Zmiana czasu zlikwidowana? Jakie są wyniki ankiety KE. Komisja Europejska pytała o czas zimowy i letni. Konsultacje UE

Janusz Szmit
fot. Piotr Krzyżanowski
Czy zmiana czasu zostanie zlikwidowana? Takie mogą być konsekwencje zarządzonych przez Komisję Europejską konsultacji. Głosowanie zostanie zamknięte 16 sierpnia. Jakie są wyniki ankiety KE ws. zmiany czasu?

Zmiana czasu zlikwidowana? Jakie będą wyniki konsultacji KE

16 sierpnia był ostatnim dniem unijnych konsultacji dot. zmiany czasu. Głosować można było na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Wypełnienie ankiety zajmuje kilka minut, a uczestnicy byli pytani m.in. o osobiste doświadczenia związane z przechodzeniem na czas letni i zimowy, a także o to, czy zmiana czasu powinna zostać utrzymana czy zlikwidowana. Urzędnicy pytali również o to, czy w przypadku rezygnacji ze zmiany czasu powinien obowiązywać na stałe czas zimowy czy letni. Konsultacje to odpowiedź na rezolucję Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się za likwidacją zmiany czasu.

W głosowaniu KE wzięło udział 4,6 mln mieszkańców Unii Europejskiej. Wyniki ankiety nie zostały podane na razie do publicznej wiadomości, jednak z informacji ujawnionych przez niemiecką gazetę "Westfalenpost", która powołuje się na dobrze poinformowane źródła w Brukseli, wynika, że ponad 80 proc. respondentów opowiedziało się za likwidacją zmiany czasu. - Głosowałam za likwidacją. Dla mnie to całe przestawianie zegarków jest całkowicie bez sensu. Zwłaszcza kiedy zabiera mi się godzinę snu. Poza tym przez kilka dni po zmianie i tak funkcjonujemy w starym czasie. Kto sobie nie tłumaczył: jestem głodna, bo na stary czas to już szesnasta, albo chce mi się spać przez zmianę czasu? Niepotrzebne komplikacje - mówi nam Anna Jaworska, studentka z Wrocławia. Inni pytani przez nas, wymieniają złe samopoczucie, brak dostępu do bankowości elektronicznej czy komunikacyjny chaos, zwłaszcza na kolei, bo pociągi muszą stać przez godzinę, nierzadko w szczerym polu.

Zmiana czasu już nie pomaga?

Jako pierwsi zmianę czasu z zimowego na letni wprowadzili już podczas I wojny światowej Niemcy. Za nimi poszły inne kraje. Na podobny krok ponad pół wieku później, w 1977 roku, zdecydował się rząd PRL. Władze uznały, że tak będzie dla obywateli lepiej - choćby dlatego że będziemy efektywniej wykorzystywać światło słoneczne, bo zimą, wstając wcześniej, mamy szansę na złapanie promieni, a latem do późna możemy korzystać ze słońca. A ile jest z tym związanych oszczędności! Tyle że dziś są to już nieaktualne argumenty. W biurowcach, fabrykach i halach produkcyjnych światło pali się non stop. W domach mamy z kolei energooszczędne żarówki. Dlatego nie tylko naukowcy, lekarze, ale i ekonomiści czy biznesmeni wskazują, że zmiana czasu to zła zmiana. Dzięki cyfrowym technologiom świat stał się globalną wioską, a polscy biznesmeni prowadzą interesy w najdalszych zakątkach świata i dwie w ciągu roku zmiany czasu wcale im w tym nie pomagają.

Likwidacja zmiany czasu to pomysł PSL!

O tym, by nie przesuwać zegarków, w naszym kraju głośno dyskutowano jesienią. Wtedy to posłowie z PSL postulowali, by Polska odeszła od październikowej i marcowej zmiany czasu. Zamiast tego w Polsce przez cały rok miałby obowiązywać czas letni. - Spójrzmy, jaki chaos wprowadza i jakie koszty generuje zmiana czasu w transporcie, zwłaszcza na kolei. Dwa razy w roku rozkłady jazdy są zaburzone, a gdy przechodzimy na czas zimowy pociągi muszą stać przez godzinę, nierzadko gdzieś w szczerym polu. To też utrudnienia w działalności przedsiębiorstw, zwłaszcza w sektorze bankowym, który musi ogłaszać przerwy techniczne, w wyniku których usługi bankowe są niedostępne - wymieniał wtedy Paweł Bejda, poseł PSL i jeden z inicjatorów pomysłu. PSL powołał się na raport „Zła zmiana” Fundacji Republikańskiej i stowarzyszenia KoLiber. Wymieniano w nim też ryzyko zawałów serca, wzrost liczby wypadków drogowych. Projekt został poparty przez wszystkie kluby parlamentarne, ale został negatywnie zaopiniowany przez rząd. Głównie z powodu sprzeczności z przepisami UE. Teraz myśli o tym cała Unia.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Goska
Czas zimowy tylko i wyłącznie .
G
GMT+2 to NASZ czas !
Wystarczy wyłączyć funkcję "automatyczne zmiany czasu" i ustawić czas UTC+2.
o
obiektywny
W Norwegii wschód słońca w grudniu jest jeszcze później, albo nawet wcale i ludzie funkcjonują normalnie.
U nas, jak ktoś ma do szkoły czy arbajtu na 8, a tym bardziej na wcześniejszą godzinę, to i tak musi wstawać po ciemku. Mam nadzieję, że NIEMIECKI CZAS OKUPACYJNY (tzw. zimowy) z czasów Bismarcka i "kajzera" zostanie u nas zlikwidowany. Ciemności już około 16.30 to już przesada.
N
Nauczyciel z geografii
Jak chcesz mieć wschód słońca około godziny 12, to wyjedź gdzieś w okolice koła polarnego, albo jeszcze dalej na północ.
l
lukasz
Co sobie będziemy żałować, niech słońce wstaje o 12 i będzie jasno do 20.
To że naturalne dla większości zwierząt jest budzenie się wraz ze słońcem nas ludzi przecież nie dotyczy!
l
lukasz
Zimą wschód o 9. Przecież to koszmar! Albo cały zimowy, albo zmiana.
Pobudka jak jest noc na dworzu wprawia mnie w koszmarny nastrój na cały dzień, a co mi z tego, że zachód będzie o 16:30 zamiast o 15:30 skoro i tak w robocie się siedzi do 17
g
golass
gdy do fabryk szły i jechały rzesze roboli i równo wychodzili !!!!!!!!!
K
Ktoś
Zegary są już dostosowane do zmian czasu. Likwidacja zmian spowoduje że trzeba będzie znowu przestawiać zegar z powrotem na właściwą godzinę. Nowy sprzęt będzie działać, nowsze systemy dostaną aktualizację, ale starszy sprzęt bez wsparcia będzie problemem.
o
obiektywny
Myślę, że pomysłem godnym uwagi byłoby wprowadzenie tzw. CZASU DEKRETOWEGO przez przesunięcie wskazań zegarów w ostatnią niedzielę października o godzinę DO PRZODU! I tak bym zostawił na zawsze. Wtedy nawet w grudniu zachód słońca nie schodziłby poniżej godz.17.
Np. w Warszawie w połowie grudnia zachód słońca- zamiast o 15.24 (czas zimowy) byłby o 17.24 (czas dekretowy).
j
jdk
nie znam nikogo kto byłby za zmianami czasu, a ci fachowcy z KE muszą pytać sami nie widzą bezsens archaicznej praktyki zmieniania czasu? Dlaczego nie zmieniamy czasu o dwie godziny?
N
NAUCZYCIEL
W dzisiejszych czasach sezonowe zmiany czasu nie mają już sensu. Teraz oświetlenie jest energooszczędne i pochłania niewielki procent energii elektrycznej. Do tego przy zmianach czasu jest chaos na kolei (opóźnienia lub postoje gdzieś w lesie) oraz kosztowny przestój w bankach. Do tego wprowadzenie czasu zimowego oznacza utratę godziny ze światłem słonecznym po godzinach pracy. Brawo PSL za pomysł likwidacji czasu cofniętego o godzinę.
Wróć na i.pl Portal i.pl