CES 2024: Darmowa energia ze Słońca, procesory, elektryki i wszystko, co potrzebne dla zdrowia

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Ogromną rolę w prezentacjach nowości na tegorocznych targach elektroniki w Las Vegas odegra sztuczna inteligencja.
Ogromną rolę w prezentacjach nowości na tegorocznych targach elektroniki w Las Vegas odegra sztuczna inteligencja. FOT: CES 2024
Można być pewnym, że CES 2024 pobiją swój rekord z 2017 r., wynoszący 184 279 uczestników. Dla porównania, jeśli w CES w 2024 r. weźmie udział 200 000 osób, będzie to odpowiadało populacji Tallahassee na Florydzie.

Organizatorzy targów CES 2024 (7-12.01.2024 roku) w Las Vegas liczą, że nadchodząca impreza pobije rekord frekwencji. W 2022 r. liczba uczestników drastycznie spadła do 45 000 ze względu na COVID. Na początku 2023 targi powróciły ze zdwojoną siłą i ponad dwukrotnie zwiększyły frekwencję do 115 000 uczestników.

Można być pewnym, że CES 2024 pobiją swój rekord z 2017 r., wynoszący 184 279 uczestników. Wśród ponad 3500 firm, które pojawią się na CES będą takie giganty technologiczne, jak AMD, Hisense, Lenovo, LG, Nvidia, Panasonic, Qualcomm i Samsung. Zapewne ogłoszą znaczące rozwiązania i wprowadzą na rynek nowe produkty.

Procesory przede wszystkim

Zacznijmy od procesorów, bo bez nich nie istnieje elektronika. Kogo zobaczymy i czym się pochwalą liderzy tej branży. Przede wszystkim nowe produkty AMD( Advanced Micro Devices, Inc.). Firma produkująca głównie układy scalone dla użytkowników domowych i firm, prawdopodobnie wprowadzi na rynek nowe procesory Ryzen 8000 do komputerów stacjonarnych.

PC Gamer donosi, że Ryzen 8000 istnieje, a ich premierę przewidziano na styczeń, co by się zgadzało z targami CES 2024.

Te układy opierają się na popularnych procesorach Zen 4 Phoenix spotykanych w laptopach, ale przyjmą konwencję nazewnictwa Ryzen 8000. Będą miały do 8 rdzeni i 12 jednostek obliczeniowych RDNA 3.

Nie zabraknie Hisense, która robi furorę w telewizji. Pamiętamy Hisense U7K, wyjątkowy telewizor roku 2023 i spodziewamy się, że na CES 2024 będzie więcej Mini-LED tej firmy. Oczekuje się wprowadzenia na rynek Hisense 110UX, 110-calowego telewizora Mini-LED, o którym mówi się, że ma ogromną jasność na poziomie 10 000 nitów. Nie zaprojektowano go po to, aby oświetlić pokój, ale, by zapewnić większy zakres dynamiki, aby wydobyć najważniejsze momenty HDR.

Pojawi się też Lenovo, która zawsze była dużym wystawcą na targach CES i rok 2024 nie powinien być inny. Fani oczekują wprowadzenia na rynek pełnej gamy tabletów i notebooków.

Na CES gościł też Qualcomm, ale nie wykorzystuje targów do zapowiedzi smartfonów – oszczędza to ma miesiąc później na Mobile World Congress. W październiku to Qualcomm największy producent chipów do telefonów z Androidem ogłosił nowy flagowy

procesor do smartfonów Snapdragon 8 Gen 3. Nowy chip nie tylko zapewnia wzrost wydajności, ale oferuje też ulepszone możliwości generatywnej sztucznej inteligencji.

Czym się pochwali Samsung?

W tym gronie nie może zabraknąć Samsunga. Oczekuje się wieści o najnowszych technologiach telewizyjnych, a także inteligentnych urządzeniach oraz o Galaxy Unpacked, w którym S24 ma zostać wprowadzony na rynek jeszcze w styczniu.
Uwaga zwrócona na Samsunga jest zrozumiała, bo telewizory tej firmy od 17 lat są najchętniej kupowane na świecie. Cenione i nagradzane są za doskonałą jakość obrazu, design oraz za szybkie, intuicyjne menu i dużą ilość sprawdzonych, certyfikowanych aplikacji. Lista benefitów jest jednak znacznie dłuższa.

Najnowsze telewizory Samsunga wyróżniają takie rozwiązania jak dodatkowe bezpieczeństwo (Knox Security), oszczędność energii (AI Energy Mode) czy dążenie do wykonania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (ESG Sustainability).

Kolejnym wyróżnikiem jest aplikacja SmartThings, pozwalająca za pomocą smartfona sterować niemal wszystkimi urządzeniami w domu. Te rozwiązania docenią nie tylko najwięksi fani kina, gier czy sportu. Na rynkową pozycję firmy Samsung składa się wiele elementów, a wśród nich m.in. zróżnicowane portfolio, obejmujące telewizory QLED, OLED, Excellence Line 8K i osobną kategorię ekranów Lifestyle.

Sony miało skromny występ na tegorocznych targach CES, więc miejmy nadzieję, że japoński gigant pojawi się teraz z większą liczbą gadżetów. Byłoby wspaniale zobaczyć, jak będzie wyglądał jego kolejny procesor obrazu po Cognitive XR, a także nowej generacji technologii Mini-LED, którą widzieliśmy w telewizorach Sony X95K i Sony X95L.

Rok ważny dla zestawów słuchawkowych

Rok 2023 był ważny dla zestawów słuchawkowych. Meta Quest 3 stał się głównym nurtem technologii, a Apple ujawniło plany dotyczące Vision Pro. Choć zestaw słuchawkowy Apple ma pojawić się na rynku w 2024 r., nie będzie go CES 2024. Dlaczego. Bo Apple tradycyjnie unika targów.

HTC Vive czasami lubi prezentować nowe zestawy słuchawkowe na CES, podczas gdy wielu czeka na wieści o nadchodzącym Pico 5. Jednak największą wskazówką dla nowych zestawów do rzeczywistości mieszanej jest istnienie platformy Snapdragon XR2 Gen 2 – procesora zaprojektowanego specjalnie dla tego typu urządzeń.

Chip, którego premiera odbyła się w październiku 2023 r., można znaleźć tylko w Meta Quest 3. Fani liczą, że więcej firm zastosuje nowy procesor.

Targi CES to dla wielu okazja do prezentacji produktów na nadchodzący rok, a także technologii przyszłości. Choć targi zdominują duże marki, są też szansą dla mniejszych firm na pokazania albo świetnych wynalazków, albo produktów, które mogą już nigdy nie ujrzeć światła dziennego.

Losu tych ostatnich na pewno nie podzieli branża samochodowa. Jej prezentacje cieszą się bardzo wielkim zainteresowaniem na targach w Las Vegas.

Darmowa energia słoneczna

Zacznijmy od holenderskiej firmy Squad Mobility, która zaprezentuje Squad Solar. To kompaktowy samochód zasilany energią słoneczną. Ładuje się go bezpośrednio poprzez zintegrowany panel słoneczny zamontowanym na dachu pojazdu.

Szef firmy Robert Hoevers: Jest zainteresowanie amerykańskich klientów. Chodzi o rynki takie, jak obsługujący wózki golfowe, kampusy (firmowe), hotele i kurorty, parki rozrywki i usługi w centrach miast.

Chris Klok, szef projektu zwraca uwagę na to, że wytwarzanie, magazynowanie i wykorzystanie energii w jednym produkcie zapewnia niezależność, komfort i swobodę.

W Las Vegas można się spodziewać nowych modeli Hyundaia. Może pojawią się elektryczne Ioniq 5 i Ioniq 7, może będzie kolejny model, ale o nim można będzie wspomnieć dopiero po targach.

Hyundai idzie dalej i zapowiada, że wkrótce na takich targach, jak CES pochwali się osiągnięciami swojego nowego Centrum Innowacji w Singapurze. Nastawia się on na transformację produkcji, badań i rozwoju oraz obsługi klienta. Czego można oczekiwać?

· Produkcji opartej na komórkach i technologii cyfrowych bliźniaków zapewniających produkcję skoncentrowaną na człowieku, z integracją ludzi, robotyki i technologii sztucznej inteligencji

· Transformacyjnego i wciągającego doświadczenia marki dzięki elastycznemu dostosowywaniu pojazdów, zwiedzaniu fabryki VR, jazdom testowym na platformie Skytrack i zrównoważonej farmie Smart Farm

Otwarcie centrum wyznacza kolejny etap rozwoju mobilności i innowacji wraz z budową fabryki pojazdów elektrycznych w Ulsan. Wszystko po to, by przyspieszyć realizację wizji firmy w zakresie przyszłej mobilności skoncentrowanej na człowieku.

Seria nowych elektryków

Honda zadebiutuje na targach w Las Vegas zupełnie nową serią pojazdów elektrycznych (EV). Dążąc do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla dla wszystkich produktów i działań korporacyjnych do 2050 r., koncern ogłosił, że do 2030 r. wprowadzi na świecie 30 nowych pojazdów elektrycznych, a ich globalna sprzedaż wyniesie 2 miliony sztuk.

Firma określiła harmonogram wprowadzenia „elektryków” w USA, którego celem jest osiągnięcie do roku 2040 sprzedaży samochodów w 100% o zerowej emisji, co obejmuje modele napędzane akumulatorami i ogniwami paliwowymi.

Honda przedstawi modele serii EV i kilka kluczowych technologii, które ilustrują transformację, jaką obecnie koncern przechodzi.
Firma przekształca swoją działalność biznesową, aby dostosować się do nowego globalnego sloganu marki: „Potęga marzeń – jak Cię poruszamy”.
To hasło ilustruje, w jaki sposób koncern będzie tworzyć produkty i usługi w zakresie mobilności, które umożliwią ludziom „przekraczanie różnych ograniczeń, takich jak czas i miejsce” oraz „zwiększanie ich umiejętności i możliwości”.

Tłumacze mowy z Krakowa

Nie zabraknie w Las Vegas polskiego śladu. To Vasco Electronics, który jako jedyna polska firma zaprezentuje się na własnym stoisku na największych targach elektroniki CES 2024. Krakowski producent tłumaczy mowy pokaże swoje nowe urządzenie – słuchawkę Vasco Translator E1.

- Każdy, kto zajmuje się elektroniką wie, że CES to zapowiedź tego, co wydarzy się w branży w nadchodzącym roku. Uczestniczymy w tych targach już po raz czwarty - mówi Maciej Góralski, CEO. W 2022 roku po raz pierwszy zaprezentowaliśmy tutaj nasz ostatni model Vasco Translator V4, a podczas CES 2024 planujemy premierę słuchawki tłumaczącej.

O szczegółach dotyczących nowego urządzenia producent opowie podczas targów w Las Vegas, a już teraz chwali się nagrodą dla słuchawki Vasco Translator E1 w konkursie New York Product Design Awards.

Vasco projektuje i programuje elektroniczne tłumacze. Z urządzeń korzystają osoby indywidualne, przedsiębiorcy, urzędy, służby mundurowe, placówki medyczne. Firma powstała w 2008 roku z inicjatywy Macieja Góralskiego, którego do stworzenia tłumaczy zainspirowały osobiste doświadczenia związane z nauką języków obcych i podróżami. Vasco jest liderem sprzedaży tłumaczy elektronicznych w Europie. Intensyfikuje również działania sprzedażowe w USA oraz na rynkach azjatyckich.

Podobnie jak w zeszłym roku, targi CES 2024 będą w dużej mierze wypełnione sztuczną inteligencją, bo jej zalety będą coraz bardziej uświadamiane i wdrażane w całym sektorze technologicznym.

Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, opisał nawet temat nadchodząci sezon jako „AI Everywhere” w obliczu rosnącej konkurencyjności sektora chipsetów AI.

Na CES 2024 na pewno wzbudzą zainteresowanie nowe trendy o problematyce zdrowia. Spośród wszystkich sektorów i rynków technologii konsumenckich niewiele ma tak ogromny potencjał wzrostu jak rynek cyfrowych rozwiązań zdrowotnych. Technologie te odnotowały wzrost ich wykorzystania w czasie pandemii COVID-19, która zrodziła ważne pytania dotyczące dostępu do opieki zdrowotnej i sprawiła, że ​​ludzie zaczęli bardziej inwestować we własne zdrowie i dobre samopoczucie.
Rynek cyfrowych rozwiązań zdrowotnych jest stosunkowo młody i oferuje znaczne możliwości rozwoju. Siedmiu na dziesięciu konsumentów twierdzi, że zastosują cyfrowe rozwiązania w zakresie zdrowia, stąd organizatorzy spodziewają się ogromnego wzrostu zainteresowania i popytu na te rozwiązania na targach CES…

Z badań Consumer Technology Association (CTA) wynika, że 70 proc. konsumentów twierdzi, że w przyszłości skorzysta z cyfrowych rozwiązań zdrowotnych, aby poprawić swój stan zdrowia lub samopoczucie.

Według Healthcare IT News wykorzystanie telezdrowia gwałtownie wzrosło z 14 procent w 2016 r. do ponad 80 procent w 2022 r.

Co zobaczymy na CES 2024? Na pewno będą takie firmy z branży technologii medycznych, jak Nuheara, CareWear Corp, Wearable Therapeutics i Essence SmartCare.

Prosty i szybki ciśnieniomierz

Przebojem ma szansę stać się ciśnieniomierz Fingertip™ firmy Valencell Health. Umożliwia on dokładną kontrolę punktową ciśnienia krwi na palcu. To łatwe w obsłudze urządzenie i połączona aplikacja mobilna będą wspierać sposób pomiaru ciśnienia. Wystarczy minuta, by dokonać pomiar jednym przyciskiem. Ten mały przenośny, cichy i dyskretny aparat sprawdza się w domu lub w podróży.

Połączona aplikacja śledzi, przechowuje i umożliwia pobieranie i udostępnianie danych.
O tym, jak ważny to problem niech świadczy fakt, że na całym świecie na nadciśnienie tętnicze cierpi miliard ludzi. Doprowadza ono do dziesięciu milionów zgonów rocznie, choć często ma niewielkie objawy lub nie ma ich wcale i jest trudne w leczeniu.

Regularne i wiarygodne pomiary ciśnienia krwi mają kluczowe znaczenie w leczeniu schorzenia i ratowaniu życia> Jednak z badań wynika wynika, że dwie trzecie Amerykanów chorych na nadciśnienie mierzy je tylko kilka razy w miesiącu lub rzadziej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl