Ministerstwo Zdrowia zaczyna walkę z fałszywymi e-receptami. Adam Niedzielski podpisał doniesienie do prokuratury na 10 lekarzy

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna walkę z wystawianiem fałszywych e-recept przez lekarzy. Poinformował o tym Adam Niedzielski w piątek na zwołanej konferencji. Minister ogłosił, że podpisał doniesienie do prokuratury.
Ministerstwo Zdrowia będzie walczyło z fałszywymi e-receptami.
Ministerstwo Zdrowia będzie walczyło z fałszywymi e-receptami. fot. 123rf

Koniec z fałszywymi e-receptami

W piątek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotycząca rozwiązań zapobiegających łamaniu prawa przy wystawianiu e-recept.

Niedzielski podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia zleciło kontrolę w tej sprawie, która wykazała, że skala problemu jest bardzo duża. Szef MZ zawiadomił też w tej sprawie Naczelną Izbę Lekarską.

"Ponieważ samo środowisko lekarskie nie jest w stanie pozbyć się ze swojego grona czarnych owiec, czyli tych lekarzy, którzy nie tylko łamią zasady etyki zawodowej, którzy łamią prawo i stwarzają zagrożenie zdrowia i życia pacjenta, ja zdecydowałem się podjąć drastyczne działania" - powiedział.

Doniesienie do prokuratury na 10 lekarzy

Minister oznajmił, że poczynił pierwsze kroki w sprawie zwalczenia problemu fałszywych e-recept. Na początek złożył doniesienie do prokuratury, w którym wskazanych zostało dziesięciu medyków.

"Dziś podpisałem doniesienie do prokuratury, w którym wskazałem na 10 lekarzy, którzy naszym zdaniem, zdaniem naszych prawników, dopuścili się przynajmniej pięciu przestępstw" - poinformował.

To - jak wskazał - fałszerstwo intelektualne, czyli poświadczenie nieprawdy w związku z niewykonanym badaniem, oszustwa - bo część tych recept jest refundowana, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego na masową skalę, narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia i ułatwienie dostępu do środków odurzających.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

E-recepty ważne są 30 dni, ale są też takie ważne przez 7, 120 lub 365 dni. Aby jednak była ważna przez 12 miesięcy, musi to być wyraźnie zaznaczone przez lekarza. Wiele zależy od leków na recepcie, które mają określony termin ważności. Jeśli musimy wykupić antybiotyk, mamy na to właśnie siedem dni, a recepty na preparaty immunologiczne są ważne przez 120 dni.

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pan Szczota
Przypuszczam, że chodzi o tych lekarzy-bohaterów, którzy (wbrew zmasowanej propagandzie) wystawiali e-recepty na amantadynę lub podobne środki podczas "pandemii" C-19. Leki dawno temu przetestowane, skuteczne, ale - ku wielkiemu żalowi Big Pharma - tanie. NIEDZIELSKI MUSI ODEJŚĆ. Najlepiej objąć go programem Cela .
p
pablog
Najwięcej czarnych owiec zasiada w Izbach Lekarskich, w Radzie Niedzielskiego były również czarne owce jak Horban, Simon, Grzesiowski i wielu innych!
8gwiazdek=Wygra PiS
Mafia skorumPOwanych POśrāńców wzieła się za lekarstwa..
Wróć na i.pl Portal i.pl