Skąd Europa bierze gaz ziemny? Oto główne kierunki dostaw

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Polska na tle Europy plasuje się w czołówce działań, które mają na celu dywersyfikację źródeł dostaw błękitnego paliwa. Cała Unia Europejska w 2021 roku zużyła 400 miliardów metrów sześciennych gazu (zdjęcie ilustracyjne)
Polska na tle Europy plasuje się w czołówce działań, które mają na celu dywersyfikację źródeł dostaw błękitnego paliwa. Cała Unia Europejska w 2021 roku zużyła 400 miliardów metrów sześciennych gazu (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Andrzej Szkocki/Polska Press
Otwarty we wtorek gazociąg Baltic Pipe to kolejny krok w uniezależnianiu się Europy od gazu rosyjskiego. A potrzeby Starego Kontynentu są duże. W 2021 roku cała Unia Europejska zużyła 400 miliardów metrów sześciennych błękitnego paliwa. Skąd państwa UE pozyskują ten surowiec?

Polska od dłuższego czasu realizuje politykę budowania różnych możliwości pozyskiwania gazu ze źródeł zagranicznych. We wtorek na terenie tłoczni gazu w Goleniowe na Pomorzu Zachodnim symbolicznie otwarto gazociąg Baltic Pipe. Zapewni on dostęp do błękitnego paliwa z zasobnej w ten surowiec Norwegii.

Skąd Europa bierze gaz ziemny? Oto główne kierunki dostaw

Niedawno otwarto także połączenie gazowe ze Słowacją. Mamy też połączenie z Litwą. Gazowce przypływające z USA czy Kataru cały czas zasilają polskie zapasy poprzez gazoport w Świnoujściu. Planowany jest też pływający gazoport w Gdańsku. Słowem: przybywa nam infrastruktury, która zapewnia nam dostawy gazu z różnych kierunków.

Skąd Europa bierze gaz?

Polska na tle Europy plasuje się w czołówce działań, które mają na celu dywersyfikację źródeł dostaw błękitnego paliwa. Cała Unia Europejska w 2021 roku zużyła 400 miliardów metrów sześciennych gazu (Polska potrzebuje rocznie do 20 mld metrów sześciennych). Z jakich kierunków gaz pozyskują inne państwa Europy?

Zanim Rosja zaczęła używać gazu do szantażu UE, to właśnie kierunek rosyjski był najważniejszy w zaspokajaniu unijnych potrzeb gazowych. Główną autostradą gazową Rosja-UE był Nord Stream I, który Berlin i Moskwa planowały rozbudować o Nord Stream II. Używanie przez Putina gazu jako broni przekreśliło te zamiary. Europa od kilku miesięcy w szybkim tempie odwraca się od błękitnego paliwa z Rosji.

Zamiast kupować surowiec od Putina, Europa systematycznie zwiększa ilość gazu, który jest kontraktowany głównie w USA i Katarze i do europejskich gazoportów przypływa na ogromnych statkach (gazowcach). W lipcu tego roku, po raz pierwszy w historii, ilość gazu skroplonego (LNG), który przypłynął do Europy, była większa od ilości gazu sprowadzonego gazociągami z Rosji.

Gaz w postaci skroplonej transportowany drogą morską to coraz ważniejszy, ale niejedyny kierunek importu błękitnego paliwa do państw Unii Europejskiej.

Ważnym źródłem gazu są złoża norweskie, które zasilają poprzez gazociągi m.in. Wielką Brytanię oraz Francję. Południe Europy zaspokaja swoje potrzeby gazowe surowcem ze złóż algierskich oraz libijskich. Gaz do Europy dociera także systemem gazociągów z Kazachstanu i Turkmenistanu.

Skąd Europa bierze gaz ziemny? Oto główne kierunki dostaw

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl