Zabójstwo noworodka w Bądkach. Matka dziecka stanęła przed...

  Zabójstwo noworodka w Bądkach. Matka dziecka stanęła przed sądem

  Jacek Wierciński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zabójstwo noworodka w Bądkach. Matka dziecka stanęła przed sądem

  ©Przemek Świderski

  W styczniu 2015 roku opinią publiczną wstrząsnęła informacja o śmierci noworodka w Bądkach pod Kwidzynem. Według prokuratorów 28-letnia Monika B. zabiła dziecko ze szczególnym okrucieństwem, za co grozi jej dożywocie.
  Zabójstwo noworodka w Bądkach. Matka dziecka stanęła przed sądem

  ©Przemek Świderski

  Wczesnym rankiem w styczniu 2015 r. ratownicy medyczni zawiadomili policję, po tym jak wezwani do porodu w Bądkach pod Kwidzynem, na miejscu zastali martwe niemowlę. Szybko okazało się, że dziecko - wbrew twierdzeniom matki - nie zginęło wskutek nieszczęśliwego wypadku.

  - Wzywał mężczyzna z wadą wymowy. Mówił niewyraźnie, był na pewno zdenerwowany. Krzyczał, że "wypadło, wyszło, wyleciało". Ja pytam: Co?
  A on: Dziecko. - relacjonowała wczoraj przed sądem wezwanie karetki dyspozytorka pogotowia. - Szesnaście lat pracuję w pogotowiu i zastanawiał mnie spokój tej matki i przede wszystkim wygląd tego dziecka. Byłem przy kilkudziesięciu porodach i nigdy nie było takiej sytuacji. Szczególnie twarz i główka wskazywały, że były tam ślady jakiejś przemocy - powiedział kierowca karetki, ratownik medyczny.

  - Uderzyła pięścią w twarz, przytrzymywała ręką usta oraz główką dziecka uderzyła o twardą powierzchnię, powodując złamanie podstawy, sklepienia czaszki i twarzoczaszki - opowiadał o czynie, jakiego ze szczególnym okrucieństwem dokonać miała Monika B. prowadzący śledztwo prokurator Jarosław Pawluczuk z Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie.


  Bezrobotna 28-letnia dziś kobieta, bez zawodu, z wykształceniem podstawowym, ma czwórkę dzieci w wieku 4-6 lat. Jak tłumaczyła przed sądem, utrzymywała się z zasiłku rodzinnego w wysokości ok. 400 zł i 150-200 zł zapomóg. Niewielkie, pozbawione toalety mieszkanie w Bądkach dzieliła z dziećmi, matką i braćmi.

  Matka oskarżona o zabójstwo noworodka w Bądkach zostanie zbadana przez psychiatrów

  Na temat tragedii Monika B. zeznawała za zamkniętymi drzwiami, bowiem - jak wyjaśnił prowadzący sprawę sędzia Tomasz Adamski z Sądu Okręgowego w Gdańsku - jej zeznania dotyczyły intymnej sfery życia (porodu) i mogłyby naruszyć jej ważny interes prywatny.

  Piotr R., konkubent Moniki B., który już po tragedii w związku z popełnieniem innego przestępstwa trafił do więzienia, na procesie 28-latki, jako ojciec dziecka zasiada w roli... pokrzywdzonego.

  Zobacz też: Akt oskarżenia ws. zabójstwa noworodka w Bądkach. Matce grozi nawet dożywocie

  Przed pięcioosobowym składem sędziowskim niełatwe zadanie. Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem grozi bowiem od 8 do 25 lat więzienia lub dożywocie, tymczasem mec. Anna Kopycka-Dziaduszewska, adwokat z urzędu Moniki B., przekonuje, że - jeśli 28-latka w ogóle dopuściła się zabójstwa - zrobiła to "w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu". O ile sąd uzna jej argumenty, B. groziło będzie od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności.

  Archiwalne wideo:


  (Źródło: TVN/ x-news)

  jacek.wiercinski@polskapress.pl

  Więcej na ten temat przeczytasz we wtorkowym (15.09.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za aborcja

  Za (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  I takich sytuacji bedzie wiecej jesli Polska nie wprowadzi legalnej aborcji, kobieta ma prawo decydowac

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawo w Polsce

  Obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W takich przypadkach prawo polskie powinno stanowić krótko i na temat: życie za życie. Jednaże nasza konstytucja i po****** prawo są całkowicie do zmiany. Niestety brak w Polsce odważnych żeby...rozwiń całość

  W takich przypadkach prawo polskie powinno stanowić krótko i na temat: życie za życie. Jednaże nasza konstytucja i po****** prawo są całkowicie do zmiany. Niestety brak w Polsce odważnych żeby zacząć cokolwiek zmieniać. Zawsze będziemy 100 lat za murzynami. . . :(zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego nie ścigacie i sądzicie mężczyzn !?

  Gender (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  To przecież oni są zawsze i wszystkiemu winni. Jak wskazuje rzeczniczka ds. równego traktowania , przemoc ma płeć - męską ! Dlatego dajcie spokój tej kobiecie, a zajmijcie się jej konkubentem i...rozwiń całość

  To przecież oni są zawsze i wszystkiemu winni. Jak wskazuje rzeczniczka ds. równego traktowania , przemoc ma płeć - męską ! Dlatego dajcie spokój tej kobiecie, a zajmijcie się jej konkubentem i braćmi.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo