Koronawirus w Polsce i na świecie. Sobota pierwszym dniem bez maseczek na ulicach. Raport na żywo minuta po minucie 31.05.2020

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
w sobotę tłumy pojawiły się na głównych turystycznych szklakach Gdańska.
w sobotę tłumy pojawiły się na głównych turystycznych szklakach Gdańska. Karolina Misztal/ Polska Press
Udostępnij:
Raport minuta po minucie, niedziela 31 maja 2020. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 23 786 osób. 1 064 osoby zmarły z powodu COVID-19. Trwa pierwszy weekend, w którym nie już trzeba zasłaniać nosa i ust na ulicach czy w parkach. Maseczki będą dalej towarzyszyć nam w zamkniętych przestrzeniach, takich jak sklepy, kościoły czy pojazdy komunikacji miejskiej - tam pozostaną obowiązkowe. Rząd apeluje o zachowanie dystansu społecznego.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 31 maja 2020

 • Zakażonych 4 886 154
  + 33 480
 • Zmarło 105 194
  + 33
 • Szczepienia 51 564 403
  + 19 509
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+5 502
 • 2. mazowieckie:+4 978
 • 3. dolnośląskie:+3 363
 • 4. pomorskie:+3 226
 • 5. małopolskie:+2 540...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

19:55

Prezydent Donald Trump ogłosił, że odoczy spotkanie przywódców państw grupy G7 - najbogatszych krajów świata - co najmniej do września. Ponadto chce zaprosić na szczyt cztery dodatkowe kraje: Rosję, Australię, Indie i Koreę Południową - informuje CNN. G7 obejmuje USA, Kanadę, Francję, Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy i Japonię.

19:35

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na świecie wyniosła w niedzielę 6 mln 108 tys. 525. Zmarło z powodu wirusa 370 247 osób - prawie 104 tys. w Stanach Zjednoczonych.

19:14

Również meczet Al-Aksa w Jerozolimie, najświętsze miejsce islamu poza Arabią Saudyjską, został ponownie otwarty. Stało się to w niedzielę, a obiekt był zamknięty od połowy marca - informuje guardian.com. Portal dodaje, powołując się na Associated Press, że tłumy ludzi czekały przed bramami świętego miejsca muzułmanów, zanim otworzyły się wcześnie w niedzielę, a wielu nosiło maski chirurgiczne.

19:07

Sanepid opublikował oficjalne wytyczne dotyczące funkcjonowania plaż i kąpielisk w czasie epidemii koronawirusa. Są znacznie łagodniejsze niż te, które wcześniej przygotował dla ministerstwa zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Podstawowa zasada to cztery metry kwadratowe na jednego plażowicza i dwumetrowy dystans od innych nawet w wodzie. Poniżej pełne wytyczne sanepidu.

18:40

"The Guardian" donosi, że niektóre ze słynnych zabytków we Włoszech zostają ponownie otwierane po zamknięciu na ponad trzy miesiące z powodu pandemii koronawirusa. Krzywa Wieża w Pizie została ponownie otwarta w sobotę, a Koloseum i Muzea Watykańskie ponownie powitają odwiedzających od poniedziałku. We Florencji galeri aUffizi będzie czynna od wtorku.

18:16

Po południu Ministerstwo Zdrowia informuje o 104 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (35), łódzkiego (30), śląskiego (13), małopolskiego (10), dolnośląskiego (9), podkarpackiego (4), świętokrzyskiego (2), podlaskiego (1). W związku ze zdublowanymi przez WSSE Katowice 4 przypadkami zakażeń, usuwamy je wykazu. Liczba zakażonych koronawirusem: 23 786/1 064 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Po południu nie było informacji o nowych zgonach z powodu Covid-19.

17:25

Po poluxzowaniu obostrzeń związanych z epidemią życie w polskich miastach wydaje się wracać do normy. W Gdańsku i Sopocie już pojawiło się na ulicach wielu turystów.

17:18

O dramatycznej sytuacji w gliwickim Sanepidzie i dramatach wielu rodzin uwięzionych w zawieszeniu na kwarantannie informuje w liście do redakcji Dziennika Zachodniego mieszkaniec Zabrza. - Przeprowadzane masowo wymazy górników m.in. kopalni Sośnica powodują że PSSE w Gliwicach (i nie tylko) jest przeciążona. Ludzie nie są w stanie w ogóle skontaktować się z gliwickim Sanepidem - informuje Czytelnik, prosząc o pomoc.

17:00

16:47

USA: 960 osób zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa – wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 103 tys. 758.

16:28

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował do nauczycieli, aby podwyższyli uczniom oceny „o jeden”. Na antenie Radia Zet tłumaczył, że w ten sposób wszyscy uczniowie uzyskają promocję do następnej klasy. - Żeby we wrześniu, gdy rozpoczniemy nowy rok, wszyscy mogli zacząć z czystą kartą i z dobrymi humorami, żeby ten trudny okres trzech ostatnich miesięcy nie był podstawą do tego, żeby któryś uczeń miał problemy z promocją - mówił.

16:13

15:49

Organizacja Narodowa Lotnictwa Cywilnego (ICAO) wezwała wszystkie kraje świata do ujednolicenia przepisów dotyczących podróży lotniczych w czasie pandemii koronawirusa. W większości krajów rejsy zostana przywrócone na początku czerwca.

15:14

Niemcy: Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła o 286 do 181 482 – wynika z danych Instytutu Roberta Kocha. Potwierdzono 11 kolejnych zgonów, spowodowanych Covid-19. Łączna liczba ofiar w Niemczech wynosi 8,5 tys.

14:43

13:47

W ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano ponad 16,4 tys. testów na koronawirusa – informuje Ministerstwo Zdrowia.

13:26

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaproponował nauczycielom, żeby w czasie wolnym od pracy w szkole zatrudnili się na roli. Ponieważ jego słowa odbiły się szerokim echem, ostatecznie przeprosił pracowników oświaty. W niedzielę jednak znów nawiązał do tematu, podkreślając, że wiele osób błędnie ocenia pracę rolników. - Niektórzy uznali za upokarzające, że mają wykonywać pracę chłopa, to wyraz przekonania, że to praca hańbiąca, ujmę przynosi, a nie jest powodem do dumy. Przykro mi, że ktoś tak patrzy na sprawy polskiej wsi - mówił minister. Ardanowski podkreślił, że polska wieś zasługuje na szacunek i zaapelował, aby rodacy okazali rolnikom wdzięczność, gdyż to ludzie zaradni, szlachetni i ciężko pracujący na chleb. - Ważne, żeby codziennie interesować się przemianami na wsi, problemami, osiągnięciami, przekształceniami. To nie jest żadna gorsza część społeczeństwa – zaznaczył szef resortu rolnictwa. Minister przypomniał, że to polscy rolnicy odpowiadają za bezpieczeństwo żywnościowe kraju. - Nie rozumiem opinii i uszczypliwości pod adresem rolników, bagatelizowania ich pracy, a takie przypadki są – mówił.

12:55

Na rozliczenie PIT-a za zeszły rok mamy w tym roku czas tylko do 1 czerwca - przypomina Ministerstwo Finansów. Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, jednak w związku z epidemią koronawirusa, w tym roku deklaracje można składać do 1 czerwca.

12:37

 • Linie lotnicze będą teraz walczyć o przywrócenie ruchu pasażerskiego. Poprawienie relacji z klientami i utrzymanie możliwie jak najbardziej pełnych samolotów będzie ważniejsze niż straty finansowe - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Mariusz Piotrowski, redaktor portalu Fly4Free.

12:12

Ukraina: W ciągu ostatniej doby wykryto 468 przypadków zakażenia koronawirusem, 12 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 227 wyzdrowiało - podał w niedzielę ukraiński resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 23 672, zgonów do 708, a wyzdrowień do 9 538.

11:47

W Singapurze liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w niedzielę o 518, do łącznie 34 884 osób. Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym oświadczeniu zaznaczyło, że większość nowych przypadków stanowią imigranci zarobkowi, mieszkający w internatach.

11:32

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 6341 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1435 jednostek sprzętu – informuje MON.

11.01

Pierwszy diagnostyczny test na koronawirusa stworzony przez wolontariuszy z Wirusowej Grupy Wsparcia Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu powstał jeszcze w kwietniu. Teraz, po miesiącu, ICHB PAN opracowało kolejną generację testu MediPAN.

10:47

Zielona Góra wraca do życia. Piękna pogoda, muzyka na deptaku, widać też uśmiechnięte twarze przechodniów, wcześniej skrywane pod maseczkami. - Powoli wracamy do normalności - komentują zielonogórzanie. I to widać. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, których autorem jest Jerzy Malicki. 5 fotografii, które oddają cały klimat sobotniego wieczoru na zielonogórskim deptaku.

Jeden wieczór, a ile radości. - Niesamowite ujęcia! To jest naprawdę magia - komentują mieszkańcy. Zdjęcia wykonał Jerzy Malicki.

Zielona Góra wraca do życia! 5 zdjęć wystarczy, aby pokazać ...

10:39

Każdy Polak, który poniósł straty z powodu koronawirusa - niezależnie od tego czy prowadzi firmę, która nie mogła zarabiać czy sam jako pracownik zarobił mniej - miał prawo do odszkodowania od państwa w wysokości realnych strat. Miał, dopóki rząd, parlament i prezydent naprędce, tuż przed wybuchem epidemii, nie zmienili przepisów. Sprytnym manewrem, z kopiowaniem przepisów z jednej ustawy do drugiej, odszkodowań pozbawiono miliony Polaków.

10:27

Pomimo pandemii ludzie wrócili w góry. Choć od kilku dni nad Podhalem, Pieninami czy Gorcami niemal non stop pada deszcz, wielu turystów nie zrezygnowało w weekend z organizacji wycieczki. Przy kiepskiej pogodzie spowodowało to sytuacje bardzo niebezpieczne. O poślizgnięcie, a co za tym idzie złamanie nie było trudno. Ratownicy podhalańskiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mieli pełne ręce roboty.

10:16

Już od 15 czerwca będzie można jeździć do sanatoriów. Jednym z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych jest Ciechocinek. Jak dziś wygląda to miasto i jak przygotowuje się na przyjęcie kuracjuszy?

Już od 15 czerwca będzie można jeździć do sanatoriów. Jednym z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych jest Ciechocinek. Jak dziś wygląda to miasto i jak przygotowuje się na przyjęcie kuracjuszy?CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE

Sanatoria otwarte. Ciechocinek czeka na kuracjuszy. Na razie...

10:02

Poranny raport zachorowań Ministerstwa Zdrowia mówi o 115 nowych przypadkach zachorowania na koronawirusa. Najwięcej zachorowań po raz kolejny ma miejsce na Śląsku (92). Liczba osób zmarłych wzrosła o 3.

9:48

Z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że 2134 są obecnie hospitalizowane. 78 823 jest objętych kwarantanną, a 11 271 wyzdrowiało.

9:37

Prezydent Donald Trump ogłosił, że z powodu pandemii odkłada szczyt G7 do co najmniej września. Na spotkanie będzie chciał zaprosić cztery dodatkowe kraje: Rosję, Australię, Indie i Koreę Południową.

9:26

Pomimo apeli władz amerykańskich stanów oraz samego prezydenta Donalda Trumpa, noc z soboty na niedzielę upłynęła w Ameryce pod znakiem jeszcze szerszej fali protestów i zamieszek niż poprzednia. Już od wieczora tłumy gromadziły się w centrach kilkudziesięciu miast. W Waszyngtonie, stolicy kraju wielka rzesza ludzi maszerowała główną ulicą miasta Pennsylvania Avenue, która dochodzi do Białego Domu.

9:12

Przyszli nowożeńcy w Polsce odetchnęli z ulgą - od 6 czerwca możliwe będą wesela do 150 osób i nie trzeba będzie mieć na nich założonych maseczek. Jednak jeszcze do niedawna ci, którzy zaplanowali ślub na tegoroczne lato, nie wiedzieli, czy w ogóle on się odbędzie. Pandemia koronawirusa w tak trudnej sytuacji postawiła narzeczonych z całego świata. Niektórzy swoje śluby odwołali, inni przełożyli, a jeszcze inni zdecydowali się na nie pomimo wszystko. Teraz ich ślubne zdjęcia obiegają świat i są dokumentem nie tylko prywatnej, ale też globalnej historii.

Ślub i wesele w dobie koronawirusa? Te pary nie czekały na k...

8:56

31 maja to Światowy Dzień Bez Tytoniu. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że palenie papierosów może zwiększać ryzyko zachorowania na COVID-19.

8:42

Od 30 maja do sklepu, na pocztę czy do kościoła może wejść dowolna liczba osób. Podobnie, nie ma limitu klientów w restauracjach. Dozwolone jest także organizowanie imprez plenerowych. 6 czerwca będą mogły otworzyć swoje podwoje kina, teatry, a także siłownie. Dzieci odzyskają wstęp na place zabaw. Można także myśleć o organizacji wesela nawet na 150 osób.

Ilu wiernych może wejść do kościoła? Tylu ilu się zmieści. Ale w maseczkach

Wraca normalność. Sklepy i kościoły bez limitu osób, będą im...

8:23

Opinia: - Można się pocieszać, że mamy jedną z lepszych sytuacji w Europie, bo u nas jest tylko 500, a inni mają powyżej tysiąca. Tylko, że inni mają spadki liczby osób chorujących, a u nas nie ma spadków dziennych, a już powinny być. A nawet, w teorii, to powinny one być mniej więcej od połowy kwietnia. To oznacza, że coś nam się w kwietniu popsuło – mówi prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.

8:09

Trwa czwarty etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Jedną ze zmian, na którą czekało wiele osób, jest zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni. Warto pamiętać, że w wielu miejscach i sytuacjach obowiązek noszenia maseczek wciąż istnieje. Sprawdźcie, gdzie i kiedy musimy założyć maseczkę czy zasłonić chustką usta i nos?

7:45

Obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika - to jeden z warunków wymaganych od pasażerów planujących lot. Zobacz, jakie wymagania będą obowiązywały na lotniskach i na pokładach samolotów od 1 czerwca 2020 r. PLL LOT uruchamia połączenia krajowe.

7:24

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rząd nie zakazuje w tym roku wakacyjnych wyjazdów czy organizacji kolonii dla uczniów. Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Zobacz pełną listę wytycznych MZ.

7:15

Wciąż najwięcej zachorowań w Polsce notowanych jest na Śląsku. Całkowita liczba przypadków to już ponad 8 tys. Wczoraj doszły kolejne 232.

Pierwszy dzień bez obowiązku noszenia maseczek. Ale nie wszę...

7:02

Na świecie od początku pandemii potwierdzono już ponad 6 milionów zachorowań. Zmarło 369 tys. osób – podaje Johns Hopkins Uniwersity.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 30 maja 2020

19:57

Praca zdalna pozostanie z nami w szerszym zakresie już na zawsze? Wśród polskich przedsiębiorców istnieje silne przekonanie, że praca zdalna jest elastycznym trybem pracy, ze wszystkimi negatywnymi dla pracowników konsekwencjami. -Praca zdalna jawi się wielu pracownikom jako taka fantastyczna opcja dająca wiele możliwości- tłumaczy w rozmowie z AIP ekspert. - Jednak okazuje się, że praca zdalna nie jest tak łatwa do zorganizowania i tak przyjemna jak mogłoby się wydawać- dodaje.

19:48

Pracownicy Przychodni Rodzinnej Almedic w Pruszczu wzięli udział w akcji w #Hot16Challenge2. Rapowali na temat walki z koronawirusem. Tu można obejrzeć wideo i przeczytać o tej akcji.

19:40

Sytuacja w buskim szpitalu uzdrowiskowym "Krystyna" jest opanowana po tym jak okazało się, że dwie osoby z personelu są zakażone koronawirusem. Mnóstwo osób z personelu skierowano do kwarantanny, a szpital wznowi działalność dopiero od 15 czerwca.

19:34

Papież Franciszek modlił się w sobotę w Ogrodach Watykańskich o ustanie epidemii koronawirusa - informuje agencja KAI.

19:27

Smog zabija bardziej niż koronawirus. Jest groźniejszy. To zadziwiające, że jako społeczeństwo i władza tak mało robimy w walce z nim, a tak wiele zdecydowaliśmy się poświęcić z powodu koronawirusa - mówi prof. Tadeusz Zielonka, pulmonolog z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Pytamy go nie tylko o to, dlaczego skutki pandemii nie są widoczne w masowych statystykach, ale i konsekwencje noszenia maseczek, o to czy może to prowadzić do chorób oraz w jakim stopniu nas one chronią. Pulmonolog zdradza też, że niepokoi go tak szybkie odmrażanie społeczeństwa, jak to planowane przez rząd.

19:08

Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa we Włoszech wzrosła do 232 664 w sobotę. Liczba nowych potwierdzonych zakażeń wyniosła ​​416, w porównaniu z 516 w piątek, podała Agencja Ochrony Ludności, którą cytuje "theguardian.com". Oznacza to, że minionej doby we Włoszech potwierdzono tyle samo nowych przypadków zakażeń na koronawirusa, co w Polsce. We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło jednak znacznie więcej osób - 111 - z powodu Covid-19. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 33 340 - dodaje "theguardian.com".

18:47

Od dziś poluowano wiele dotychczasowych obostrzeń związanych z epidemią. Choć lekarze i eksperci mówią, że Polska nie panuje nad epidemią, a dane napływające ze szpitali wciąż są niepokojące, rząd zdecydował się na duże złagodzenie obowiązujących od wielu tygodni ograniczeń. Chodzi m.in. o zasłanianie ust i nosa, działalność sklepów, restauracji, hoteli czy kościołów, a także zgromadzenia publiczne. Piszemy, jakie dokładnie zasady obowiązują od 30 maja?

18:25

Aż 49 nauczycieli z podstawówek w Wałbrzychu ma pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa - to wyniki badań, przeprowadzonych na zlecenie wałbrzyskiego ratusza. Przebadano kilkuset nauczycieli w mieście. W związku z tym władze miasta ogłosiły, że od 1 czerwca uczniowie klas I-III nie będa mogli wrócić do szkół.

18:10

Dramatyczna historia Basi, w której domu na Covid-19 zachorowało osiem osób, w tym dwóch jej malutkich synków.

17:58

Szczepionka na koronawirusa opracowana w Chinach może być gotowa do sprzedaży jeszcze w tym roku - informuje "The Guardian", powołując się na Reutersa. Prace nad szczepionką prowadzone są w laboratoriach w Wuhan i Pekinie. Podaną ją już ok. 2 tysiącom osób. Według "Guardiana" szczepionki z obu instytutów weszły w drugą fazę badań klinicznych. Obie grupy są powiązane z państwową grupą farmaceutyczną Sinopharm.

17:43

Jest 195 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (54), mazowieckiego (52), łódzkiego (35), świętokrzyskiego (29), małopolskiego (12), dolnośląskiego (11), podlaskiego (1) i wielkopolskiego (1) - informuje Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 10 kolejnych osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 77-K Wolica, 67-M i 62-K Racibórz, 68-K i 75-M Warszawa, 89-K Gdańsk, 80-K Bolesławiec, 51-K Jelenia Góra, 90-K i 92-K Zgierz. Większość osób miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 23 571/1 061 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:40

Od początku epidemii koronawirusa kilkadziesiąt tysięcy Polaków zmarło w samotności, z dala od swoich bliskich. Z powodu obostrzeń epidemiologicznych i zakazów odwiedzin w szpitalach i hospicjach odchodzą samotnie nie tylko pacjenci ze stwierdzonym COVID-19, ale także chorzy na raka, serce, ofiary udarów i wielu innych schorzeń. Rodziny pragną pożegnać swoich bliskich i domagają się interwencji Rzecznika Praw Pacjenta w tej sprawie.

17:20

Nosić maseczki, czy nie? Od dzisiaj nie ma obowiązku chodzenia w maseczkach na zewnątrz budynków, jednak niektórzy wciąż je zakładają, a część specjalistów zaleca ich noszenie. Porozmawialismy z dr Dawidem Ciemięgą, który wyjaśnia nam, kto i w jakich warunkach powinien nosić maseczki.

17:08

Ameryka Południowa staje się nowym światowym centrum epidemii koronawirusa. Jak informuje CNN, w 33 krajach tego regionu potwierdzono już 950 tys. zachorowań na koronawirusa i blisko 55 tys. zgonów. A szczyt epidemii dopiero przed tymi krajami. Media donoszą również o szczególnie trudnej sytuacji dzennej ludności Amazonii, która - pozbawiona opieki medycznej - jest bardziej zagrozona z powodu Covid-19.

17:00

Hiszpania: Z powodu zachorowania na Covid-19 zmarło do piątkowego popołudnia 63 pracowników służby zdrowia - poinformował hiszpański rząd. Z komunikatu ministerstwa zdrowia wynika, że od lutego, kiedy w Hiszpanii zanotowano pierwsze przypadki infekcji koronawirusem, na Covid-19 zachorowało łącznie 51 482 pracowników służby zdrowia.

16:49

Kancelaria Premiera zorganizowała Dzień Dziecka w formie online.

16:24

Tatrzański Park Narodowy przygotowuje się do wprowadzenia limitów wejść turystów na najbardziej popularne szlaki. To w związku z obowiązującą w czasie pandemii zasadą dystansu społecznego. Obecnie pracownicy Parku ustalają jaka jest bezpieczna liczba osób, które mogą wejść na drogę do Morskiego Oka.

16:11

Unia Europejska wezwała USA do ponownego rozważenia decyzji o zerwaniu więzi ze Światową Organizacją Zdrowia. „W obliczu tego globalnego zagrożenia (koronawirusem) nadszedł czas na ściślejszą współpracę i wspólne rozwiązania. Należy unikać działań, które osłabiają międzynarodowe wysiłki”- napisali w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef dyplomacji UE Josep Borrell.

15:54

W Warszawie pojawiły się plakaty, które w wulgarny sposób krytykowały działania ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. W sobotę w jego obronie stanęli inni członkowie Rady Ministrów. - Żądamy od pana Rafała Trzaskowskiego żeby nie dopuszczał do mowy nienawiści w Warszawie – apelował szef KPRM Michał Dworczyk. Tymczasem autorzy akcji zapowiadają, że to nie koniec krytyki szefa resortu zdrowia.

Więcej TUTAJ

15:22

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn oświadczył na Twitterze, że zerwanie przez Stany Zjednoczone relacji ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) stanowi „poważne zakłócenie całej sfery zdrowia na świecie”.

15:01

Od 30 maja nie trzeba zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – pod warunkiem zachowania 2 m odstępu od innych – przypomina Ministerstwo Zdrowia.

14:49

Lider Porozumienia Jarosław Gowin zapewnia, że w przyszłym tygodniu dowiemy się, kiedy będziemy głosować na prezydenta. - Jestem przekonany, że to będzie ten tydzień. Spodziewam się, że to będzie środa, najdalej czwartek – mówił w RMF FM były wicepremier. W poniedziałek rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu na którym zapadną kluczowe decyzję ws. terminu głosowania. Ponadto uchwała PKW o majowych wyborach wciąż czeka na podpis premiera.

14:18

W ramach Tarczy antykryzysowej przyznano do tej pory 1 milion pożyczek – informuje Kancelaria Premiera.

14:00

Węgry: Wiele kąpielisk i plaż na Węgrzech jest od soboty otwartych. Zaczyna się też sezon statków turystycznych na Balatonie. W ten dzień rozpoczyna się na Węgrzech trzydniowy długi weekend, Zielone Świątki w poniedziałek są bowiem dniem wolnym od pracy.

13:34

W ciągu doby wykonano ponad 25,6 tys. testów – informuje resort zdrowia.

13:22

W Rosji ciągu ostatniej doby odnotowano 8952 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Zmarło 181 kolejnych pacjentów.

12:51

15 czerwca ruszają ćwiczenia żołnierzy rezerwy. Poleciłem, by priorytetowo traktowano zgłoszenia osób, które w związku z epidemią koronawirusa straciły pracę. Rezerwiści w czasie ćwiczeń otrzymają miesięcznie ponad 3 tys. zł., wyżywienie i bezpłatne zakwaterowanie – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

12:27

Caritas Polska przekazał szpitalom w Poznaniu i Ełku 100 respiratorów.

12:15

Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

11:58

Niemcy: Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do ponad 181 tys. W ciągu ostatniej doby zmarło 39 osób.

11:39

W Indonezji odnotowano 557 nowych przypadków koronawirusa.

11:21

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 6607 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1451 jednostek sprzętu – informuje MON.

10:47

Jak wygląda sytuacja na Śląsku? Jak pisze w liście do redakcji "Dziennika Zachodniego" mieszkaniec Zabrza, w tamtejszym Sanepidzie, jest dramat, a rodziny są uwięzione na kwaratannie. Więcej przeczytasz - TUTAJ.

10:30

Ukraina: W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 393 przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 17 osób, a 377 wyzdrowiało - podaje tamtejszy resort zdrowia. Tym samym na Ukrainie jest już 23 204 zakażonych koronawirusem, a liczba zgonów wynosi 696. Ozdrowieńców natomiast jest 9 311.

10:11

Prof Włodzimierz Gut na łamach "Polska Times" mówi, że w Polsce optymistycznie będzie wtedy, jak każdy z nas podejmie zdroworozsądkowe decyzje, a także tłumaczy, co popsuło się w kwietniu, w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

9:49

Tenisista Andy Murray wraca na kort. Dwukrotny mistrz olimpijski wystąpi w turnieju charytatywnym, który organizuje jego brat w dniach 23-28 czerwca. Cel to wsparcie brytyjskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem.

9:32

Psy i koty mogą zarazić się koronawirusem? Portal GazetaWroclawska.pl dotarł do zaleceń, jakie dla lecznic w całej Polsce wystosował Główny Lekarz Weterynarii.

Weterynarze w całej Polsce mają być w gotowości i przygotować się do badania zwierząt na obecność koronawirusa. Chodzi przede wszystkim o psy, koty i norki. Portal GazetaWroclawska.pl dotarł do zaleceń, jakie dla lecznic w całej Polsce wydał właśnie Główny Lekarz Weterynarii. Okazało się bowiem, że wbrew wcześniejszym informacjom, zwierzęta te mogą zarażać się od ludzi i od samych siebie dokładnie tym typem koronawirusa, który wywołał obecną pandemię. Weterynarze potwierdzili już pierwsze takie zakażenia.Które zwierzęta są najbardziej narażone? Jak zarażają się od ludzi? Jak mają wyglądać badania? Czytaj więcej na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Polecamy także:Zasady na plaży w czasie epidemii. Trzy razy mniej ludzi i specjalne strefyProf. Simon: Premier mówi, że jest mniej zakażeń? U nas zabrakło miejsc!

Alarm! Psy i koty zarażają się koronawirusem od ludzi. Weter...

9:11

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport o koronawirusie w Polsce. Hospitalizowanych w kraju mamy 2207 osób, 80 182 ojętych kwarantanną, 19 161 objętych nadzworem epidemiologicznym. 11 016 osób wyzdrowiało.

9:00

106-latka mieszkająca na północy Włoch została wyleczona z koronawirusa - podaje dziennik "Corriere della Sera". Pierwsze dziesięc dni było krytycznych, ale później jej stan się ustabilizował. Rodzina kobiety nie szczędzi ciepłych słów pod kątem lekarzy - "dokonali cudu" - przyznają.

8:40

Od 1 czerwca wchodzą w życie zmiany na lotniskach. Podróżujących czeka pomiar temperatury przy wejściu do terminali, obowiązek zachowania dystansu społecznego i noszenia maseczek a także ograniczenie korzystania z usług i obiektów lotniskowych np. z placów zabaw, czy palarni.

8:21

Grecja od 15 czerwca zwalnia obywateli 29 państw z obowiązku odbywania kwarantanny po przyjeździe do tego kraju - informuje greckie ministerstwo turystyki. Na tej liście nie ma jednak Polski, czy Wielkiej Brytanii.

8:04

Od początku otrzymywaliśmy niespójnie instrukcje dotyczące noszenia maseczek - ocenia dr Dawid Ciemięga na łamach "Dziennika Zachodniego". Jego zdaniem osoby przewlekle chore, z obniżoną odpornością, seniorzy powinni nadal nosić maseczki.

7:42

Niemcy: Jak podaje instytut Roberta Kocha miniona doba przyniosła wzrost liczby zakażonych o 738 z 181 196. Zmarło natomiast 39 osob. Liczba zgonów w Niemczech wynosi 8489 osób.

7:23

Stany Zjednoczone zerwały współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia. Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa, Chiny całkowicie kontrolują WHO.

7:12

Od dziś Polacy mogą chodzić bez maseczek po ulicach, ale dalej obowiązuje zasad dystansu społecznego. Bez maseczki można spacerować po ulicy, czy parku, a także jeździć na rowerze.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 29 maja 2020

21:00

Francuski resort zdrowia poinformował, że liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem wzrosła w kraju o 597 (do 149 668). W ciągu ostatniej doby zmarły 52 osoby. Łącznie od początku epidemii zanotowano we Francji 28 714 zgonów.

20:49

Włochy: Obecnie nie ma żadnej sytuacji krytycznej związanej z epidemią koronawirusa - ogłosił krajowy Instytut Zdrowia na podstawie monitoringu jej przebiegu od 18 do 24 maja. We wszystkich regionach wskaźnik zakaźności spadł poniżej 1.

20:41

Dania: Premie Mette Frederiksen poinformowała w piątek, że Dania, przyspieszając łagodzenie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, otworzy od 15 czerwca swoje granice dla mieszkańców sąsiednich Niemiec, a także Norwegii i Islandii.

20:27

Linie lotnicze Ryanair przywrócą od 1 lipca 40 proc. normalnego rozkładu lotów - informują władze spółki. Irlandzkie linie będą obsługiwały prawie 1 tys. lotów dziennie, wracając na 90 proc. tras w porównaniu do stanu sprzed pandemii koronawirusa.

20:08

Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych złożyli dotąd ponad 12,2 tys. złożonych wniosków przez o bezpłatne dodatkowe środki ochrony, czyli dyspenserów i płynów do dezynfekcji - informuje MEN. Do tej pory w szkołach zamontowano ponad 2 tys. urządzeń.. Termin na składanie wniosków został przedłużony do 3 czerwca br. Dyspensery przekazywane są na bezpłatne użytkowanie na 18 miesięcy, objętych gwarancją i serwisem producenta. Po tym czasie po stronie szkoły pozostaje kwestia ewentualnej dalszej współpracy w zakresie użytkowania dyspensera. Użyczającym jest Polfa Tarchomin S.A.

19:20

Portugalia: Służby medyczne wskazały na wzrost dynamiki nowych zgonów oraz zachorowań na Covid-19. W ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła o 14 do 1383.

18:51

Hiszpania: W ciągu ostatniej doby zmarły z powodu koronawirusa dwie osoby - poinformował hiszpański resort zdrowia.

18:45

18:37

W ciągu ostatniej doby wykryto w Meksyku 3 377 nowych infekcji koronawirusem, a na COVID-19 zmarło kolejnych 447 chorych - informują władze medyczne. Łącznie w kraju odnotowano 81 tys. 400 zakażeń, a pandemia pochłonęła w tym kraju już 9 tys. 044 ofiar.

18:15

17:59

Rosja: W piątek władze poinformowały, że na spotkania tamtejszej ekstraklasy piłkarskiej, która 21 czerwca ma wznowić rozgrywki, będą wpuszczani kibice. Jednak będą oni mogli zająć maksymalnie dziesięć procent miejsc.

17:39

Zmarło kolejnych 8 osób zakażonych koronawirusem – informuje resort zdrowia. Większość z nich miała choroby współistniejące.

17:35

192 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (93), mazowieckiego (33), łódzkiego (30), dolnośląskiego (13), małopolskiego (9), wielkopolskiego (8), podlaskiego (3), świętokrzyskiego (1), pomorskiego (1) i lubelskiego (1). Ze względu na błędnie zaraportowany przez WSSE Bydgoszcz 1 przypadek osoby zakażonej odjęto go z wykazu. Liczba zakażonych koronawirusem: 23 155/1 051 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:30

29 maja br. Minister Marlena Maląg, wiceminister Barbara Socha i wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podpisali umowę partnerską, której celem jest wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19 – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

16:58

Od początku kwietnia opolski ZUS otrzymał wnioski o wypłatę świadczenia postojowego dla 26 tysięcy osób - poinformował rzecznik okręgowy ZUS w Opolu Sebastian Szczurek. Najwięcej, bo 17 tysięcy wniosków, złożyły osoby prowadzące działalność gospodarczą. W całym kraju ZUS wypłacił prawie 944 tysiące świadczeń postojowych, na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł.

16:49

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rząd nie zakazuje w tym roku wakacyjnych wyjazdów czy organizacji kolonii dla uczniów. Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.

Zobacz wytyczne MEN dla organizatorów letnich wyjazdów

16:41

W Niemczech, według wstępnych danych, w kwietniu zmarło co najmniej 82 246 osób. To o 5 942 i o 8 proc. więcej niż wynosi średnia dla tego miesiąca z ubiegłych czterech lat - poinformował w piątek niemiecki Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) z siedzibą w Wiesbaden.

16:28

W Ministerstwie Obrony Narodowej trwa odprawa ministra Mariusza Błaszczaka z komendantami szpitali wojskowych.

16:12

Białoruś: Do 40 764 wzrosła liczba infekcji koronawirusem – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia Białorusi. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 906 nowych zakażeń i pięć zgonów z powodu Covid-19. W sumie za wyleczonych uznano już 17 390 pacjentów (730 z nich w ciągu minionej doby).

15:55

15:33

Włochy: W Wenecji Euganejskiej 1 czerwca przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na ulicach - ogłosiły w piątek władze tego regionu, który jako jeden z pierwszych został zaatakowany w lutym przez epidemię koronawirusa.

15:10

Od 1 czerwca 2020 r. ruszają zajęcia praktyczne dla uczniów klas III branżowych szkół I stopnia, zarówno będących, jak i niebędących młodocianymi pracownikami. Uruchamiamy zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy pojazdem silnikowym dla uczniów klas III technikum kształcących się w zawodzie, dla którego podstawa programowa kształcenia w zawodzie przewiduje przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym. Ponadto wszyscy uczniowie technikum będą mieli możliwość praktyk zawodowych u pracodawcy lubw indywidualnych gospodarstwach rolnych.

14:40

Johns Hopkins University: Liczba zachorowań na świecie - 5 837 541, zmarło 360 919, wyzdrowiało 2 437 965 pacjentów.

14:05

13:31

Ministerstwo Zdrowia: W ciągu doby wykonano ponad 26,7 tys. testów na koronawirusa.

13:22

Dobra wiadomość dla wszystkich kibiców.

12:20

11:50

PKP Intercity od 31 maja przywraca kolejne połączenia. Znów pojedziemy Pendolino.

11:20

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

J. Parys: Zajęcie statków przez władze Doniecka to rodzaj odwetu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie