Zapomniany magazyn porcelany Książ. Szabrownicy wynoszą całe zastawy stołowe! [ZDJĘCIA]

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Ostatnie wyroby kultowej Porcelany Książ w Wałbrzychu, są dziś prawdziwym skarbem
Ostatnie wyroby kultowej Porcelany Książ w Wałbrzychu, są dziś prawdziwym skarbem Michał Jabłoński / Dron.Wałbrzych.pl / Michał Jabłoński Fotografia
Dziś mnóstwo osób płacze po wałbrzyskiej Porcelanie Krzysztof, najstarszym zakładzie w mieście. Przed salonem firmowym ustawiają się klienci z całej Polski chcący kupić ostatnie sztuki porcelany. Tymczasem, w Wałbrzychu znajduje się zapomniany magazyn, w którym spoczywają ostatnie duże partie zastawy stołowej Porcelany Książ. Ta firma była kiedyś największą fabryką porcelany w Europie!

O istnieniu tego miejsca wiedzą nieliczni wałbrzyszanie. Niestety, wśród nich szabrownicy, którzy wykuli w ścianie dziurę i latami po kawałku wynoszą całe komplety zastawy stołowej wyprodukowanej przez nieistniejącą już Porcelanę Książ. Była największą fabryką porcelany w Europie.

- Nie mogę tego zrozumieć. Dziś wszyscy mówią o likwidowanej Porcelanie Krzysztof w Wałbrzychu, wykupują co się da ze sklepu firmowego. Wiedzą, że to kawał historii miasta, a tu leżą zapomniane cudeńka, które są regularnie wykradane przez szabrowników - mówi Michał Jabłoński, który udokumentował na zdjęciach to, co było w magazynie upadłej Porcelany Książ kilka lat temu i to, co znajduje się w niej dzisiaj. - W ścianie, gdzie znajdują się te palety, ktoś wybił dziurę i sukcesywnie wynosi, co się da - dodaje Jabłoński, który z pasją fotografuje Wałbrzych i okolice.

Porcelana Książ - to był największy zakład tego typu w Europie

Fabryka Porcelany Książ w Wałbrzychu była największym zakładem produkującym porcelanę w Europie. Budowa ruszyła w 1976 roku, a oglądał ją sam Edward Gierek w 1979 roku podczas wizyty w Wałbrzychu. Produkcja ruszyła 26 lutego 1985 roku.

Początkowo zakład nosił nazwę Krzysztof II. Miał znaleźć nowe rynki zbytu dla wałbrzyskiej porcelany i uzupełnić niszę, gdzie nie dotarły produkty z likwidowanego dzisiaj Krzysztofa. Krzysztofa II z czasem przemianowano na Porcelaną Książ. Niestety, w 2004 roku zakład upadł i zakończył działalność. Wtedy pracowało tam 700 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

W 2013 roku wyburzono potężne hale produkcyjne (podczas akcji rozegrał się dramat, zginęło dwóch pracowników firmy rozbiórkowej Porcelany Książ). Do dzisiaj przetrwało niewiele z wyburzonego majątku, m.in. część po firmowym sklepie przy ulicy Uczniowskiej w Wałbrzychu. W 1999 roku prawo użytkowania wieczystego części biurowych tzw. Łącznika odkupiła od Porcelany Książ działająca po sąsiedzku Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Incest Park, a następnie sprzedała w 2021 roku Spółce ZBJ, która była wcześniej najemcą części powierzchni biurowej.

Co ciekawe, Porcelana Książ miała mnóstwo zamówień do realizacji, przedsiębiorstwo wzięło nawet pożyczkę w wysokości 15 mln zł, ale przez dwukrotnie większy dług, nie było w stanie kupić produktów do wyrobu porcelany i spłacać wierzycieli.

Serwis do kawy dla Lecha Kaczyńskiego od Porcelany Książ w Wałbrzychu

Po raz ostatni o wałbrzyskiej Fabryce Porcelany Książ zrobiło się głośno na początku 2008 roku (Porcelana Książ była wówczas w upadłości). Na zamówienie Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, fabryka wykonała filiżanki do kawy, które wręczano później jako upominki gościom. Do Warszawy wysłano dwa komplety małych i dużych filiżanek, które wykonano z delikatnej porcelany new bone china. Ma kolor kości słoniowej, jest delikatna, prześwitująca, a do jej produkcji wykorzystuje się sproszkowane kości zwierzęce.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE, O UPADŁOŚCI ZAKŁADU - ZOBACZ ZDJĘCIA NA WALBRZYCH.NASZEMIASTO.PL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapomniany magazyn porcelany Książ. Szabrownicy wynoszą całe zastawy stołowe! [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Niezwykłe jak Wolna Polska za pomocą "Niewidzialnej" Ręki Rynku uporała się ze wszystkim tym co przetrwało obie wojny światowe, radziecki szaber, komunizm oraz to co ten nieszczęsny PRL stworzył i wybudował aby dać ludziom pracę i godziwe życie. Ale skoro budowaliśmy Chiny i woleliśmy napychać spekulantów.... To cóż - udało się nam pięknie. Brawo my!
G
Gość
Typowy przykład niszczenia resztek polskiego przemysłu. Z premedytacją i cynizmem likwiduje się zakład, którego potencjał jest niemal nieskończony, wystarczyłby łebski manager. Ale po co? Lepiej zamknąć, zburzyć, ludzi rozpędzić na 4 wiatry, niech jadą myć gary do Irlandii, albo wycierać d u p y starym Niemiaszkom, po co mają się tu pętać i brać zasiłki. A świat, jeśli chce, niech kupuje porcelanę z Chin, przecież to ojczyzna porcelany. Po jakiego grzyba ma przeszkadzać jakiś tam Krzysztof z Polski, kolejny wrzód na d u p i e niemiecko-rzydowskich elit?
Wróć na i.pl Portal i.pl