Ekspert: Gazu z Rosji już nie potrzebujemy i nie chcemy

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Przyjęcie pierwszej dostawy gazu LNG gazowcem "Lech Kaczyński" w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
Przyjęcie pierwszej dostawy gazu LNG gazowcem "Lech Kaczyński" w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. PAP/Marcin Bielecki
- Skupiamy się na drodze morskiej, a LNG dociera z różnych kierunków. Gazu z Rosji już nie potrzebujemy i nie chcemy – mówi dr Piotr Balcerowski, wiceprezes Instytutu Staszica - w komentarzu dla portalu i.pl

PKN Orlen intensyfikuje import skroplonego gazu ziemnego do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Gazowiec „Lech Kaczyński" dostarczył 11 marca 2023 r. pierwszy transport skroplonego gazu z USA, ale kierunków i form dostaw jest więcej.

– W 2022 roku odebrano 68 ładunków LNG, a rok wcześniej 35, ale zwiększanie dostaw z różnych kierunków pozwala na odejście od sprowadzania gazu ze wschodu i zabezpieczenie Polski w ten surowiec. Skupiamy się na drodze morskiej, a LNG dociera z różnych kierunków. Gazu z Rosji już nie potrzebujemy i nie chcemy – mówi dr Piotr Balcerowski, wiceprezes Instytutu Staszica.

Morska droga dostarczania LNG w 2022 roku pokryła ponad 30% lokalnego zapotrzebowania na ten surowiec. Było to możliwe dzięki rozbudowie terminalu w Świnoujściu. Transport LNG odbywa się własną flotą, która docelowo ma składać 8 najnowocześniejszych jednostek.

– Rozszerzanie infrastruktury pozwoliło na zwiększenie mocy regazyfikacyjnej do poziomu 6,2 mld metrów sześciennych rocznie. Przyglądając się dostawom realizowanym przez Orlen widzimy, że wykorzystały one ponad 90 procent mocy regazyfikacyjnej, bo koncern sprowadził do Polski w ubiegłym roku około 6 mld metrów sześciennych surowca – mówi ekspert.

Główny kierunek dostaw to USA, ale Grupa Orlen współpracuje także z Litwą. – Warto pamiętać o bliższych sąsiadach, od których transportujemy gaz. W poprzednim roku rozpoczęto odbiór skroplonego gazu w terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie. Łącznie było ich osiem, większość odebranego surowca, po regazyfikacji, przesłano do Polski nowo otwartym gazociągiem Polska-Litwa, dodatkowo wzmacniając bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców krajowych – dodaje dr Balcerowski.

Jak zaznacza ekspert, koncern nie skupia się wyłącznie na sprowadzaniu gazu, ale także inwestuje we własne źródła krajowe i zagraniczne.

– Spółka ma 98 koncesji poszukiwawczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a tam złoża są stabilne i bezpieczne. Nie zapominajmy też o własnych złożach, z których wydobycie aktualnie znajduje się na poziomie około 3,6 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Jeśli spółka dalej będzie poszukiwać surowca w kraju, może to pomóc w pokryciu zapotrzebowania lokalnego w około 20%, co nie jest małym wolumenem – tłumaczy wiceprezes Instytutu Staszica.

Przypomnijmy, że 1 października 2022 r. został uruchomiony przesył surowca gazociągiem Baltic Pipe, który zapewnia Polsce bezpośredni dostęp do złóż gazu zlokalizowanych na Szelfie Norweskim. Baltic Pipe to obok terminali LNG, czy polsko-litewskiego gazociągu GIPL, jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych. Przepustowość gazociągu umożliwi import do Polski nawet ok. 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Obawiam się że jeszcze możemy zechcieć jak do władzy wróci oPOzycja.
Wróć na i.pl Portal i.pl