Do Świnoujścia dotarła pierwsza dostawa gazu od amerykańskiego Venture Global LNG

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Pierwszy ładunek LNG dostarczony tankowcem wyczarterowanym przez PGNiG. Zdjęcie ilustracyjne
Pierwszy ładunek LNG dostarczony tankowcem wyczarterowanym przez PGNiG. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Wikipedia/ Maciek Kwiatkowski/ CC BY-SA 4.0
Do terminalu LNG w Świnoujściu przypłynął tankowiec "Maran Gas Apollonia" z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego. To pierwsza dostawa zrealizowana statkiem wyczarterowanym przez PGNiG, a zarazem pierwszy ładunek, jaki grupa odebrała od amerykańskiego Venture Global LNG, z którym ma podpisane wieloletnie umowy na zakup skroplonego gazu ziemnego.

Tankowiec przywiózł ponad 65 tysięcy ton LNG, co odpowiada ponad 90 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji. Ładunek został odebrany w terminalu skraplającym Calcasieu Pass w Luizjanie, należącym do amerykańskiej spółki Venture Global LNG.

Od przyszłego roku PGNiG zacznie odbierać z tego terminalu 1,5 miliona ton LNG (2 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego, po regazyfikacji) rocznie w ramach kontraktu długoterminowego. PGNiG posiada również umowę długoterminową z Venture Global, która zakłada odbiór 4 milionów ton (ok. 5,3 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego, po regazyfikacji) z terminalu skraplającego Plaquemines w Luizjanie.

Nowy etap działalności PGNiG

Prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak zauważyła, że dostarczenie pierwszego ładunku LNG statkiem wyczarterowanym przez grupę otwiera nowy etap w jej działalności. – Do tej pory kupowaliśmy tylko ładunki LNG, które miały zapewniony transport. Teraz kupujemy gaz również bezpośrednio z terminali skraplających. To zdecydowanie poszerza nasze możliwości pozyskania LNG. Własna flota daje nam dostęp do rynku kontraktów free-on-board, a więc takich, w których to kupujący odpowiada za odbiór i transport LNG od producenta – powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

W związku z intensyfikacją importu LNG, PGNiG zdecydowało się również wyczarterować trzy jednostki już w tym roku, z czego dwie jeszcze w pierwszym półroczu. Jednym z nich jest „Maran Gas Apollonia”, której armatorem jest Maran Gas Maritime - spółka należąca do koncernu Angelicoussis Group. Maran Gas Maritimie będzie również armatorem dwóch z ośmiu gazowców budowanych dla PGNiG.

LNG dostarczone przez "Maran Gas Apollonia" to już 17 dostawa LNG odebrana przez PGNiG w terminalu w Świnoujściu w 2022 roku i 165 od początku działania instalacji.

Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl