Czterej Ukraińcy zatrzymani. Ruszyło śledztwo ws. szpiegostwa

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W pobliżu granicy polsko-rosyjskiej Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała czterech Ukraińców, którzy fotografowali znajdujące się tam obiekty kolejowe. Jak podaje RMF FM, prokuratura wszczęła śledztwo ws. działań na rzecz obcego wywiadu.
ABW zatrzymała czterech ukraińskich dziennikarzy. Ruszyło śledztwo ws. szpiegostwa. Zdjęcie ilustracyjne
ABW zatrzymała czterech ukraińskich dziennikarzy. Ruszyło śledztwo ws. szpiegostwa. Zdjęcie ilustracyjne PAP/Mateusz Marek

Zatrzymano czterech Ukraińców

Według informacji radia, czterej Ukraińscy dziennikarz powiedzieli, że zbierają materiały do publikacji na temat importu rosyjskiego zboża i surowców energetycznych.

– Chcieliśmy zrobić publikację o tym, że podczas rolniczej blokady granicy ukraińskiej, z Rosji do Polski w ogromnych ilościach wwożone jest zboże i skroplony gaz – miał powiedzieć jeden z nich.

RMF FM podaje, że zostali oni wypuszczeni i przesłuchani w charakterze świadków. Nie postawiono im zarzutów szpiegostwa. Mimo to, Prokuratura Rejonowa w Braniewie podała, że śledztwo będzie kontynuowane.

Ukraińcy wydaleni z Polski z zakazem wjazdu

Policja miała otrzymać w ubiegłym tygodniu informację o tym, że podejrzane osoby kręcą się przy torach kolejowych w pobliżu granicy Polski z rosyjskim obwodem królewieckim, a także koło elektrowni wodnej w Pasłęce.

Złapani przez ABW mężczyźni mieli – według ich słów – stracić swój sprzęt, a także zostać przewiezieni na granicę oraz zostać wydaleni z pięcioletnim zakazem wjazdu do Strefy Schengen.

Prokuratura potwierdziła, że trwa śledztwo, a nośniki zostały zabezpieczone.

– Teraz postępowanie toczy się w celu zgromadzenia materiału dowodowego. W zeznaniach (Ukraińcy) wskazali, że robili to dla celów dziennikarskich. Śledczy zatrzymali nośniki. Postępowanie prowadzi częściowo policja pod nadzorem prokuratora. ABW została poinformowana o incydencie – powiedział PAP prokurator rejonowy w Braniewie Rajmund Kobiela.

Dodał, że postępowanie prowadzone jest w sprawie z artykułu 130 paragraf 3 kodeksu karnego. Brzmi on:

„Kto zgłasza gotowość działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej albo w celu udzielenia obcemu wywiadowi wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, gromadzi je lub przechowuje lub wchodzi do systemu informatycznego w celu ich uzyskania,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Źródła: RMF FM, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl