Minister Adam Niedzielski na konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Mówił o zdrowiu Polaków. "Dla nas ekspertami są polscy pacjenci"

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Wideo
od 16 lat
Podczas drugiego dnia weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski, który mówił o kwestiach dotyczących zdrowia Polaków . Wydarzenie przebiega pod hasłem „Programowy ul”. Swoje przemówienie wygłosi dziś też prezes partii Jarosław Kaczyński.

Spis treści

W sobotę i niedzielę w Warszawie odbywa się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. Na scenie pojawiają się najważniejsi politycy tej partii. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Programowy UL" . Dziś około godz. 14.00 spodziewane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Drugi dzień konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Minister Niedzielski o zdrowiu Polaków

Drugi dzień weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęło wystąpienie wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Później głos zabrali również m.in. wicepremier Jacek Sasin, mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju.

Na konwencji przemówił także minister zdrowia Adam Niedzielski, zabierając głos w sprawach dotyczących zdrowia Polaków.

- Zdrowie jest najważniejsze, jest ono również ważne dla Prawa i Sprawiedliwości. Te priorytety mają swoje odzwierciedlenie w finansowaniu - w tym roku budżet na służbę zdrowia to 160 mld zł - podkreślił.

- Mamy ustawową gwarancję, że na służbę zdrowia będziemy przekazywać 7% PKB. My ciężko pracujemy nad reformą służby zdrowia, nad tym, aby służba zdrowia realnie się zmieniała. Każda propozycja reformy jest analizowana z punktu widzenia pacjenta - dodawał.

Minister Niedzielski o oczekiwaniach pacjentów

Jak zaznaczał minister zdrowia, pacjenci oczekują szybkiego dostępu do lekarzy specjalistów, którzy są świetnie wykształceni i przyjmują Polaków w komfortowych warunkach. - Nie chcemy, aby historia medyczna pacjenta była zarzucona papierami, dlatego wszystko to ma być w systemie - mówił.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konwencji PiS
Minister zdrowia Adam Niedzielski na konwencji PiS YouTube/Prawo i Sprawiedliwość

Niedzielski: Priorytetem zwiększenie liczby specjalistów

- Priorytetem jest zwiększenie liczby specjalistów, dlatego zwiększyliśmy liczbę miejsc na studiach medycznych. W tym roku akademickim zostało przyjętych 11 tys. studentów na pierwszy rok studiów. Stworzyliśmy także nowe ośrodki akademickie - stwierdził.

- Postulatem Prawa i Sprawiedliwości jest równość, która ma być realizowana także w dostępie do służby zdrowia. Zależy nam na tym, aby znacząco zwiększyć liczbę pielęgniarek, których kwestia wynagrodzeń fundamentalnie się zmieniła - dodawał.

Mówił także o pozytywnych zmianach w kwestii wynagrodzeń w sektorze zdrowia w porównaniu do poprzednich rządów.

- W sektorze zdrowia, według danych GUS, najszybciej rosną wynagrodzenia, dlatego opłaca się pracować w służbie zdrowia. Powstrzymaliśmy proces wyjeżdżania lekarzy do pracy za granicę. Nasz rynek pracy dla lekarzy stał się atrakcyjny dla medyków z Białorusi i Ukrainy - tłumaczył Adam Niedzielski.

Kształcenie lekarzy. Co się zmieniło od 2015 roku?

Według ministra Niedzielskiego system kształcenia lekarzy zmienił się na lepsze.

- Studenci uczą się, jak rozmawiać z pacjentem, jak nawiązać relację z pacjentem. Ogłaszamy konkursy dla szpitali, które poprawiają swoją infrastrukturę. To są znaczące zmiany w służbie zdrowia i to także pokazuje, jak dużo było zaniedbań do 2015r. - stwierdził.

Ankiety po wizycie w placówce medycznej. Niedzielski: Każdy pacjent ma prawo oceniać

Polityk mówił także o informatyzacji systemu zdrowia, który umożliwia dostęp do całej historii pacjenta dostępnej w wersji elektronicznej. Jak dodawał, pacjent nie musi już nosić ze sobą całej dokumentacji w teczkach.

- 17 mln Polaków korzysta z elektronicznego konta pacjenta. Wprowadziliśmy także e-receptę. Cyfryzacja służby zdrowia daje poczucie bezpieczeństwa pacjentowi. Ważną zmianą jest to, że pacjent ma prawo ocenić usługę medyczną - mówił.

Jak podkreślił minister zdrowia, leczenie jest usługą publiczną, którą pacjent ma prawo oceniać.

- To prawo pacjenta do wypowiedzenia się, czy był traktowany w godny sposób. Czy informacje, które otrzymał od lekarza, były przystępne. Czy mógł świadomie podejmować decyzje. (...) Wprowadzamy standard ankietowania opinii pacjentów. Każdy po leczeniu może się wypowiedzieć w Internetowym Koncie Pacjenta - tłumaczył.

- Dla nas ekspertami są polscy pacjenci - podkreślił.

Premier zapowiada kolejną konwencję w czerwcu

Podczas konwencji zrealizowano wiele paneli dotyczących najważniejszych obszarów życia Polaków.

"Kolejne konferencje programowe Prawa i Sprawiedliwości odbędą się m.in. w czerwcu. Będą one podsumowaniem kilku ostatnich miesięcy naszych spotkań z Polakami w całym kraju, a jednocześnie naszych rozmów z ekspertami" - zapowiedział w rozmowie z portalem i.pl premier Mateusz Morawiecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szef
A co z pół miliona zmarłych co umarli w czasie covida ale nie na niego .najwiecej od 2 wojny swiatowej .oficjalne ukrywane pismo ministerstwa zdrowia !!!!.bo mie mieli na prywatne wizyty bo ci lekarze odmawiali przyjęc ale juz prywatnie ci sami przyjmowali
a
ab
14 maja, 12:47, ab:

NIEDZIELSKI TO ZYDOWSKI GLUPEK POSTAWIONY NA STOKU ! TO JEST TAK WIDOCZNE ZE NIE TRZEBA UZASADNIAC . TRZEBA JEDNAK PRZYZNAC ZE ZYDOWSKIE BANDZIORY ZA TZW ZAGRANICA SA O NIEBO GORSZYMI BYDLAKAMI NIZ ON !

14 maja, 13:00, as:

Neuman to nie był żyd? Grodzki to nie żyd, który mówi, że dla Polaków zlikwiduje 1000 szpitali

PIS-PO to takie samo zło

L
Lech
Ministrem zdrowia nie może być lekarz. Tak jak ministrem obrony nie jest żołnierz.
W
Winc.
"Priorytetem jest zwiększenie liczby specjalistów, dlatego zwiększyliśmy liczbę miejsc na studiach medycznych." -Panie Niedzielski trzeba zwiększyć liczbę miejsc na kierunkach lekarskich. Zwiększanie miejsc na studiach medycznych przez Rząd powoduje że Pana koledzy otworzą jeszcze więcej kierunków takich jak kosmetologia, statystyka medyczna, obsługa służby zdrowia, zarządzanie medycyną, tak aby nie robić sobie im konkurencji.
a
as
14 maja, 12:18, Rzól:

Nie ma pielęgniarek, nie ma lekarzy, nie ma respiratorów, ale wydział lekarski na KUL uczy się Pisma Swiętego, więc chyba jest całkiem nieźle, no nie?

czyli POyebie g..no wiesz

a
as
14 maja, 12:47, ab:

NIEDZIELSKI TO ZYDOWSKI GLUPEK POSTAWIONY NA STOKU ! TO JEST TAK WIDOCZNE ZE NIE TRZEBA UZASADNIAC . TRZEBA JEDNAK PRZYZNAC ZE ZYDOWSKIE BANDZIORY ZA TZW ZAGRANICA SA O NIEBO GORSZYMI BYDLAKAMI NIZ ON !

Neuman to nie był żyd? Grodzki to nie żyd, który mówi, że dla Polaków zlikwiduje 1000 szpitali

A
Antek
Bezczelny czy głupi?A może 2w1?
a
ab
NIEDZIELSKI TO ZYDOWSKI GLUPEK POSTAWIONY NA STOKU ! TO JEST TAK WIDOCZNE ZE NIE TRZEBA UZASADNIAC . TRZEBA JEDNAK PRZYZNAC ZE ZYDOWSKIE BANDZIORY ZA TZW ZAGRANICA SA O NIEBO GORSZYMI BYDLAKAMI NIZ ON !
S
Starczy już
Starczy już tego pisu , bo z Polski nie będzie co zbierać
R
Rzól
Nie ma pielęgniarek, nie ma lekarzy, nie ma respiratorów, ale wydział lekarski na KUL uczy się Pisma Swiętego, więc chyba jest całkiem nieźle, no nie?
Wróć na i.pl Portal i.pl