CES 2024: Zawładnęła nami sztuczna Inteligencja. W domu, w podróży, na wczasach, nawet we śnie

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
To się dzieje na naszych oczach. Czteroosobowa elektryczna taksówka powietrzna pionowego startu i lądowania (eVTOL), produkcji Hyundai Supernal. Porusza się z prędkością 200 km/h na wysokości pół kilometra.
To się dzieje na naszych oczach. Czteroosobowa elektryczna taksówka powietrzna pionowego startu i lądowania (eVTOL), produkcji Hyundai Supernal. Porusza się z prędkością 200 km/h na wysokości pół kilometra. DeeCee Carter/Associated Press/East News
Ponad cztery tysiące firm, w tym największe elektroniczne giganty oraz raczkujące startupy. Targi CES 2024 w Las Vegas mogły ogłosić wielki sukces.

Nikt nie miał wątpliwości, że tegoroczne targi CES w Las Vegas upłynęły pod znakiem sztucznej inteligencji i jej wpływem na nasze życie.

Sztuczna inteligencja to modne hasło na targach CES 2024 – mówił Garry Shapiro, autor, lobbysta oraz prezes i szef Consumer Technology Association, które reprezentuje ponad 1500 firm zajmujących się technologiami konsumenckimi oraz właściciel i producent Consumer Electronics Show (CES).

Od produkcji, przez opiekę zdrowotną, po cyberbezpieczeństwo, większość z 4000 wystawców na CES 2024 podkreślało, w jaki sposób zmieniają swoją branżę, wykorzystując postępy w sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym.

Sztuczna inteligencja istnieje od jakiegoś czasu, ale to, co zmieniło się w ciągu ostatniego roku, to fakt, że generatywna sztuczna inteligencja pojawiła się wraz z ChatGPT, dostępną dla każdego, kto chce ją pobrać, dodawał Shapiro.

Mówił, że długoterminowy potencjał na przyszłość kryje się w połączeniu sztucznej inteligencji i robotyki, czyli tym, czym jest samochód autonomiczny.

AI uprzątnie niewybuchy

Podczas jednego z paneli na CES 2024 padło, że bliski jest już czas, kiedy na przykład usuwaniem niewybuchów zajmą się nie ludzie, ale kierowane sztuczną inteligencją urządzenia.

Bo niby dlaczego człowiek miałby poświęcać swoje życie w nadziei, że ocali innych lub swoje kończyny, skoro maszyna mogłaby to zrobić dokładniej, pytał jeden z prelegentów.

A inny zwrócił uwagę na fenomen, jakim się staje łączenie technologii, których owocem będzie zdrowotne, polityczne i środowiskowe bezpieczeństwo społeczności.

Inteligentny dom, wspaniałe telewizory

Teraz konkrety. Na CES 2024 Samsung błyszczał sztuczną inteligencją, inteligentnym domem i Micro LED i OLED Glare Free.

Koreańczycy po raz kolejny potwierdzili, że innowacje są motorem napędowym ich firmy. Samsung przesunął granice technologii telewizorów na najwyższy poziom, oferując niezwykłą jakość obrazu, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Sztuczna inteligencja jest obecna w telewizorach firmy już co najmniej od 4 lat. W tym roku przekroczono kolejną granicę. Najnowszy procesor NQ8 AI Gen3 i 512 sieci neuronowych to dwukrotnie sprawniejsza sztuczna inteligencja w telewizorach Excellence Line Neo QLED 8K.

Liczba sieci neuronowych też została zwiększona ośmiokrotnie do 512, umożliwiając wyświetlenie obrazów z krystalicznym odzwierciedleniem najdrobniejszych szczegółów. Dzięki temu procesorowi telewizory z 2024 charakteryzuje wspaniała jakość obrazu i dźwięku.

Tłumy gromadziła też prezentacja ekranu MICRO LED. Wygląda jak tafla przeźroczystego szkła i zbudowany jest z tak mikroskopijnych diod, że nie można ich dostrzec gołym okiem i widzimy, co znajduje się po drugiej stronie ekranu. Wyobraźmy sobie, że próbujemy zamontować mały przedmiot, cieńszy niż ludzki włos, w określonej pozycji i pod określonym kątem. Następnie powtórzmy tę czynność pół miliona razy.

Tak powstają ekrany Micro LED, marzenie fanów najdoskonalszych telewizorów. MICRO LED jest innowacyjną technologią ekranu, charakteryzując się modułową budową, umożliwia tworzenie ekranów o różnej wielkości i proporcjach, aby dopasować je do dowolnej przestrzeni.

Olbrzymie zainteresowanie budziły też telewizory OLED Samsunga, a szczególnie S95D oferujący 77-calowy ekran o doskonałym odwzorowaniu szczegółów, wysokiej częstotliwości odświeżaniu klatek i intensywnym, żywym obrazie.

Jest on o 20% jaśniejszy od poprzednich modeli, uzyskując głębokie i bogate odcienie czerni oraz wzbogaconą przez sztuczną inteligencję wierność kolorów tak czystych, że posiadają certyfikat Pantone Validated.

Samsung wprowadzi w tym roku także modele S90D i S85S w różnych wielkościach – od 42 do 83 cali. Po raz pierwszy pojawiła się w nich technologia „OLED Glare Free” – zaprojektowana z myślą o ekranach OLED 2024 – pozwala zachować wierność barw i redukuje refleksy, utrzymując przy tym ostrość obrazu.

Robot twoim przyjacielem

Ogromne emocje wzbudziła nowa wersja Ballie, domowego robota towarzyszącego, który, jakże by inaczej, wykorzystuje technologię AI. Ten produkt Samsunga pełni rolę osobistego asystenta domowego, autonomicznie poruszając się po domu i wykonując rozmaite zadania.

Na CES 2024 odbyła się swoista „wojna” robotów, choć do boju nie ruszyły lasery. Bój toczyły LG AI Agent i wspomniany Ballie, które mają czynić dobro, odciążając nas w codziennych prac domowych.

Całkowicie inna była oferta firmy Jabra, światowego lidera w dziedzinie bezprzewodowego dźwięku i rozwiązań do pracy hybrydowej. Firma przedstawiła pakiet aktualizacji zwiększających komfort użytkowania jej bezprzewodowych słuchawek dousznych Elite 8 Active i Elite 10.

Nowe algorytmy tłumiące hałasy dla bardziej wydajnego ANC, wyraźniejsze połączenia i lepsza świadomość otoczenia dzięki funkcji HearThrough, zapewnią jeszcze bardziej naturalne wrażenia dźwięku. Vegas, CES, 10 stycznia 2024 r. -

Pierwsze aktualizacje zostały udostępnione i obejmują dostępny w aplikacji Sound+ łatwy w użyciu suwak „włącz/wyłącz” adaptacyjnej aktywnej redukcji hałasu (ANC), funkcji HearThrough i Sidetone, a także nowe komunikaty głosowe.

Umożliwi to lepszą obsługę i pozwoli użytkownikom dostosować słuchawki do indywidualnych preferencji. Ponadto będzie też możliwość spersonalizowania nazwy swoich słuchawek.

W marcu będzie aktualizacja Elite 10, która poprawi jakość rozmów w głośnych miejscach, takich jak biura, restauracje oraz ulice. Najnowsze algorytmy eliminowania hałasu zaprojektowano tak, aby identyfikować i tłumić odgłosy tła, gwarantując niczym niezakłócone rozmowy.

Wprowadzone zmiany w adaptacyjnej funkcji redukcji hałasu (ANC) w Elite 8 Active w połączeniu z HearThrough sprawią, że słuchawki będą jeszcze skuteczniejsze w warunkach silnego wiatru. Jest to możliwe dzięki ulepszonej technologii wykrywania szumu wiatru.

Zarabiać można w czasie … snu

Mówiąc o sztucznej inteligencji nie można przeoczyć pomysłu kalifornijskiej firmy Hollo AI. To aplikacja, która generuje bliźniaków AI dla ludzi w ciągu kilku minut. Ma ona ułatwić twórcom treści czasochłonną pracę i umożliwi nawiązywanie kontaktu z fanami na całym świecie bez bariery językowej.

Stworzyliśmy ją z myślą, że twórca, użytkownik, może zarabiać, kiedy śpi i wchodzić w interakcje podczas snu. Dzięki temu fani mogą nawiązywać z nimi kontakt i rozmawiać w 29 różnych językach – twierdzi Rex Wong, dyrektor Hollo AI.

Wszystko, czego potrzebujesz, to selfie i notatki głosowe, a aplikacja w ciągu kilku minut utworzy czat GPT z Twoją osobowością, dodaje Hallo AI.

Media społecznościowe to nie praca od 9 do 17. To praca przez całą dobę. Dlatego posiadanie Hollo AI da mi trochę wytchnienia, bo teraz nie tylko mnie lubią twarzą w twarz, ale rozmawiają ze mną przez telefon 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – mówił McKenzi Brooke, twórca treści z Los Angeles.
Niedroga taksówka lotnicza

Pozostając w przestworzach i to dosłownie, popatrzmy na propozycję Hyundaia Supernal. Ta spółka zależna Hyundai Motor Group, zajmuje się taksówkami... powietrznymi. Zaprezentowała aero S-A2.

Czteroosobowy elektryczny pojazd pionowego startu i lądowania (eVTOL) porusza się z prędkością 200 km/h na wysokości pół kilometra.

Ma osiem wirników a jego piękno polega na tym, że wszystko jest zasilane akumulatorem. Nie ma emisji. A ponieważ wirniki są mniejsze, łopaty też są, więc będzie ciszej pracował niż helikopter – zapewniał Jaiwon Shin, prezes Hyundai Motor Group i dyrektor Supernal.

Firma będzie ukierunkowana na obszary miejskie i będzie uzupełnieniem transportu naziemnego, otwierając niebo nad miastami – dodał Shin.

Za bardzo udany debiut na targach CES może uznać chińska firma DeRucci, która bez wątpienia przedstawiła najciekawszy pomysł ze wszystkich setek produktów do spania, pościeli i podobnych akcesoriów. Jej szefowie twierdzą, że stworzyli pierwszy na świecie sposób przeciw chrapaniu.

Poduszka zwalczy chrapanie

To inteligentna poduszka o regulowanej wysokości, monitorujące sen przy pomocy AI, inteligentne panele sterowania głosowego i prowadnice. Misja firmy brzmi: „Pozwolić ludziom lepiej spać”.

Założona dekadę temu firma współpracuje obecnie z międzynarodowymi organizacjami medycznymi i instytucjami badawczymi. W ciągu ostatniego roku DeRucci wypuściła na rynek 12 nowych materacy AI.
Bez wątpienia najfajniejszym produktem okazała się poduszka przeciw chrapaniu. Działa na zasadzie monitorowania delikatnych ruchów człowieka, które mogą wskazywać na chrapanie. Kiedy rozpozna, że ​​śpiący chrapie, natychmiast interweniuje, regulując poduszkę i zmieniając pozycję głowy śpiącego. Oprócz ograniczenia chrapania celem jest zmniejszenie ryzyka bezdechu sennego.

Taką inteligentną poduszkę można swobodnie połączyć z aplikacją i pilotem, aby ręcznie ustawić głowę w wygodnej pozycji przed zaśnięciem. Firma twierdzi, że poduszka zmniejsza chrapanie nawet o 89 procent.

Puszczą kawałki na życzenie

Zainteresowanie wywołał gramofon Victrola.
Jako w pełni automatyczny gadżet, na początku odtwarzania opuszcza ramię i podnosi je na końcu. Po prostu odłóż płytę i naciśnij przycisk odtwarzania.

Victrola wprowadziła także tryb powtarzania, który automatycznie przesuwa rysik z powrotem na początek płyty i odtwarza ją ponownie (i jeszcze raz), co jest przydatną funkcją, jeśli kręci kogoś ulubiony utwór.

Można go podłączyć do głośników przewodowych lub bezprzewodowych i posiada wyjścia RCA z przełączanym przedwzmacniaczem, a także Bluetooth do przesyłania strumieniowego do pary głośników bezprzewodowych.

Bliźniacze kopie ludzkiego ciała

Bliska naszemu zdrowiu była propozycja firmy Dassault Systèmes?Zaprezentowała wirtualne kopie bliźniacze ludzkiego ciała, wykorzystujące sztuczną inteligencję. Wyznacza to nowe standardy w opiece zdrowotnej, są też katalizatorem przełomowych odkryć w dziedzinie medycyny oraz zwiększają efektywność testów klinicznych.

Połączenie wiedzy o budowie i funkcjonowania ludzkiego ciała z możliwościami sztucznej inteligencji zwiastuje nową erę precyzyjnej i efektywnej, spersonalizowanej opieki zdrowotnej.

W Las Vegas można było poznać budowę serca, mózgu, płuc, układu pokarmowego i oczu oraz dowiedzieć się, jak osobista wirtualna kopia bliźniacza ludzkiego ciała może pomóc w doborze diety czy form aktywności fizycznej.

Kulminacją doświadczenia były prezentacje związane m. in. z projektami „Living Heart” i „Living Brain”, rozwiązaniami do wirtualizacji testów klinicznych MEDIDATA oraz przyszłością spersonalizowanego żywienia w sektorze produktów konsumenckich oraz handlu detalicznego.

Można było zobaczyć, jak wirtualne kopie bliźniacze rewolucjonizują współczesną opiekę zdrowotną i sektor Life Sciences. Wirtualne kopie bliźniacze mają wpływ na takie dziedziny medycyny, jak kardiologia, neurologia, onkologia, wirusologia i okulistyka.

Targi na czterech kółkach

CES 2024 zgromadziły też wielu wystawców z branży motoryzacyjnej. Za przełom uznano automatyczne ładowanie pojazdów elektrycznych.

Taki sposób testuje Bosch w partnerstwie z Cariad, spółką zależną firmy Volkswagen. Na parkingu wyposażonym w automatyczny system parkowania samochodu „elektryki” samodzielnie wyszukują wolne miejsce postojowe z dostępem do ładowania. Kierowca parkuje w „strefie przekazania” w pobliżu wjazdu do garażu i za pomocą aplikacji uruchamia zautomatyzowaną usługę parkowania bez kierowcy (Automated Valet Parking).

Infrastruktura prowadzi pojazd do miejsca parkingowego, tam robot otwiera klapkę ładowania i automatycznie wkłada kabel ładujący. Gdy akumulator jest naładowany, robot wyjmuje kabel, a samochód wraca na miejsce parkingowe. Wszystko to umożliwia ładowanie i parkowanie kilku pojazdów bez udziału człowieka.

Funkcja automatycznego ładowania poprawia komfort użytkowników pojazdów elektrycznych. Technologia ta przynosi szereg korzyści dla producentów samochodów, operatorów stacji ładowania, zarządców parkingów i dostawców energii. Dla środowiska „elektryki” oznaczają także redukcję emisji dwutlenku węgla związaną z ruchem drogowym.

System Automated Valet Parking to pierwsza na świecie w pełni zautomatyzowana usługa parkowania bez udziału kierowcy (SAE poziom 4), którą rok temu dopuszczono do użytku na parkingu P6 na lotnisku w Stuttgarcie.

Z kolei BMW zaprezentowało funkcję samodzielnego parkowania Remote Valet, która umożliwia samochodom wyszukiwanie wolnych miejsc i autonomiczne parkowanie w obszarach wyposażonych w tę technologię.

Alternatywnie kierowcy mogą parkować spoza pojazdu za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl