Minister sprawiedliwości chce odwołania sędziego Piotra Schaba. Kolegium Sądu Apelacyjnego wyraziło opinię w tej sprawie

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 7 lat
Ministerstwo Sprawiedliwości wszczęło procedurę odwołania ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędziego Piotra Schaba. Jak informuje portal wpolityce.pl, Kolegium SA w Warszawie negatywnie zaopiniowało decyzję ministra Adama Bodnara.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar chce odwołania sędziego Piotra Schaba. Kolegium Sądu Apleacyjnego wyraziło negatywną opinię
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar chce odwołania sędziego Piotra Schaba. Kolegium Sądu Apleacyjnego wyraziło negatywną opinię Fot. Adam Jankowski/Polska Press

Spis treści

Kolegium Sądu Apelacyjnego przeciwko wnioskowi Adama Bodnara

Według informacji wpolityce.pl, decyzja Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie została podjęta jednogłośnie, sam sędzia Piotr Schab oraz jego zastępca nie brali udziału w głosowaniu.

Odniósł się za to to do zarzutów stawianych mu przez kierowany przez Adama Bodnara resort.

„Zarzuty mi stawiane mają naturę polityczną. Są wyjątkowo jednostronne, stronnicze oraz haniebne i lokują się poniżej godności osoby sprawującej tak ważny urząd. Rozważam wystąpienie na drogę prawną, w związku z komunikatem ministra sprawiedliwości” – powiedział sędzia portalowi wpolityce.pl.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce odwołania sędziego Piotra Schaba

W czwartek po południu na stronach resortu pojawił się komunikat w sprawie odwołania sędziego Schaba.

„Biorąc pod uwagę, że sędzia Piotr Schab wielokrotnie nadużył władzy – zarówno pełniąc funkcje administracyjne w wymiarze sprawiedliwości, jak i funkcję rzecznika dyscyplinarnego, minister sprawiedliwości uznał, że dalsze pełnienie przez niego obu tych funkcji bezpośrednio zagraża dobru wymiaru sprawiedliwości zarówno jako generator efektu mrożącego wobec sędziów, jak i wobec realnej możliwości stosowania wobec nich tzw. miękkich środków represji o charakterze administracyjnym” – uzasadniono.

Procedura odwoławcza według przepisów

Jak przypomniał resort, zgodnie z przepisami procedurę odwołania rozpoczyna wystąpienie ministra sprawiedliwości z uzasadnionym wnioskiem o odwołanie z funkcji do kolegium właściwego sądu, które ma obowiązek zaopiniować działanie ministra.

„Na czas do rozpoznania wniosku minister może zawiesić osobę, której dotyczy wniosek w pełnieniu czynności" – dodano.

W przypadku negatywnej opinii kolegium minister może skierować sprawę do Krajowej Rady Sądownictwa. W sytuacji, gdyby dwie trzecie członków KRS wyraziły negatywną opinię, wniosek Bodnara musiałby upaść. Sędzia prawdopodobnie zostałby zawieszony.

Sędzia Piotr Schab od czerwca 2018 r. pełni funkcję rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Z kolei od maja 2020 r. jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w którym wcześniej orzekał na podstawie delegacji. Prezesem SA został w 2022 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródła: wpolityce.pl, PAP

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl