Genetyka ma przyszłość. Niestety, nie u nas

Dorota Stec-FusZaktualizowano 
Wojciech Matusik
Dwa miliony Polaków cierpi na koło 8 tysięcy chorób rzadkich lub ultrarzadkich. W dodatku wielu z nich nie wie, że są ich nosicielami i choroba może się dopiero ujawnić. Stwierdzono też, że 80 procent tych chorób ma podłoże genetyczne i bez specjalistycznych testów nie sposób ich zdiagnozować.

Niestety, w tej w dziedzinie polska medycyna jest „w powijakach” i choć od kilkunastu lat próbujemy nadrabiać zaległości, to - jak w ub. roku stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli - rząd nadal nie wprowadził na rynek badań genetycznych niezbędnych regulacji, które przybliżyłyby Polskę do europejskich standardów. Bo choć Narodowy Fundusz Zdrowia zaczął wreszcie finansować badania konieczne w onkologii, to pacjenci dotknięci chorobami rzadkim w większości przypadków nadal nie mogą na to liczyć. A szkoda, bo dziś diagnostyka genetyczna jest możliwa w przypadku prawie wszystkich schorzeń. Jeśli trzeba ją przeprowadzić u dzieci, najczęściej płacą za nią rodzice z własnej kieszeni, nawet kilka - kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli ich stać na taki wydatek?

NFZ informuje, że w latach 2015-2017 zapłacił za badania genetyczne prawie 270 mln złotych. Wydawać by się mogło, że sporo, ale czy urzędnicy policzyli koszty opieki, hospitalizacji, leków, rehabilitacji oraz rent dla tych, u których chorobę zdiagnozowano nieprawidłowo lub zbyt późno? Problemem jednak jest nie tylko brak pieniędzy, lecz także drastyczny brak specjalistów z dziedziny genetyki. Mamy ich dziś w Polsce zaledwie 350, a w dodatku przecież nie wszyscy pracują w sektorze publicznym. Dlatego na wyniki testów genetycznych na ogół trzeba długo czekać .

Jeszcze bardziej przykre jest to, że gdyby nie naciski organizacji pacjentów dotkniętych chorobami rzadkimi byliby oni pozostawieni sami sobie. Tylko dzięki tym naciskom - na przykład Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym z Obrzękiem Naczynioruchowym | Pięknie Puchnę - rzadziej spotykają się oni z odmową wypisania recepty czy skierowania.

Czytaj także

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Genetyka ma przyszłość. Niestety, nie u nas - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Polandia to wspaniały kraj ! cały majątek oraz wszystko co wypracują Polacy zabierają bandyci jako nowa sól ziemi i budują sobie zamki a to co zostanie solidarni wydają na ośmiorniczki. tak jest wszędzie w kapitalizmie upragnionym systemie polskiego proletariatu.

Dodaj ogłoszenie