Rolnicy zapowiedzieli blokadę wszystkich dróg do stolicy. Czy premier ma dla nich jakieś rozwiązanie?

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przywódcy dwóch największych związków francuskich rolników zapowiedzieli wielką blokadę wszystkich dróg do Paryża. Nazwali swój strajk „oblężeniem stolicy”. Czego domagają się rolnicy i czy premier Gabriel Attal ma dla nich jakieś propozycje?

Spis treści

Francuscy rolnicy nie odpuszczą. Zapowiedzieli "oblężenie Paryża"
Francuscy rolnicy nie odpuszczą. Zapowiedzieli "oblężenie Paryża" YT/Reuters

Od jakiegoś czasu ulice Francji są wypełnione rolnikami. Domagają się wyższych cen na swoje wyroby, a także zrównoważenia wzrostu kosztów produkcji. Chcą również większej ochrony przed zagraniczną konkurencją. Rząd nowego premiera Francji Gabriela Attala zaproponował im ustępstwa w piątek, jednakże rolnicy pozostali nieugięci. Przywódcy związków zawodowych, w tym tej największej centrali rolników, czyli FNSEA, zapowiedzieli, że w poniedziałek 29 stycznia 2024 roku, zamierzają rozpocząć „bezterminowe oblężenie Paryża”. Strajk rozpocznie się o godzinie 14:00.

Strajk na wszystkich drogach do Paryża. Czego się domagają rolnicy?

Strajk rolników w Paryżu, będzie polegał na tym, że zablokują oni wszystkie główne drogi, jakie prowadzą do francuskiej stolicy. Domagają się od rządu lepszych cen swoich produktów, mniejszej biurokracji oraz ochrony przed tanim importem. Nie chcą również europejskiego Zielonego Ładu, który m.in. ma wprowadzić ograniczenie stosowania pestycydów. Rolnicy we Francji domagają się też obniżek cen oleju napędowego oraz tego, aby producenci i supermarkety wprowadziły wyższe ceny za produkty rolne.

Premier Gabriel Attal był w niedzielę na fermie bydła w departamencie Indre i Loara w środkowej części kraju. Rolnicy skarżyli się nowemu przywódcy rządu, że ich zyski spadają, mają niskie emerytury. Miały też pojawić się komplikacje biurokratyczne oraz za mocna konkurencja z zagranicy.

Attal oświadczył, że jego rząd przeanalizuje możliwość wprowadzenia jakichś dodatkowych środków, aby uchronić francuskich rolników przed tą konkurencją.

Przewodniczący FNSEA: Attal uwzględnił tylko małą część naszych żądań

Przewodniczący FNSEA Arnaud Rousseau rozmawiał z tygodnikiem „La Tribune”. Powiedział tam, że Attal uwzględnił małą cześć z aż 122 postulatów, jakie mu przedstawili rolnicy. Protesty mają oblegać Paryż, lecz nie podjęto jeszcze decyzji co do kontynuacji akcji w całym kraju.

Attal zaproponował rodakom, takie rozwiązania jak: utrzymanie subsydiowanych cen paliwa oraz niedopuszczenie do podpisania umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur, czyli strefą wolnego handlu w Ameryce Południowej. Protesty rolników we Francji mają powodować m.in. symptom niezadowolenia wsi także w innych państwach unijnych, a wpływowy i silnie subsydiowany sektor staje się gorącym tematem przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. W ostatnich tygodniach rolnicy protestowali także m.in. w Niemczech, Holandii, Polsce i Rumunii.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl