Imigranci i turyści, gotówka i handel. Jak Gruzja zarabia na wojnie Rosji z Ukrainą

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Rosyjsko-gruzińskie przejście graniczne, jesień 2022. Do Gruzji wyemigrowało ponad 100 tys. Rosjan
Rosyjsko-gruzińskie przejście graniczne, jesień 2022. Do Gruzji wyemigrowało ponad 100 tys. Rosjan EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Po inwazji Rosji na Ukrainę doszło do kolejnej rosyjskiej inwazji. Nie militarnej, a kapitałowo-biznesowej. Na Gruzję. Tak dużej obecności Rosjan na rynku nieruchomości, w budownictwie, sektorze bankowym i turystyce kaukaskiego kraju jeszcze nie było. Korzysta na tym dziś gospodarczo prorosyjski rząd, nie zważając na uzasadnione zarzuty, że pomaga Rosji obchodzić sankcje.

Gruzja znalazła się w pierwszej piątce krajów tzw. zaprzyjaźnionej bliskiej zagranicy pod względem tempa wzrostu eksportu towarów do Rosji – donosi agencja RIA Nowosti, analizując dane statystyczne z obu krajów. W pierwszej połowie 2023 roku Gruzja dostarczyła towary o wartości 343 milionów dolarów, czyli aż o 34 procent więcej niż rok wcześniej. Do Federacji Rosyjskiej wyeksportowano prawie 60 tys. ton wody mineralnej, 45,6 tys. ton wody, w tym wody mineralnej i gazowanej zawierającej dodatki cukrowe, ponad 36 tys. ton żelazostopów, prawie 30 tys. ton naturalnego wina gronowego, a także 3,8 tys. samochodów osobowych.

Jednak to nie rosnący eksport do Rosji jest głównym powodem, dla którego obecne władze Gruzji – narażając się Zachodowi i Ukrainie – prowadzą politykę coraz bliższej współpracy gospodarczej z reżimem Putina. Gros zysków Gruzji pochodzi ze skutków napływu ponad 100 tys. rosyjskich imigrantów oraz szeroko otwartych drzwi dla rosyjskich turystów, szukających alternatywy dla krajów UE. Gruzja ekonomicznie uzależnia się od Rosji, co wpływa na kurs polityczny. Tbilisi oddala się od NATO i UE. Prorosyjska postawa rządu Gruzji (którym z tylnego siedzenia wciąż kieruje oligarcha Bidzina Iwaniszwili) przejawia się nie tylko w odmowie pomocy Ukrainie i odrzucaniu sankcji. To również polityka gospodarcza oznaczająca nic innego, jak czerpanie zysków ze współpracy z Rosją, ale zarazem pośrednie finansowanie wojny Moskwy z Ukrainą.

Wolnorynkowa Gruzja rajem dla Rosjan

W 2022 r. wzrost PKB Gruzji wyniósł rekordowe 10,1 proc. W dużej mierze dzięki napływowi Rosjan i ich kapitału. Dochody z przekazów pieniężnych, turystyki i eksportu towarów osiągnęły na koniec ub. roku 14,6% PKB. Rok wcześniej było 6,3%. Rosja wyprzedziła Turcję, stając się głównym partnerem handlowym Gruzji: pod koniec 2022 r. obroty handlowe między tymi krajami wzrosły o ponad 50 proc. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku gruziński import z Rosji wzrósł aż o 72,8 proc. (1,24 mld dolarów) w porównaniu z analogicznym okresem w 2021. Co więcej, wynikało to głównie z ogromnego wzrostu – o ponad 400 proc. – importu rosyjskiej ropy. W ten sposób Rosja stała się największym dostawcą ropy do Gruzji (blisko 2/3 całości importu). Import produktów naftowych wzrósł o 79 proc.

Kwota bezpośrednich przekazów pieniężnych z Rosji do Gruzji w 2022 r. przekroczyła 2 mld USD - pięć razy więcej niż rok wcześniej. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku Narodowy Bank Gruzji kupił na krajowym rynku walutowym 1,06 mld dolarów, zwiększając tym samym rezerwy walutowe do historycznie wysokiego poziomu 5,07 mld USD. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę gruzińska waluta lari umocniła się o prawie 28 proc.

Spośród wszystkich byłych republik sowieckich, do których emigrują po wybuchu wojny Rosjanie, Gruzja oferuje najlepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Paradoksalnie, Rosjanie korzystają na reformach przeprowadzonych przez ekipę Micheila Saakaszwilego, zwalczanego przez Rosję, dziś więzionego przez prorosyjskie władze Gruzji. Podatki w Gruzji są bardzo proste i liberalne, zaś służby podatkowe nie są skorumpowane. Liczbę podatków zmniejszono z 21 do… czterech, a liczbę różnego rodzaju licencji i pozwoleń z 600 do 50. Na przykład nie trzeba mieć licencji na sprzedaż alkoholu – więc ostatnio w Tbilisi pojawiły się dziesiątki nowych barów prowadzonych przez Rosjan. Działalność gospodarczą można otworzyć nawet w ciągu kilkudziesięciu minut (zasada „jednego okienka”). Dotyczy to również imigrantów – wystarczy paszport i umowa o wynajmie pomieszczenia handlowego. Gruzini zapomnieli już czasy, gdy biznesmeni musieli opłacać się gangsterom oraz skorumpowanym policjantom i urzędnikom – ludzie Saakaszwilego zrobili trzęsienie ziemi w wymiarze sprawiedliwości.

Imigranci, nieruchomości, biznes

Z raportu Transparency International opublikowanego 25 lipca wynika, że od 24 lutego 2022 r. obywatele rosyjscy zarejestrowali w Gruzji 21 326 różnego rodzaju przedsiębiorstw. Rosjanie otworzyli trzy razy więcej firm w Gruzji niż w ciągu ostatnich 27 lat łącznie - od stycznia 1995 r. do lutego 2022 r.

Po rozpoczęciu wojny Kremla z Ukrainą, Rosjanie rejestrowali średnio 1300 przedsiębiorstw w Gruzji każdego miesiąca. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że gruzińskich działalności gospodarczych są 2 mln. Zaś 97 proc. zarejestrowanych przez Rosjan firm to firmy jednoosobowe. Może to wskazywać, że niektórzy obywatele rosyjscy przeprowadzili się do Gruzji na dłuższy czas, aby tam żyć i prowadzić interesy. Od lutego 2022 r. do Gruzji zjechało 100-130 tys. Rosjan na pobyt stały. Niektórzy uciekając przed mobilizacją zarządzoną jesienią 2022 roku. Wielu z nich rozpoczęło działalność gospodarczą, np. wynajmując lub zakładając kawiarnie i restauracje, a także wiele mikroprzedsiębiorstw w sektorze usług i technologii informatycznych.

Co ciekawe, władze Rosji wcale nie blokują strumienia obywateli wyjeżdżających do Gruzji. Wręcz przeciwnie. Wznowiono regularne połączenia lotnicze: najpierw zrobiły to linie rosyjskie, potem gruzińskie. Efekt? Do największych miast Gruzji, czyli Tbilisi, Kutaisi i Batumi, odbywa się blisko 300 lotów tygodniowo!

Ważne są też liberalne przepisy migracyjne. Obywatel Federacji Rosyjskiej może wjechać i przebywać w Gruzji bez rejestracji i wizy przez rok. Zazwyczaj więc Rosjanie, gdy ten rok upływa, wyjeżdżają z Gruzji na parę dni, a potem wracają i znów mają 12 miesięcy pewnego pobytu. Gruzińska opozycja domaga się wprowadzenia wiz dla Rosjan, uważając, że kraj nie jest gotowy na napływ tak dużej liczby migrantów. Napływ Rosjan gwałtownie podniósł ceny nieruchomości w kraju. Według raportu IDFI, czyli pozarządowego Instytutu Rozwoju Wolności Informacji, w 2022 r. udział obywateli Rosji w transakcjach zakupu mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym wzrósł z 0,9 do 5 proc. w Tbilisi i z 5 do 17,6 proc. w Batumi. Od marca do września 2022 r. obywatele rosyjscy nabyli w Gruzji ponad 15 tys. nieruchomości (w tym ponad 13 tys. mieszkań) i ponad 13 tys. działek.

Gruzja coraz bardziej zależna od Rosji

W ciągu ostatnich dziesięciu lat turystyka stała się główną gałęzią gospodarki Gruzji, przynosząc krajowi średnio 3 miliardy dolarów rocznie. W pierwszej połowie 2023 r. całkowity dochód Gruzji z turystyki wyniósł 1,7 mld USD, czyli o 48,8 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2022 r. Dzięki Rosjanom. W 2022 r. liczba rosyjskich turystów odwiedzających Gruzję wzrosła do 1,087 mln, czyli niemal co czwarty obcokrajowiec przyjeżdżający do Gruzji to Rosjanin. Także jedna czwarta zysków z turystyki zagranicznej, to właśnie Rosjanie (891 mln USD w 2022). Rządząca partia Gruzińskie Marzenie przekonuje, że gdyby zakazano zupełnie wjazdu rosyjskim turystom, gospodarka Gruzji traciłaby nawet 1 mld dolarów rocznie.

Jednocześnie Rosjanom wciąż jest bardzo ciężko uzyskać w Gruzji azyl polityczny. W 2022 roku wnioskowało o niego ok. 10 tys. obywateli FR, jednej trzeciej odmówiono. W bieżącym roku odrzucono już 41 proc. wniosków. Gruzja na pewno nie jest bezpieczną przystanią dla rosyjskich niezależnych dziennikarzy, obrońców praw człowieka czy polityków opozycji. Regularnie odmawia im się nawet wjazdu do Gruzji.

Zwiększony import rosyjskich towarów, przekazy pieniężne i zakładanie firm w Gruzji zwiększają ryzyko, że Gruzja jest wykorzystywana do obejścia zachodnich sankcji nałożonych na Rosję. Niepokojące, jeśli chodzi o rosnące wpływy rosyjskie na Gruzję, są też dane przedstawione przez pozarządowy Liberty Institute, który informuje, że liczba rosyjskich spółek uczestniczących w zamówieniach publicznych Gruzji zwiększa się z każdym rokiem. W 2013 roku było zarejestrowanych 11 spółek rosyjskich, w 2022 roku już 211. Eksperci zauważają, że jak dotąd nie ma żadnego aktu prawnego, który ograniczałby udział rosyjskich firm w gruzińskich zamówieniach publicznych. I takich ograniczeń nie będzie, czy w tej kwestii, czy ws. wiz.

Obecny rząd Gruzji polityki wobec Rosji nie zmieni. Raczej zdecyduje się na jeszcze bliższą współpracę gospodarczą. W przyszłym roku odbędą się wybory parlamentarne. Sondaże pokazują dziś, że Gruzińskie Marzenie, rządzące od 2012 roku, ma szanse na jeszcze jedną kadencję. Cieszy się nadal największą popularnością głównie dzięki sytuacji gospodarczej w kraju. Której poprawa wiąże się z kolei z otwarcia na Rosję.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jaimie Mariel
[JOIN US ] I am making a good salary from home $16580-$47065/ Dollar week , F553 which is amazing under a year ago I was jobless in a horrible economy. I thank God every day I was blessed with these instructions and now it’s my duty to pay it forward and share it with Everyone,

Here is I started.…………> Www.SmartCash1.com
z
zb
Bo w Gruzji już od dłuższego czasu rządzi ta sama opcja która też u nas chce się dorwać do władzy,tyle, że bardziej przy pomocy Niemców,a tam była pomoc ruskich.
Wróć na i.pl Portal i.pl