Co wydarzy się na świecie w 2024 roku? Zobacz, co nas czeka

Damian Kelman
Damian Kelman
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jakie wydarzenia na świecie będą kluczowe w 2024 roku? Europa nadal będzie żyła przede wszystkim wojną na Ukrainie i z jednej strony rosnącą groźbą dalszej rosyjskiej inwazji, a z drugiej - narastającym problemem nielegalnej migracji. Amerykanie wybiorą prezydenta - który może zdecydować o "zmianie wektorów" w światowej polityce. W tle tych widocznych problemów świat będzie się zmagał z tym ukrytym - możliwościami i zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją.

2024 rok na świecie

Wybory w USA
Jesień w światowej polityce to czas wyborów prezydenckich w USA. Jest bardzo prawdopodobne, że dwoma głównymi rywalami o fotel w Białym Domu będą ci sami politycy, co w 2020 roku, czyli obecnie urzędujący prezydent Joe Biden oraz jego poprzednik na tym stanowisku Donald Trump. Wybór głowy tego supermocarstwa będzie miał bardzo duży wpływ na sytuację międzynarodową, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie, gróźb Chin dotyczących inwazji na Tajwan czy też relacji transatlantyckich. Zmiana wektorów w światowej polityce może zdecydować o kształcie naszego globu na wiele lat.

„Wybory” w Rosji
Znacznie wcześniej, bo już w marcu 2024 roku Władimir Putin najprawdopodobniej wygra wybory prezydenckie w Rosji. Trudno spodziewać się jakiegokolwiek innego wyniku, bo choć dokumenty do Centralnej Komisji Wyborczej zgłosiło do tej pory 15 osób chcących ubiegać się o urząd szefa państwa, to cały aparat propagandy będzie wspierał dotychczasowego przywódcę. Jest bardzo możliwe, że zanim dojdzie do głosowania, Putin będzie chciał osiągnąć jakiś duży cel w toczącej się wojnie na Ukrainie, by pokazać swój sukces i to, że „specjalna operacja wojskowa” toczy się w sposób pozytywny dla Rosji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego
W czerwcu odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które będą miały ogromne znaczenie dla kształtu i drogi całej Europy w najbliższych latach. W ostatnich latach działania Ursuli von der Leyen w dużej mierze poświęcone były przyszłości Europejskiego Zielonego Ładu, ale niewykluczone, że misja ta będzie kontynuowana po zmianie władz na europejskich stołkach. Inne palące kwestie to współpraca gospodarcza z Chinami czy kryzys imigracyjny. Wiele zależeć będzie zatem od tego, jak ogromne znaczenie w przyszłym parlamencie będzie miała prawica i skrajna prawica z całej Europy. Coraz głośniej słychać obawy obecnego establishmentu, który chce odsunąć widmo renesansu państw narodowych - a te mają zupełnie inne priorytety niż projektowany przez Niemieckich ekologów "Zielony Ład".

Sytuacja na Ukrainie
Zgodnie z konstytucją Ukrainy, 31 marca 2024 roku powinny odbyć się tam wybory prezydenckie. Jednak z racji toczącej się tam wojny i wprowadzonego z tego powodu stanu wojennego, żadne głosowanie nie może być przeprowadzone. Prawdopodobnie więc zostanie ono odłożone w czasie, tak jak wybory parlamentarne, które miały odbyć się w 2023 roku. Według sondaży większość Ukraińców jest przeciwna przeprowadzaniu wyborów w czasie trwania wojny.

Kryzys w Niemczech. Polityczny czy już gospodarczy?
W 2021 roku odbyły się wybory parlamentarne w Niemczech, w wyniku których pierwszy raz od 2005 roku na czele nie stanęła Angela Merkel. Kanclerzem został Olaf Scholz, który w drugiej połowie 2023 roku mierzy się z poważnym problemem. Zachodni sąsiedzi Polski borykają się z wieloma sprawami, ale najbardziej gorący jest kryzys budżetowy. Wiele osób ze świata polityki zaczyna domagać się dymisji kanclerza. Niewykluczone, że w Niemczech w 2024 roku może dojść do przedwczesnych wyborów - a te mogłyby przynieść zmianę sił politycznych. Wciąż aktualne jest pytanie - czy to doprowadzi do usankcjonowania reanimacji współpracy gospodarczej z Rosją?

Szwecja w NATO
2024 rok może okazać się też kluczowy dla pozycji w NATO. Prawie dwa lata temu Szwecja i Finlandia ogłosiły zainteresowanie przystąpieniem do sojuszu, a wszystko nabrało na tempie po ataku Rosji na Ukrainę. Finlandia jest już członkiem NATO. Dokonała tego w 2023 roku, czyniąc najszybsze przystąpienie do sojuszu w historii. Szwecja natomiast utknęła w martwym punkcie, oczekując na decyzję Turcji i Węgier. Turcja postawiła już swój warunek i jest coraz bliżej wydania zielonego światła. Nieco gorzej z Węgrami, jednak i tu może dojść do przełamania impasu. Jeśli tak się stanie, wszystkie kraje nordyckie będą miały swoją pozycję w sojuszu, co stworzy nowe możliwości w Europie Północnej, a całe Morze Bałtyckie zostanie w rękach NATO.

Turcja a Europa
Najbliższych 12 miesięcy może być kluczowych dla relacji Turcja - Europa. Eksperci z "Euronews" uważają, że konieczne są konkretne reformy, by powstrzymać kolejne oskarżenia i groźby. Turcja sama zamierza walczyć z przejawami islamofobii na świecie. Jednocześnie przed wyborami, które odbyły się w maju, Recep Tayyip Erdogan ogłaszał zmianę nastawienia i próbę zostania pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, a nawet zwrócił się o przyspieszenie procesu, który jest zamrożony od 2018 roku. Turcja regularnie nie spełnia postawionych założeń, a obie strony grożą sobie różnymi sankcjami. Największe problemy z dogadaniem się dotyczą dwustronnego handlu i braku zgody na przyjmowanie nielegalnych migrantów przez Ankarę.

Świat będzie głosował
Gorąca sytuacja polityczna będzie również w innych krajach na świecie. Chociaż kluczowe będą wyniki w USA, eksperci nazwali 2024 rok, rokiem "megawyborów", ponieważ ponad połowa światowej populacji - około 4,2 mld ludzi - będzie uprawniona do głosowania w ponad 70 krajach. Poza wspominanymi już powyżej, różnego rodzaju wybory odbędą się m.in. w Finlandii, na Tajwanie, Białorusi, Azerbejdżanie, Pakistanie, Portugalii, Korei Południowej czy Indiach.

Napięcie na Dalekim Wschodzie
Czy do kolejnej wojny w tych niespokojnych czasach dojdzie w Azji na Dalekim Wschodzie? Niestety nie można tego wykluczyć. Władze Chińskiej Republiki Ludowej coraz głośniej mówią o chęci włączenia Tajwanu do swojego państwa, w tym poprzez dokonanie na wyspę inwazji. Jednocześnie nie ustaje napięcie na Półwyspie Koreańskim, reżim w Pjongjangu ciągle straszy południowego sąsiada, a przywódca Korei Północnej Kim Dozng Un nakazał armii przygotowania do wojny, która może rozpocząć się – jak powiedział – „w każdej chwili”.

Presja migracyjna
Wojny, prześladowania mniejszości, zmiany klimatyczne, bieda i ubóstwo oraz chęć poprawy warunków życia – to tylko niektóre z przyczyn rosnącej od lat fali migrantów w biednych państw dawnego Trzeciego Świata, głównie z Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Nie należy się spodziewać, że w nadchodzącym roku ta sytuacja się zmieni i do Europy dalej będą podążać ludzie z wielu krajów. Nie ustaje także operacja Rosji (otwierane są coraz nowe kierunki ataku na Zachód) oraz Białorusi, mająca na celu zdestabilizowanie ich sąsiadów, w tym Polski, poprzez wysyłanie migrantów na granice.

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii
W 2024 roku Brytyjczycy najprawdopodobniej wybiorą nowy parlament. Data jeszcze nie jest ustalona, teoretycznie głosowanie może się odbyć w styczniu 2025 roku, ale obecny premier Rishi Sunak powiedział, że chce przeprowadzić wybory w 2024. Sondaże wskazują jasno, że po zwycięstwo idzie Partia Pracy, na którą chce głosować ponad 40 procent Brytyjczyków. Poparcie dla rządzącej Partii Konserwatywnej spadło do nieco ponad 20 procent.

Sport – Igrzyska i Euro 2024
Nadchodzący rok w sporcie upłynie pod znakiem dwóch dużych wydarzeń sportowych. W czerwcu rozpoczną się piłkarskie mistrzostwa Europy UEFA Euro 2024 w Niemczech, a pod koniec lipca Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Reprezentacja Polski nie dostała się bezpośrednio na turniej rozgrywany u naszych zachodnich sąsiadów i musi szukać szczęścia w barażach. Wokół paryskich igrzysk nie brakuje kontrowersji i głosów oburzenia dotyczących dopuszczenia białoruskich i rosyjskich sportowców, którzy będą mogli wystąpić w dyscyplinach indywidualnych jako neutralni uczestnicy.

Rozwój sztucznej inteligencji
Już rok 2023 był tym, w którym systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) odnotowały najszybszy w historii rozwój. W nadchodzącym roku należy się spodziewać podtrzymania tego zjawiska. By jednak ograniczyć ryzyko szerzenia się dezinformacji i fałszywych informacji, władze mogą próbować wprowadzać przepisy, które będą hamować ten rozwój, co raczej nie spodoba się operatorom systemów sztucznej inteligencji. Zresztą w razie potrzeby utajnią oni swoje następne dokonania - bo wielu z nich wierzy, że to jeden z tych przełomów, które pionierom mogą zagwarantować w przyszłości niewyczerpaną rzekę pieniędzy.

Powrót na Księżyc
Bardzo możliwe jest, że w 2024 roku czeka nas pierwsza misja kosmiczna, w której załoga zbliży się w pobliże Księżyca od misji Apollo 17 w 1972 roku. Zgodnie z planami, NASA chce wysłać sondę Artemis II, która w listopadzie ma okrążyć Księżyc i wrócić na Ziemię, jednak bez lądowania na powierzchni naturalnego satelity. 10-dniowa podróż ma przetestować rakietę, a skład załogi będzie o tyle historyczny, że Victor Glover, Christina Hammock Koch i Jeremy Hansen będą odpowiednio pierwszym czarnym mężczyzną, pierwszą kobietą i pierwszym obywatelem spoza USA (Kanada), którzy opuszczą orbitę okołoziemską. Załogę uzupełnić ma dowódca Reid Wiseman.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl