To mówią wybitni prawnicy cytowani przez portal Dziennika Gazety Prawnej: Adam Bodnar nie ma racji

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Wideo
od 7 lat
Czy wybitni prawnicy mogą się mylić? Znają przepisy na wylot! I mówią to: "Nie ma takiej funkcji jak pełniący obowiązki Prokuratora Krajowego" - tłumaczy w rozmowie z portalem Dziennik.pl konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski. Podobnie uważa dr hab. Jacek Zaleśny, który wskazuje również, że prokurator Barski został przeniesiony do czynnej służby w prokuraturze na podstawie obowiązujących przepisów.

Minister Adam Bodnar przekonuje, że Dariusz Barski nie mógł skutecznie objąć funkcji Prokuratora Krajowego, ponieważ ten pozostawał w stanie spoczynku. Szef resortu sprawiedliwości powołał na stanowisko p.o. Prokuratora Generalnego Jacka Bilewicza. Dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej zapytali ekspertów, czy te decyzje i stanowiska resortu sprawiedliwości kierowanego przez Adama Bodnara mają pokrycie w przepisach prawa.

Prawnicy są zgodni: Bodnar nie ma racji

Prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, stwierdził jednoznacznie: "Nie ma takiej funkcji jak pełniący obowiązki Prokuratora Krajowego".

Podobnie uważa dr hab. Jacek Zaleśny. - Prawo o prokuraturze wylicza dokładnie, jakie stanowiska i funkcje powoływane są w prokuraturze - mówi konstytucjonalista. - Wśród tych stanowisk nie ma "pełniących obowiązki", więc nikogo nie można powołać na stanowisko "p.o. Prokuratora Krajowego" - dodaje. Zdaniem prawnika, jako że Prawo o prokuraturze nie zna takiej funkcji, w konsekwencji nie ma czynności, które w ramach tej funkcji można by wykonywać.

- Dr hab. Zaleśny twierdzi też, że każda czynność podjęta przez funkcjonariusza publicznego podającego, że jest "p.o. Prokuratora Krajowego", nie ma prawidłowej podstawy prawnej. I w tej perspektywie powinna być sprawdzona na okoliczność jej zgodności z obowiązującymi przepisami Kodeksu karnego - podaje Dziennik.pl.

- Profesor Piotrowski zwraca uwagę na konieczność przestrzegania zapisów ustawy. - Jest oczywiste, że usunięcie z urzędu Prokuratora Krajowego, co do którego statusu są wątpliwości, jest możliwe jedynie w drodze odwołania - mówi. To zaś wymaga przewidzianej w ustawie zgody prezydenta - wyjaśnia. Kiedy urząd Prokuratora Krajowego jest opróżniony, to rzecz jasna trzeba powołać nowego - dodaje portal.

Źródło: dziennik.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl