Zagrożone gatunki wracają do Europejskich lasów. Obserwujemy duży wzrost liczebności wilków i niedźwiedzi brunatnych

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
W Polsce istnieje wiele stowarzyszeń, które dbają o ochronę zagrożonych gatunków.
W Polsce istnieje wiele stowarzyszeń, które dbają o ochronę zagrożonych gatunków. Donna Ruiz/Unsplash
Wilki, niedźwiedzie brunatne i orły bieliki należą do czołowych drapieżników, które powracają w całej Europie - wynika z obszernego raportu, w którym przeanalizowano, w jaki sposób populacje dzikich zwierząt się odradzają.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 50 gatunków dzikich zwierząt, których wielkość populacji i rozmieszczenie geograficzne zwiększyły się w ciągu ostatnich 40 lat, aby pokazać, jak skuteczna ochrona prawna, odbudowa siedlisk i reintrodukcja mogą przyczynić się do odbudowy gatunków.

"Zdecydowana większość z nich odrodziła się dzięki wysiłkom człowieka" - powiedziała Louise McRae z Zoological Society of London (ZSL), która była jednym z autorów raportu European Wildlife Comeback.

Wilk szary powrócił najszybciej wśród drapieżników. Przez wieki były one zabijane przez ludzi, aż do najniższego punktu w latach 70-tych, kiedy to istniało tylko kilka populacji w południowej i północno-wschodniej Europie. Od czasu wprowadzenia przepisów chroniących je i większej tolerancji społeczeństwa dla życia obok nich, ich liczebność wzrosła o 1800%. Istnieje 17.000 osobników przemierzających prawie całą Europę kontynentalną, z wezwaniami do ponownego wprowadzenia ich również do Wielkiej Brytanii.

Od 1960 r. populacje niedźwiedzi brunatnych wzrosły o 44%, napędzane lepszą ochroną prawną, chociaż prześladowanie jest nadal dużym zagrożeniem, a konflikty człowiek-niedźwiedź nadal trwają. "Współistnienie z takimi gatunkami jak drapieżniki jest nadal wyzwaniem, ale nastawienie się zmienia - wciąż uczymy się o sposobach życia w zgodzie z tymi gatunkami" - powiedział McRae.

Nad znaczną częścią Europy szybuje 12 500 par orłów bielików, z rosnącymi populacjami na zachodnim wybrzeżu Szkocji i na wyspie Wight. W całej Europie w latach 1970-2018 nastąpił wzrost liczebności o 445%, głównie dzięki ochronie prawnej i zakazowi stosowania szkodliwych pestycydów.

Ochrona prawna za pomocą przepisów UE, takich jak dyrektywa ptasia i siedliskowa, zmiany w użytkowaniu gruntów i lepsze zarządzanie gatunkami należą do najskuteczniejszych narzędzi ratowania zagrożonych zwierząt. Powiększanie i łączenie obszarów chronionych, reintrodukcja gatunków i poprawa jakości siedlisk również działają.

mm

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl