Zmiana czasu już w tym miesiącu. Jakie skutki ze sobą niesie?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Źródło: Pixabay
Źródło: Pixabay
Pod koniec października ponownie przestawimy o godzinę nasze zegarki, tym razem na czas zimowy. Parlament Europejski zapowiedział jednak zniesienie konieczności zmiany czasu. Jak przekonuje prof. Irena Iskra-Golec, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, taki krok ma swoje naukowe uzasadnienie, ponieważ dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku powoduje wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, w ostatnią niedzielę października przestawia się zegarki o godzinę do tyłu, z godziny 03:00 na 02:00, przechodząc na czas zimowy.

To może się jednak wkrótce zmienić, bowiem Parlament Europejski zapowiedział zniesienie konieczności zmiany czasu. Nowe przepisy są obecnie procedowane i miałyby wejść w życie po 2021 roku.

Zmiany czasu domagają się zresztą sami Europejczycy. W 2018 roku podczas otwartych konsultacji publicznych w krajach członkowskich UE 84 proc. proc. badanych opowiedziało się przeciw zmianom czasu.

Prof. Irena Iskra-Golec, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu tłumaczy, że aby zrozumieć wpływ zmiany czasu na ludzi, trzeba rozróżnić trzy pojęcia: czas słoneczny - tzw. czas naturalny, wyznaczany względem słońca, czas urzędowy – zegarowy, umowny oraz czas biologiczny - wyznaczany przez okołodobowy zegar biologiczny, który wykształcił się w procesie ewolucji, przystosowując się do zmieniających się rytmicznie cykli światło-ciemność naturalnego środowiska ziemskiego.

Krótszy sen, pogorszenie zdrowia, większa liczba wypadków w pracy

Jak przekonuje ekspertka, dwukrotna zmiana wskazań zegarów w ciągu roku powoduje wiele niekorzystnych konsekwencji wynikających z zaburzenia związków pomiędzy czasem słonecznym, zegarowym i biologicznym człowieka.

Oznacza to, że zmiany zwiększające różnice pomiędzy czasem urzędowym i słonecznym (szczególnie przy przejściu z czasu zimowego na letni) zwiększają różnicę pomiędzy tym, co człowiek musi wykonać ze względu na czas urzędowy (np. iść do pracy rano wcześniej o godzinę), a tym, co jest w stanie wykonać ze względu na swój czas biologiczny (np. obudzić się rano wcześniej o godzinę). - Zanim nastąpi przystosowanie zegara biologicznego do nowego czasu, które u większości ludzi trwa zwykle do tygodnia, występuje wiele niekorzystnych konsekwencji dla szeroko rozumianego dobrostanu człowieka. Badania pokazują, że krótkoterminowe konsekwencje zmiany czasu, zwłaszcza z zimowego na letni, to krótszy sen i wzrost liczby wypadków w pracy, pogorszenie sprawności działania, pogorszenie zdrowia – w tym wzrost częstości ataków serca, zwiększenie liczby wypadków samochodowych – tłumaczy prof. Irena Iskra-Golec.

10 miejsc, które wkrótce znikną z powierzchni Ziemi. Pozosta...

Jeśli chodzi o skutki długoterminowe, wyjaśnia, że wykazano, że różnica pomiędzy czasem urzędowym a biologicznym (zwłaszcza przesuwanie pór budzenia się na wcześniejsze) wiąże się w dłuższej perspektywie z pogorszeniem zdrowia, obniżeniem średniej długości życia, skróceniem snu, obniżeniem osiągnięć akademickich i przyczynia się do zaburzeń snu, których koszt dla społeczeństwa oceniany jest na 2 proc. produktu krajowego brutto.

- Okazało się zatem, że zmiana czasu wprowadzona kiedyś ze względów oszczędnościowych, nie tylko nie doprowadziła do zakładanego efektu, ale wywołała wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych. Oficjalne stanowisko ekspertów z zakresu chronobiologii zaleca, aby każde państwo przyjęło stały standardowy czas urzędowy, który zbliżony jest w największym stopniu do lokalnego czasu słonecznego. Tak więc dyrektywa Parlamentu Europejskiego znosząca zmianę czasu w krajach UE nie tylko wyraża subiektywne opinie, ale także ma swoje naukowe uzasadnienie – podsumowuje ekspertka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl