Polacy przekonują się do workation. Firmy, żeby zatrzymać pracowników, coraz częściej godzą się na to rozwiązanie. Nie wszyscy skorzystają

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Workation, czyli połączenie podróżowania i pracy zdalnej, to trend, którego rozwój obserwujemy na świecie już od kilku lat. Również w Polsce tego typu wyjazdy zyskują na popularności.
Workation, czyli połączenie podróżowania i pracy zdalnej, to trend, którego rozwój obserwujemy na świecie już od kilku lat. Również w Polsce tego typu wyjazdy zyskują na popularności. Unsplash/ Michał Parzuchowski
Dla wielu może wydawać się zaskoczeniem, ale niemal 4 na 10 firm w Polsce deklaruje, że wprowadziło workation. W ten sposób chcą dostosować się do trendów na rynku i oczekiwań pracowników. A te są niemałe, bo 73 proc. Polaków aktywnych zawodowo chce mieć możliwość workation, nawet jeśli nie korzystaliby regularnie z tej formy wykonywania obowiązków zawodowych. – Z perspektywy pracodawcy, wprowadzenie takiej formy zatrudnienia może mieć zarówno zalety, jak i wady – tłumaczy nam Tomasz Gromko, Grupa Progres. Gdzie i na jak długo najchętniej udaliby się Polacy na „praco-wakacje"?

Workation, czyli łącznie pracy z podróżowaniem coraz popularniejsze w Polsce

– Workation, czyli połączenie podróżowania i pracy zdalnej, to trend, którego rozwój obserwujemy na świecie już od kilku lat. Również w Polsce tego typu wyjazdy zyskują na popularności, i to zarówno, jeśli chodzi o indywidualne podróże pracowników, jak i wyjazdy grupowe, oferowane przez firmy w ramach benefitów pracowniczych – komentuje dla Strefy Biznesu Maciej Lipski, MICE manager, Wakacje.pl.

Przeciętnie w Polsce na jednego zatrudnionego pracownika przypada 25 dni urlopu wypoczynkowego – wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednak Polacy coraz częściej zwiększają pulę dni wolnych i łączą pracę z odpoczynkiem, na co coraz częściej godzą się same firmy. Według badania Grupy Progres, taką możliwość wprowadziło 39 proc. przedsiębiorstw w Polsce, część do tej pory pozwalała także na pracę zdalną, a workation traktują jako rozszerzenie niestacjonarnej formy wykonywania obowiązków zawodowych.

73 proc. zatrudnionych chce możliwości pracy również w odległych kierunkach. W tym roku wiele osób już z niej skorzystało lub dopiero skorzysta, a na mapie miejsc, do których pojadą odpoczywać i pracować znajdują się najczęściej kraje z tej samej strefy czasowej.

Najchętniej wybierane, według danych Wakacje.pl, to m.in. Grecja, Portugalia i Hiszpania, ale też Turcja czy Egipt. Są też osoby decydujące się na dalsze podróże – na przykład do Tajlandii, Wietnamu czy na Filipiny. Najczęściej tego typu podróże, według ankietowanych, powinny trwać ok. dwóch tygodni (36 proc.) lub 3-4 tygodnie (32 proc.) i na takie wyjazdy najczęściej zgadzają się polscy przełożeni.

Z kolei Tomasz Gromko, dyrektor ds. rekrutacji stałych w Grupie Progres zaznacza, że nie wszystkie branże i stanowiska są odpowiednie do pracy zdalnej, a co za tym idzie, do wprowadzenia workation. Obecnie taki rodzaj wykonywania obowiązków oferują firmy działające sektorach kreatywnych, technologicznych i nowoczesnych usługach. Jednak – biorąc pod uwagę, jak dynamicznie zmieniają się modele pracy – można oczekiwać, że trend praco-wakacji będzie rozwijał i zostanie wdrożony w większej liczbie branż.

Eksperci podkreślają, że te zmiany już się dzieją, ponieważ do niedawna z workation w Polsce mogli korzystać jedynie freelancerzy, bądź osoby prowadzące własną działalność. Jednak od 7 kwietnia 2023 r. wraz z wejściem w życie nowych przepisów kodeksu pracy, również pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Dla porównania, według badania Expedia Travel „Work from Here” z 2020 r., 74 proc. osób aktywnych zawodowo w USA, którzy pracowali zdalnie, chciało robić to w miejscu wakacyjnym. W Niemczech odsetek ten wyniósł 49 proc.

– Z perspektywy pracodawcy, wprowadzenie takiej formy zatrudnienia może mieć zarówno zalety, jak i wady. Na liście argumentów za znajduje się zwiększenie motywacji, zaangażowania i efektywności zespołu, przyciąganie nowych talentów do firmy i zatrzymanie tych wykwalifikowanych – mówi Gromko. – Z drugiej strony to też mniejsza kontrola nad pracownikami, która wymaga od przełożonego zaufania zespołowi i zapewnienia odpowiednich mechanizmów monitoringu pracy oraz komunikacji – dodaje.

Workation to za mało?

Są też osoby, które idą o krok dalej tzn. cyfrowi nomadzi wykonujący zdalną pracę z różnych miejsc. Od początku pandemii ich liczba na świecie wzrosła ponad trzykrotnie. Cyfrowi nomadzi – podobnie jak ich koledzy wyjeżdżający na workation – pracują głównie w hotelach/hostelach (46 proc.), kawiarniach (45 proc.), Airbnb (27 proc.) lub bibliotece (20 proc.). Większość decydujących się na taki tryb życia i pracy mieszka w hotelach (51 proc.), u rodziny lub przyjaciół (41 proc.), Airbnb (36 proc.), w kamperze (21 proc.), hostelu (16 proc.).

Bycie nomadą umożliwiają nie tylko pracodawcy, ale też coraz więcej państw – ponad 40 krajów wprowadziło ułatwienia dla cyfrowych nomadów, oferują takim turystom specjalną wizę umożliwiającą roczny albo i dłuższy pobyt. Po załatwieniu formalności cudzoziemiec może legalnie przebywać na terytorium innego kraju dłużej, niż jest to możliwe na podstawie wizy turystycznej i pracować zdalnie. Wymagania dotyczące wizy cyfrowego nomady różnią się w zależności od kraju. Wnioskujący o ten rodzaj dokumentu z pewnością musi mieć pracę, którą może wykonywać z dowolnego miejsca na świecie, posiadać minimalny miesięczny dochód i ubezpieczenie zdrowotne.

Ile kosztuje workation?

Koszt tego typu wypoczynku zależy od wielu czynników, czyli m.in. kraju, do którego jedziemy, rodzaju noclegu, docelowej miejscowości czy liczby osób, które nam towarzyszą. Z analizy cen transakcyjnych przeprowadzonej przez Wakacje.pl (tzn. kwot, które klienci faktycznie płacą za podróże, również te przyjmujące formę workation, a nie najniższych cen oferowanych na rynku), wynika, że na wyjazd do Turcji i Grecji dla dwóch osób Polacy wydają średnio 7,8 – 8 tys. zł, a rodziny z jednym dzieckiem – powyżej 10 tys.

Z kolei za dwa tygodnie w Tajlandii, w trakcie których możemy odpoczywać i pracować zapłacimy ok. 10 tys. za osobę. Wietnam wychodzi taniej – 11 dni można spędzić już za ok. 5 tys. W ofercie biur podróży, z którymi możemy się wybrać na workation znajdziemy zarówno tańsze, jak i droższe opcje wyjazdów. Jeśli decydujemy się zorganizować praco-wakacje na własną rękę, to – polując na promocje i okazyjne ceny noclegów i biletów – 3 tygodniowy wyjazd do europejskiej destynacji może nie być ogromnym obciążeniem dla budżetu, jego koszt wyniesie od 4-5 tys. zł.

Dlaczego firmy nie godzą się na pracę zdalną?

Jak wynika z badania Grupy Progres, przełożeni pytani o największe problemy w ich organizacji, które wynikają z pracy zdalnej, odpowiadają, że osoby zatrudnione zamiast obowiązków zawodowych robią inne rzeczy (36 proc.) i są niedostępne w ustalonych godzinach (23 proc.). Co więcej, w trakcie służbowych spotkań online mają na sobie niewłaściwe ubranie (14 proc.) i chcą, żeby pokrywać ich wydatki nie zawsze bezpośrednio związane z pracą zdalną (16 proc.).

Badani przyznają jednak, że ich firma nie dysponuje odpowiednim sprzętem i narzędziami, które taki niestacjonarny rodzaj pracy pozwalają wdrożyć i nim zarządzać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy przekonują się do workation. Firmy, żeby zatrzymać pracowników, coraz częściej godzą się na to rozwiązanie. Nie wszyscy skorzystają - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl