Rolnicy we Francji protestują dalej. Czego domagają się od rządu?

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Francuscy rolnicy zapowiedzieli, że nie zamierzają kończyć protestów na drogach. Odrzucili tym samym propozycje rządu premiera Gabriela Attala. Uznali, że to, co oferują im politycy, ich nie satysfakcjonuje. Co zaoferował rolnikom rząd, a czego się domagają?
Protesty rolników we Francji. Powiedzieli, że nie zgadzają się z propozycjami nowego premiera
Protesty rolników we Francji. Powiedzieli, że nie zgadzają się z propozycjami nowego premiera YT/Sky News Australia

Protesty francuskich rolników będą trwać. Czego się domagają?

W sobotę francuscy rolnicy postanowili, że dalej będą protestować na ulicach. Największy związek zawodowy rolników w kraju, czyli FNSEA domaga się od rządu lepszych cen swoich produktów, mniejszej biurokracji oraz ochrony przed tanim importem. Nie chcą również europejskiego Zielonego Ładu, który m.in. ma wprowadzić ograniczenie stosowania pestycydów. Rolnicy we Francji domagają się też obniżek cen oleju napędowego oraz tego, aby producenci i supermarkety wprowadziły wyższe ceny za produkty rolne.

Co proponował rolnikom nowy premier Attal?

Nowy premier Gabriel Attal zaproponował takie rozwiązania jak: utrzymanie subsydiowanych cen paliwa oraz niedopuszczenie do podpisania umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur, czyli strefą wolnego handlu w Ameryce Południowej. Rolnicy uznali, że te propozycje nie są dla nich satysfakcjonujące. Tym samym rolnicy będą dalej protestować. Co prawda, wiele blokad z dróg zniknęło, lecz nadal blokowana jest główna autostrada prowadząca przez południową Francję i Hiszpanię.

Protest przeniesie się do Paryża?

Kilkunastu rolników zagroziło w sobotę, że zablokują swoim protestem Paryż. Według Associated Press to właśnie Francja jest największym producentem rolnym w UE. Protesty rolników we Francji mają powodować m.in. symptom niezadowolenia wsi także w innych państwach unijnych, a wpływowy i silnie subsydiowany sektor staje się gorącym tematem przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. W ostatnich tygodniach rolnicy protestowali także m.in. w Niemczech, Holandii, Polsce i Rumunii.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl