Prezydent Ukrainy z wizytą w Turcji. Zełenski i Erdogan mają wiele do omówienia

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Poprzednio Zełenski odwiedził Stambuł w lipcu ub.r.
Poprzednio Zełenski odwiedził Stambuł w lipcu ub.r. president.gov.ua
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Turcji na spotkanie z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozmowy dotyczą przede wszystkim wojny Ukrainy z Rosją, współpracy obronnej Kijowa z Ankarą oraz bezpieczeństwa eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Władze ukraińskie zapowiedziały, że Zełenski i Erdogan omówią również 10-punktową formułę pokojową Kijowa mającą na celu zakończenie konfliktu z Rosją, uwolnienie wszystkich ukraińskich jeńców i deportowanych oraz zapewnienie globalnej stabilności żywności poprzez bezpieczny tranzyt ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Ukraińska formuła pokojowa wzywa też do wycofania wszystkich rosyjskich wojsk z Ukrainy, przywrócenia granic kraju z 1991 roku i pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej działania. Kreml wcześniej nie zgadzał się na takie warunki.

Współpraca zbrojeniowa

"Szczególna uwaga podczas wizyty zostanie również poświęcona wspólnym projektom w sferze obronno-przemysłowej" - poinformowała ukraińska administracja prezydencka, dodając, że Zełenski odwiedzi stocznie, w których budowane są korwety dla ukraińskiej marynarki wojennej i spotka się z przedstawicielami tureckich firm zbrojeniowych.

Turecka strona stwierdziła zaś, że rozmowy będą obejmować "szczegółową dyskusję na temat przebiegu wojny ukraińsko-rosyjskiej, niedawnej sytuacji kontaktów dotyczących kontynuacji umowy o korytarzu zbożowym oraz wysiłków na rzecz trwałego pokoju w regionie". Spotkanie obu przywódców ma odbyć się w Pałacu Dolmabahce w Stambule. Po rozmowach Zełenski i Erdogan mają zorganizować wspólną konferencję prasową.

Neutralność po turecku

Turcja, członek NATO, utrzymuje dobre stosunki z oboma sąsiadami z regionu Morza Czarnego i wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych wynegocjowała porozumienie, które pozwoliło Kijowowi bezpiecznie eksportować zboże ze swoich portów. Jednak w lipcu 2023 r. Rosja opuściła porozumienie, znane jako Inicjatywa Czarnomorska, argumentując, że jej eksport żywności i nawozów nie odbywał się na takich samych warunkach. Turcja próbowała przekonać Moskwę do powrotu do umowy, ale jak dotąd Rosja odmówiła.

Zełenski po raz ostatni odwiedził Turcję w lipcu, kiedy to odbył długie rozmowy z Erdoganem. Ankara pretenduje do roli głównego pośrednika między Moskwą a Kijowem. Turcja chciałaby odegrać kluczową rolę w zakończeniu wojny.

źr. RFE/RL

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl