Przebite dziecko, obok obcięte głowy. Rzeszów nie chce takiego pomnika

Bartosz Gubernat
Zdaniem samorządowców, pomnik jest zbyt dosłowny i drastyczny. Władze Rzeszowa nie chcą go w mieście.
Zdaniem samorządowców, pomnik jest zbyt dosłowny i drastyczny. Władze Rzeszowa nie chcą go w mieście. Archiwum SWAP w Nowym Jorku
Możliwe, że kontrowersyjna rzeźba upamiętniająca ofiary UPA trafi na Dolny Śląsk. - Jeśli Jelenia Góra jest nią zainteresowana, może ją wziąć - mówi rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Pomysłodawcą budowy pomnika jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Jego członkowie chcieli, aby monument upamiętniał masową zbrodnię dokonaną przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej w latach 1943 - 1944. Szacuje się, że mogło zginąć wówczas nawet 50 - 60 tysięcy naszych rodaków. Weterani zebrali na jego budowę pieniądze.

„Fundusze zbierano wśród członków stowarzyszenia w Nowym Jorku. Datki przekazywali też działacze SWAP w innych amerykańskich miastach. Prowadzono także zbiórkę publiczną w Kanadzie” - informują działacze SWAP.

Fundatorzy pomnika chcieli, aby pomnik stanął w Rzeszowie. Zdaniem prezydenta Tadeusza Ferenca, pomysł nie jest jednak trafiony.

- Obowiązkiem prezydenta jest łączyć, a nie dzielić ludzi. Zamiast podsycać do nienawiści, lepiej z historii wyciągać wnioski. Zależy nam na dobrych relacjach polsko-ukraińskich, a wznoszenie pomników nawiązujących do takich wydarzeń przyczynia się do antagonizowania ludzi i psucia stosunków dobrosąsiedzkich - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Urzędnicy zwracają uwagę, że monument w bardzo dosłowny i kontrowersyjny sposób przedstawia wizję artysty Andrzeja Pityńskiego. Składa się z trzech części, mierzących w sumie 14 metrów wysokości. Jego centralnym elementem jest orzeł w koronie, na którego skrzydłach znajdują się nazwy miejscowości, w których UPA dokonała mordów na Polakach. W piersi orła wycięto krzyż. W tym miejscu widoczne są trójzębne widły przebijające dziecięce ciało. U podstawy widać grupę osób. To ojciec, matka z niemowlęciem na ręku i dwoje dzieci. Za nimi płot, na który nabito dziecięce główki. Jedna leży na ziemi. Dolną część pomnika spowijają płomienie.

Podkarpacie nie chciało, weźmie Dolny Śląsk?

Jak podaje „Gazeta Wrocławska”, fundatorzy pomnika szukają dla niego nowej lokalizacji. Brak zainteresowania dziełem w Rzeszowie i Przemyślu próbuje wykorzystać zawiązany niedawno Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian. Jego działacze chcą ustawić gigantyczną, odlaną z brązu, rzeźbę na rogatkach Jeleniej Góry przy drodze na Karpacz.

- Nadarzyła się okazja, dlatego skontaktowaliśmy się z amerykańskimi fundatorami pomnika i zaproponowaliśmy, że go przyjmiemy. Zresztą u nas mieszka więcej kresowiaków niż w Rzeszowie - mówi „Gazecie Wrocławskiej” Stanisław Kańczukowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Jeleniej Górze.

Komitet liczy, że miasto wyznaczy działkę i sfinansuje budowę półtorametrowego cokołu, na którym miałby zostać ustawiony monument. Koszty prac oszacowano na 160 - 200 tys. zł. Kresowiacy liczą, że ich pomysł zdobędzie poparcie mieszkańców, dlatego zgłosili go do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Jeśli projekt zwycięży w głosowaniu, powinien otrzymać pieniądze. Jeśli pieniędzy nie uda się zdobyć w ten sposób, inicjatorzy ustawienia pomnika nie wykluczają przeprowadzenia zbiórki publicznej. Do ustawienia pomnika potrzebna będzie jednak jeszcze zgoda miejscowej Rady Miasta. Tymczasem podobnie jak w Rzeszowie, tamtejszym władzom miasta pomnik nie bardzo się podoba.

- Przecież w sztuce nie chodzi o dosłowność. Oczekiwałbym jakiegoś artystycznego wyrazu. Dramatyzm historii można pokazać zupełnie innymi środkami. Mały chłopiec w zbyt dużym hełmie świetnie oddaje przecież tragedię powstania warszawskiego. A ten pomnik jest zbyt drastyczny - mówi „Gazecie Wrocławskiej” Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Elementy pomnika poświęconego Rzezi Wołyńskiej autorstwa Andrzeja Pityńskiego odlewają już Zakłady Urządzeń Technicznych w Gliwicach.

Rzeszów swojego zdania nie zmieni

- Nie zmienimy w tej sprawie zdania, jeśli Jelenia Góra jest pomnikiem zainteresowana, może go wziąć. Nam w Rzeszowie nie jest potrzebny - mówi Maciej Chłodnicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przebite dziecko, obok obcięte głowy. Rzeszów nie chce takiego pomnika - Nowiny

Komentarze 109

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bloger

jaka trzeba być łachmytą i kanalia,żeby wstrzymywać budowe pomnika upamietniającego zwyrodniałe ,bandyckie mordy na Polakach,przez bestialskich ukrainskich zbirow spod znaku UPA-OUN i tryzuba.Tym bardziej ,ze na Ukrainie coraz glosniej słychac wrzawę  i jazgot zwolenników Bandery,tych samych ktorzy powinni zainteresowac się swoimi terenami zaanektowanymi przez Rosjan

r
rodowity rzeszowianin
W dniu 03.02.2017 o 18:50, ea napisał:

To jakaś masakra w jarmarcznym stylu a nie żaden pomnik. Teraz niech zbierają kasę żeby zapłacić komuś kto go zechce wziąć!e

masz 100% racji !

b
bloger
W dniu 03.02.2017 o 16:30, cyprian napisał:

Tak, to jest moja Ojczyzna i nie pozwolę aby jej majestat wystawiano na pośmiewisko. Pomnik,jak już wspominałem,ma upamiętniać ofiary i strzec ich czci. Dlatego nie można dopuszczać,aby byle kicz te ofiary upamiętniał.Weźcie sobie pomnik do Moskwy,jeśli bardzo tego chcecie. I przestańcie paskudzić na polskich forach internetowych, niedouczeni kołchoźnicy. 

głąbie i niedouczony gimnazjalisto ,pomnik ma za zadanie wpłynąc na wyobrażnie widza. Dla ciebie -prostaka wychowanego na masowej kulturze znalezionej na Youtube i googlach ,ktory nie spotrafi odróżnić  realizmu  od  innych stylów artystycznych,to wybitne dzieło artystyczne nazywane jest kiczem.Takim samym kiczem mozna nazwać drewnianą wystruganą kozikiem kukłę,jakiej składasz pokłony,waląc ogłupionym kadzidłem łbem o posadzkę w kościelnej kruchcie

P
Paul
W dniu 09.01.2018 o 13:05, Polacy to ignoranci napisał:

LECZ MI JEST PRZED POLONIĄ I TYMI UMĘCZONYMI ZWYCZAJNIE WSTYD.

 

A mnie jest wstyd za Polonię. Wyjechali za granicę, zamiast budować potęgę swojego kraju.

P
Polacy to ignoranci

Dla mnie to wstyd i hańba, ale dobrze wam pier***eni .ignoranci. bo jak idziesz do wyborów to się zastanów na kogo głosujesz, czy na obrońcę czy na wroga. Owszem dezinformacja wrogów ojczyzny jest ogromna, we wszystkich mediach w kościele, lecz im większa dezinformacja tym większy wysiłek należy włożyć by poznać prawdę. obecnie mafia światowa wmawia wam wojnę partyjną w Polsce i drugą z UE sprawdź te brednie i wiedz że kraje UE są przejęte przez system mafijny który w europie I na całym świecie, tworzy nowy porządek świata i jest raczej za późno by się obronić przed zniewoleniem jakiego świat jeszcze nie widział. Sprawdzajcie na bieżąco jakie co dzień sejm przyjmuje ustawy, by was ścigać, za co się da, gdy jakaś bzdurna ustawa jak sądowe to pokazują wam wojnę a jak chodzi o coś niebezpiecznego dla narodu to ustawa przechodzi niemal jednogłośnie, czy sprawdziliście jak glosują posłowie prawicy i lewicy, JEDNOGŁOŚNIE, jest bodajże jeden co się sprzeciwia, czy wiecie który ?.

Stawiają wam tysiące muzeów, meczetów, za wasze pieniądze ile  z nich jest poświęconych męczeństwo tego z poniewieranego narodu? prawie wam bando ignorantów. LECZ MI JEST PRZED POLONIĄ I TYMI UMĘCZONYMI ZWYCZAJNIE WSTYD.

b
bloger

Holokaust i martyrologię Żydow w Polsce odmienia się we wszystkich przypadkach.Z polskich pieniedzy buduje się muzeum poświęcone bohaterskim Polakom ratujących Żydow,przy znikomym finansowym zainteresowaniu izraelskiego rządu w budowie tego przybytku pamięci.

Ale w podobno wolnej i demokratycznej Polsce nie mozna glosno mowić o martyrologii Polakow mordowanych przez zwyrodniałych ukraińskich bandytów spod znaku UPA-OUN,zdejmując pamiatkowe tablice z pomników.Jakiś przefarbowany aparatczyk poprzedniego ustroju,tego samego ustroju ,ktory mordował prawdziwych polskich patriotow,strojąc się w piórka demokraty i ojca wszystkich rzeszowian,próbuje zabierac głos w sprawie wizji artystycznej tworcy tego dzieła.Blokując postawienie pomnika w myśl wydumanych dobrosąsiedzkich stosunków.

G
Gość
W dniu 08.02.2017 o 02:59, Fiki napisał:

 Rzeszów nie jest ani stolicą żydowską, ani ukraińską, ormiańską, niemiecką czy czeską. Nie ma więc potrzeby stawiania takiego szkaradzieństwa, tym bardziej, że kilka miast już odmówilo. 

Rzeszów zawdziecza swój status tylko temu, że formowano tam II Armię WP. Przed wojną mało kto o tej dziurze słyszał.

Teraz pracuje nad tym, żeby w Polsce było o niej w negatywnym sensie głośno.

F
Fiki
W dniu 08.02.2017 o 00:47, miki napisał:

Rzeszów mógł by pokazać w ten sposób iż jest prawdziwą  stolicą naszego województwa

 


Rzeszów nie jest ani stolicą żydowską, ani ukraińską, ormiańską, niemiecką czy czeską. Nie ma więc potrzeby stawiania takiego szkaradzieństwa, tym bardziej, że kilka miast już odmówilo.

m
miki

A ja myślę że to bardzo dobry pomysł...W ten symboliczny sposób możemy uczcić wszystkich obywateli II RP (Żydów, Polaków, Ukraińców, Ormian, Czechów oraz Niemców) zamordowanych przez ludobójców z oun-upa. Bardzo często ofiary tych bandytów, nie doczekały się godnego pochówku i dlatego myślę iż jesteśmy im to winni!!! Rzeszów mógł by pokazać w ten sposób iż jest prawdziwą  stolicą naszego województwa

G
Grosz do grosza
W dniu 07.02.2017 o 21:44, Gość napisał:

W tym przypadku marnowanie kasy odpada, bo nie Rzeszów, ani nie budżet RP miał finansować ten pomnik.

 


Przecież to miasto miało ofiarować działkę, przygotować postument, i zagospodarować otoczenie. no i fundnąć pokropek. Razem pewnie kilkaset tysięcy złotych. Nie ma głupich !

G
Gość
W dniu 06.02.2017 o 20:25, sto-krotka napisał:

Nie jestem zwolenniczką pomników, to wywalanie pieniędzy w błoto!

W tym przypadku marnowanie kasy odpada, bo nie Rzeszów, ani nie budżet RP miał finansować ten pomnik.

s
ss

Dalej uwielbiamy zanurzać  się w historii która nas kaleczyła .

Odwrócił bym tok myślenia i jeżeli już jakiś pomnik /obelisk, instalacja/ to   może nie tylko wydarzenia tragiczne .

Gdybym miał na to wpływ  postawił bym nie pomnik  ale obiekt przypominający  np  postać Romana Kluski szefa Otimusa w latach 1994 własciciela jednej z 10 najwiekszych montowni komputerów w Europie.

Tak gościa załatwili że produkuje teraz sery owcze /nawet dobre/

Pozostawmy już historię łudząc się że nas czegoś nauczy....

 

G
Gość
W dniu 07.02.2017 o 11:18, morlin napisał:

Natomiast w Rzeszowie,władze miasta z prezydentem włącznie także wybrane zostały demokratycznie ale wyborcy czuwają nad ich decyzjami.I nie życzą sobie w mieście żadnego pomnika,który nie jest powszechnie akceptowany

Ci wyborcy to Pan z kolegami?

A może biorąc pod uwagę  jakże stanowcze stwierdzenie dotyczące woli mieszkańców Rzeszowa, przeprowadził Szanowny Pan pośród nich ankietę?

Referendum w tej sprawie nie było, bo mieszkam tu i coś bym o nim wiedział. Ale taka ankieta zrobiona anonimowo po cichu?

Kto wie?

Może była, tylko ankieterzy do mnie nie dotarli...

m
morlin
W dniu 07.02.2017 o 11:01, Gość napisał:

Piszesz bzdury od początku do końca. Co więcej gubisz się w tym co piszesz, zaprzeczając oświadczeniu rzecznika Ferenca.Jedyną półprawdą jest to, co napisałeś w części dotyczącej demokracji. Tej samej, dzięki której tchórz Chamberlain z podobnymi mu francuskimi idiotami wmanewrował Europę w wojnę.

Chcesz dyskutować o demokracji,możemy byle krótko bo to nie o niej temat.

Otóż Hitler w Niemczech a Mussolini we Włoszech doszli do władzy w wyniku wyborów. Ale to tamtejsze społeczeństwa tolerowały ich postępki. Natomiast w Rzeszowie,władze miasta z prezydentem włącznie także wybrane zostały demokratycznie ale wyborcy czuwają nad ich decyzjami.

I nie życzą sobie w mieście żadnego pomnika,który nie jest powszechnie akceptowany.

Więc nawet nie staraj się błądzić po Anglii czy po innych krajach,nic z tego nie wyjdzie.Wbrew mieszkańcom pomnik w Rzeszowie nie stanie. Taka jest wola miejskiego suwerena.

Próbuj w innych miejscowościach.

G
Gość
W dniu 07.02.2017 o 09:29, morlin napisał:

Nie piszę bzdur ale prawdę,której nie chcesz zrozumieć. Dlatego po raz kolejny przypomnę,że rada miasta i prezydent reprezentują poglądy większości mieszkańców Rzeszowa co potwierdziły wybory. A większość mieszkańców nie życzy sobie w mieście takiego pomnika. Nadal nie rozumiesz?Jako "zatroskany" o prawdę historyczną szukaj dla tego pomnika miejsca w Jarosławiu,Przemyślu,może w Lubaczowie. 

Piszesz bzdury od początku do końca. Co więcej gubisz się w tym co piszesz, zaprzeczając oświadczeniu rzecznika Ferenca.

Jedyną półprawdą jest to, co napisałeś w części dotyczącej demokracji. Tej samej, dzięki której tchórz Chamberlain z podobnymi mu francuskimi idiotami wmanewrował Europę w wojnę.

Wróć na i.pl Portal i.pl