Ordo Iuris wspiera byłego kuratora oświaty z Łodzi w procesie z edukatorkami seksualnymi. Grzegorz Wierzchowski kontra Fundacja Spunk

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Grzegorz Wierzchowski (na zdjęciu), do końcówki sierpnia 2020 r. kurator oświaty w Łodzi, zyskał w swoim procesie przeciw edukatorkom seksualnym z Fundacji Spunk głośnego sojusznika. Byłego kuratora reprezentuje w sądzie przedstawiciel Ordo Iuris. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Krzysztof Szymczak (archiwum "DŁ")
Grzegorz Wierzchowski, do końcówki sierpnia 2020 r. kurator oświaty w Łodzi, zyskał w swoim procesie przeciw edukatorkom seksualnym z Fundacji Spunk głośnego sojusznika. Byłego kuratora reprezentuje w sądzie przedstawiciel Ordo Iuris.

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w polskich sądach zasłynął już m.in. reprezentowaniem pracownika IKEA, zwolnionego ze sklepu tej sieci w Krakowie - po tym, gdy IKEA wsparła „Miesiąc Dumy LGBT”, a pracownik na wewnętrznym forum internetowym firmy odpowiedział cytatem z Biblii:

"Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią".

O co chodzi w sprawie z Łodzi?

Były kurator z Łodzi konta Fundacja Spunk

Grzegorz Wierzchowski w 2019 r. wezwał Fundację Spunk, aby zaprzestała posługiwania się rekomendacją kuratorium w prawie oferowanych przez nią warsztatów z edukacji seksualnej. Fundacja tego wezwania nie zrealizowała. W pisemnej odpowiedzi od Spunk ówczesny kurator mógł przeczytać o sobie m.in., iż doznał „ideologicznych paroksyzmów”. Fundacja ponadto zapowiedziała umieszczanie kolejnych pism od Grzegorza Wierzchowskiego na swojej stronie internetowej w zakładce:

„trudności ideologiczno-intelektualne piastunów organów władzy państwowej”.

Informację o zaangażowaniu Ordo Iuris w pomoc prawną dla byłego kuratora, w związku z procesem z Fundacją Spunk, opublikowało w minionym tygodniu m.in. kilka portali katolickich. W poniedziałek (23 listopada) potwierdziliśmy ją u adw. Filipa Wołoszczaka, współpracownika Centrum Interwencji Procesowej Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Jak wygląda sprawa z jego perspektywy?

Adw. Filip Wołoszczak wyjaśnia, że Ordo Iuris prowadzi Program Interwencji Procesowej, który – jak stwierdza witryna internetowa tej organizacji – "powstał w celu wywierania aktywnego i profesjonalnego wpływu na orzecznictwo sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących obrony rodziny oraz wolności sumienia i słowa osób wykluczanych społecznie ze względu na wyznawany przez siebie system wartości".

Ordo Iuris potwierdza zaangażowanie po stronie byłego kuratora z Łodzi

– Jestem pełnomocnikiem Grzegorza Wierzchowskiego w procesie toczącym się przed Sądem Okręgowym w Łodzi - poinformował w poniedziałek adw. Filip Wołoszczak.

Jak stwierdził adwokat, proces to następstwo pozwu o ochronę dóbr osobistych, skierowanego przez byłego kuratora wobec Fundacji Spunk. Obie strony, w czasie kadencji Grzegorza Wierzchowskiego, toczyły spór odnośnie posługiwania się przez fundację rekomendacją kuratorium dla prowadzenia przez Spunk zajęć z edukacji seksualnej w szkołach. Grzegorz Wierzchowski uważa, że Spunk nie miał do tego prawa. Natomiast fundacja: przeciwnie, wskazując, iż rekomendację wydał poprzednik Grzegorza Wierzchowskiego. Były kurator uznał za atak personalny odpowiedź Spunk na jego wezwanie do zaprzestania posługiwania się rekomendacją.

– Ta odpowiedź wciąż znajduje się na witrynie internetowej Spunk. Domagamy się jej usunięcia, przeproszenia Grzegorza Wierzchowskiego oraz wpłaty kwoty 5 tys. zł z przeznaczeniem na cel społeczny – wylicza adw. Filip Wołoszczak.

Jak odpowiada adwokat, zazwyczaj osoby korzystające z programu wsparcia prawnego Ordo Iuris dostają reprezentację w procesie, gdy najpierw same zwrócą się o taką pomoc. Adw. Filip Wołoszczak wspiera Grzegorza Wierzchowskiego od wczesnej jesieni 2020 r. Proces był już wtedy w toku. Adw. Filip Wołoszczak miał po raz pierwszy reprezentować byłego kuratora podczas rozprawy w listopadzie, ale została ona przesunięta na 12 kwietnia 2021 r. (na skutek tzw. samoizolacji jednego z uczestników procesu w związku z profilaktyką przed koronawirusem). Tego dnia – po przesłuchaniach stron – może już zapaść wyrok.

Fundacja Spunk. Czekamy z ciekawością na Ordo Iuris podczas rozprawy

Jak Fundacja Spunk zareagowała na włącznie się do sprawy Ordo Iuris?

- Z ciekawością czekamy na rozprawę w udziałem nowego przedstawiciela byłego kuratora. Jego pozew jest bezpodstawny, więc pozostajemy dobrej myśli, co do decyzji sądu - uważa Anna Jurek, wiceprezeska Fundacji Spunk. - Podczas minionej rozprawy sąd skupiał się nie tylko na korespondencji z kuratorem, ale badał jej szerszy kontekst. np. kontroli, którą były kurator, bez zapowiedzenia, zlecił w szkole, w której prowadziłam zajęcia pozalekcyjne.

Według wiceprezeski, były kurator otwarcie zapowiadał, że będzie walczył z edukacją seksualną.

- Trudno jednak wykazać nam jakiekolwiek zaniedbania, bo dzieci i młodzież miały zgody rodziców na udział w zajęciach, a rada rodziców jednogłośnie zgodziła się na działania Fundacji na terenie szkoły - stwierdziła we wtorek (24 listopada) Anna Jurek, która działania kuratora uważa za "znamiona ideologicznej vendetty".

Powrót do szkół w reżimie sanitarnym

Wideo

Materiał oryginalny: Ordo Iuris wspiera byłego kuratora oświaty z Łodzi w procesie z edukatorkami seksualnymi. Grzegorz Wierzchowski kontra Fundacja Spunk - Dziennik Łódzki

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Edukacją seksualną zajmuje się pleban, nikt nie ma prawa robić mu konkurencji. Pan kurator o to dba.

Dodaj ogłoszenie