Koronawirus: Dzieci mogą być tajnymi nosicielami SARS-CoV-2. "Mogą się zarazić, ale nie wykazują objawów choroby"

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
fot. pixabay.com
Kiedy były szef Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobieganie Chorobom wskazuje na dzieci jako na tajnych nosicieli koronawirusa, światowe media zwracają uwagę, jak epidemia zmieniła nasze nawyki.

Były szef Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobieganie Chorobom (CDC) mówi, że tajnymi nosicielami koronawirusa mogą być … dzieci, donosi New York Post.

Zdaniem Toma Friedena, zatrzymanie koronawirusa będzie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe… ale to nie znaczy, że nie powinniśmy próbować.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:

Frieden zarządzał CDC za prezydenta Obamy i był odpowiedzialny za zdrowie w Nowym Jorku za kadencji burmistrza Mike'a Bloomberga. Mówi, że rozprzestrzenienie się wirusa na ponad 90 tys. ludzi na świecie jest niespotykaną sytuacją.

- Nigdy wcześniej nie widzieliśmy patogena, który rozprzestrzenia się w taki sposób. To przerażające – dodaje Frieden.

Wskazuje on na fakt, że wiele osób ma łagodne objawy choroby lub nie ma ich wcale. Wśród nich są dzieci, które mogą być tajnymi nosicielami wirusa.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Przytacza on raport w sprawie 10-letniego chłopca, który był w epicentrum epidemii w chińskim mieście Wuhan i nie wykazywał żadnych objawów wirusa. Ale gdy jego rodzice nalegali, aby lekarze przetestowali go, zdiagnozowano u niego wirusa, podaje czasopismo medyczne Lancet.

- Fakt, że dzieci mogą się zarazić, ale nie wykazują objawów choroby, stanowi zagrożenie dla pediatrów – mówi Frieden.

Jego zdaniem wirus jest najbardziej zabójczy dla pacjentów starszych lub mających różne problemy zdrowotne. Koronawirus, który dotarł już do 65 krajów, spowodował ponad 3 tys. zgonów.

Nie wiadomo, jak zareagują na sugestie Friedena inni medycy, faktem jest, że koronawirus już zmienił nasze nawyki w domu, w pracy, nawet w kościołach na całym świecie. Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.

Mówimy już „nie” uściskom dłoni, unikamy pocałunków w policzki i przytulania. Zamiast tego spojrzenie lub gest ręką.
W Pekinie, stolicy kraju, w którym wybuchła epidemia, czerwone tablice informują ludzi, aby nie podawali sobie rąk, ale łączyli je na znak powitania. Z głośników płyną rady, aby ludzie wykonali tradycyjny gest gong shou - pięścią w przeciwnej dłoni – na przywitanie.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Gazety pełne są rad, jak zastąpić uścisk dłoni - codzienna czynność dla Francuzów w pracy i całowanie w policzek, regularny nawyk powitania we Francji, nawet między ludźmi, którzy dopiero się poznali.

Ekspert od stylu życia Philippe Lichtfus podkreśla, że ​​uściski dłoni są stosunkowo nowym zwyczajem w historii ludzkości, które zaczęło się w średniowieczu. Mówi, że samo spojrzenie w oczy może wystarczyć na powitanie.

Brazylijski resort zdrowia zaleca, aby ludzie nie dzielili się metalowymi słomkami tradycyjnie używanymi do spożywania bogatego w kofeinę chimarrao. A pocałunek jest całkowicie odradzany.

Koronawirus w Polsce. SARS-Cov-2 na paczce z Chin lub u psa?...

Znakiem czasu była niedawna reakcja ministra spraw wewnętrznych Niemiec Horsta Seehofera, który nie podał ręki na powitanie kanclerz Angeli Merkel. Oboje się roześmiali, a Merkel podniosła rękę ku górze, na znak, że rozumie powściągliwość swojego ministra.

W Hiszpanii prawdopodobnie dojdzie do wydania zakazu popularnego całowania w okresie Wielkanocy rąk i stóp rzeźb Maryi i świętych. - Zastanawiamy się nad wydaniem takiego zakazu- mówi Fernando Simon, jeden z urzędników resortu zdrowia.

Popularny rumuński festiwal Martisor może ulec modyfikacji. Na początku wiosny bliscy dają sobie talizmany i kwiaty, tym razem ma się obejść bez towarzyszącego temu pocałunku. - Dajmy kwiaty, ale nie całujcie się – ostrzega Nelu Tataru, sekretarz stanu w resorcie zdrowia.

Koronawirus rozprzestrzenia się nie tylko w Azji, ale również w Europie. Mimo że w prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia, wprowadzono dodatkowe środki ostrożności, ryzyko zakażenia wirusem 2019-nCoV jest realne, i to nie tylko w Azji, ale również w Europie. Wyjaśniamy, jak podejść do koronawirusa w kontekście pracy.

Koronawirus a praca. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki ma pra...

W Polsce, jednym z najbardziej katolickich krajów Europy, wierni mają dostawać hostię do reki a nie do ust. Wierni proszeni są też o to, by wchodząc i wychodząc z kościoła nie zanurzali rąk w wodzie święconej i zamiast tego wykonywali znak krzyża.

W Iranie, gdzie koronawirus zabił prawie 70 osób, pokazywany jest filmik ze spotkania trzech przyjaciół, z rękami w kieszeniach a dwóch z nich mają maski na twarzy i stukają stopami w powitanie.

Podobne wideo w Libanie pokazuje piosenkarkę Ragheb Alamę i komika Michela Abou Sleimana, stukających stopami na powitanie zamiast pocałunku.

Zjednoczone Emiraty Arabskie radzą, aby ludzie przestali tradycyjnie witać się „nosem w nos”. A zamiast podawania sobie rąk lub całowania na powitanie wystarczy pomachanie rękoma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl