego musi wzrosnąć o 40%

Zapotrzebowanie na maseczki chirurgiczne wzrosło sześciokrotnie, a na maski typu N95 trzykrotnie. WHO szacuje, że ze względu na epidemię koronawirusa, miesięczne zapotrzebowanie na maseczki medyczne wynosi 89 milionów, na gumowe rękawiczki 76 milionów, a na fartuchy lekarskie 30 milionów. Żeby sprostać tak dużym potrzebą, produkcja sprzętu ochronnego musi wzrosnąć o co najmniej 40%.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

To apel do przemysłu medyczne, ale również do światowych rządów. Według WHO, państwa nie powinny się biernie przypatrywać brakom sprzętu ochronnego, lecz powinny wręcz tworzyć prawne zachęty do zwiększania produkcji. Rządy powinny zlikwidować utrudnienia związane z eksportem i dystrybucją sprzętu ochronnego.

- Bez bezpiecznych łańcuchów dostaw, ryzyko dla pracowników służby zdrowia na całym świecie jest realne. Przemysł i rządy muszą działać szybko, aby zwiększyć produkcję, zmniejszyć ograniczenia eksportowe i zakończyć spekulację i masowe wykupywanie sprzętu. Nie możemy zatrzymać CoviD-19 bez wcześniejszej ochrony pracowników służby zdrowia- powiedział Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

Problemem może być to, że największym producentem maseczek ochronnych na świecie są właśnie Chiny. Jednak w związku z kwarantanną wielu pracowników i utrudnieniami w przemieszczaniu się po Państwie Środka, powstają przerwy w produkcji. Przestój związany z kwarantanną, w szczególności w prowincji Hubei, powoduje przerwanie normalnego cyklu wytwórczego.

Reuters podaje, że w odpowiedzi na trudność z dostępnością sprzętu ochronnego, Prezydent Donald Trump rozważa wykorzystanie "Defense Production Act", specjalnego prawa uchwalonego w czasie wojny w Korei, które umożliwia prezydentowi zmuszenie prywatnych przedsiębiorstw do zwiększenia swojej produkcji, ale również do kontrolowania cen.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rates.com.pl

Fartuchy lekarskie Firmy Rates Producent Odzieży Medycznej. Zaopatrzenie Hurtowni BHP.

Produkujemy także maski uliczne o anatomicznym kształcie (idealnie przylegające do twarzy. Magazyn kilkanaście tysięcy sztuk.Kontakt tel.513737979 Zawsze posiadamy strategiczne rezerwy tkanin do produkcji odzieży wystarczający w sytuacjach kryzysowych na kilkuletnią produkcję w przypadku braku dostaw.Zapraszamy do współpracy.

S
STRAŻ GRUPA SERWISOWA

Maski ochronne dostępne w sporych ilościach w firmie STRAŻ GRUPA SERWISOWA - kontakt pod nr tel. 795517544!

G
Gość

Maseczki są tylko firmy nie chcą płacić minimalnych kwot a firma produkcyjna musi z czegoś wyżywić pracowników . Za darmo nic nie oddamy.

G
Gość

Jak może wzrosnąć produkcja masek higienicznych w Polsce skoro zakazują ! Straszą karami,że jak zobaczą,że ktoś sprzedaje to grozi mu kara? Co może więźniowie mają mieć monopol na produkcję masek? Tak samo ze środkami dezynfekującymi ORLEN ma mieć monopol? To zaczyna być gospodarka nakazowo rozdzielcza!

r
rates.net.pl

Kupuj Polskie Maski firmy Rates

Wróć na i.pl Portal i.pl