Wyrok Trybunału Konstytucyjnego [PEŁNA TREŚĆ]

SZKI
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego www.trybunal.gov.pl
Trybunał Konstytucyjny ogłosił w środę wyrok ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał zmiany wprowadzone przez PiS za niezgodne z konstytucją. Oto pełna treść wyroku.

Według większości sędziów Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja ustawy o trybunale jest w całości niezgodna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

Nowela zmieniająca tryb pracy TK została uchwalona 28 grudnia ubiegłego roku. Zakładała m. in., że Trybunał musi podejmować decyzje w składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów.

Poprzednio przepisy pozwalały orzekać w składzie dziewięciu sędziów. Orzeczenia stają się prawomocne dopiero po osiągnięciu 2/3 głosów, zaś wcześniej wystarczyła tylko połowa składu.

Po ogłoszeniu wyroku prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński podkreślił, że rząd ma obowiązek opublikować orzeczenie TK. – Nie można uchylać się od stosowania prawa – oświadczył.

ZOBACZ WIDEO - Prawnicy podzieleni ws. Trybunału Konstytucyjnego:

Źródło: TVN24

- Skoro Trybunał Konstytucyjny orzekł, że może procedować, to ten wyrok obowiązkowo podlega publikacji - ocenił konstytucjonalista Marek Chmaj, który odniósł się do decyzji TK o niekonstytucyjności noweli ustawy o Trybunale.

Zastrzeżenia Prawa i Sprawiedliwości budzi między innymi dwunastoosobowy skład, w którym orzekali sędziowie. - Jedna jest tylko przyczyna nieważności - to jest niewłaściwy skład. I łączy z mocy prawa nieważność takiego orzeczenia. Po co to było robić w taki sposób? Nie mogę wyjść z podziwu i współczuję profesorowi Rzeplińskiemu - przyznał sędzia Trybunału Stanu i były senator PiS Piotr Andrzejewski.

CZYTAJ TAKŻE: Trybunał Konstytucyjny: Grudniowa nowelizacja ustawy o TK niezgodna z Konstytucją

Wideo

Materiał oryginalny: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego [PEŁNA TREŚĆ] - Głos Wielkopolski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
pablog

Powinni to całe draństwo zlikwidować!

p
pablog

Zlikwidować tą szopkę pod nazwą Trybunał Konstytucyjny, i tak normalny człowiek nie może nic tam zdziałać! Nie chcę, żeby moje podatki szły na takich darmozjadów!

k
kasienka

Panie Schetyna, liderze opozycji,
NIE jestem członkinią PiS
NIE chcę żyć w kraju w którym wy, po obaleniu rządu będziecie rządzić nadal
NIE chcę żyć w kraju, w którym bohater afery cmentarnej staje się obrońcą demokracji
NIE chcę żyć w kraju, w którym nadal będą królowały korupcja, kłamstwo, manipulowanie opinią publiczną
NIE chcę żyć w kraju zdrady narodowej, jakiej pańska formacja PO się dopuszcza
NIE chcę żyć w kraju, w którym tzw. opozycja, czyli współczesna Targowica, wzywa zewnętrzne siły do ingerencji w sprawy mojego kraju
NIE chcę żyć w kraju, w którym potop nienawiści leje się na zwycięską partię w wyborach, czyli na naród
NIE chcę żyć w kraju, w którym prawdziwy zamach stanu, dokonany w czerwcu 2015, aby zablokować reformy nowego rządu jest przemilczany
NIE chcę żyć w kraju, w którym sędzia, prezes Trybunału Konstytucyjnego, jawnie knuje z przegraną partią PO, jak doprowadzić do blokady działań nowe go rządu w ustawie czerwcowej 2015
NIE chcę żyć w kraju, w którym sędzia!!!, jak prezes TK Rzepliński, jest na usługach j e d n e j, przegranej w wyborach partii
NIE chcę żyć w kraju , w którym pod pozorem obrony demokracji, demokrację, wolę narodu, jawnie się gwałci
NIE chcę żyć w kraju , gdzie jedynym paliwem debaty publicznej jest szerzona przez PO et consortes. nienawiść do PiS i Jarosława Kaczyńskiego
NIE chcę żyć w kraju, w którym byle szmondak, analfabeta nie znający ani historii Polski, ani historii Europy, jak pan Petru, mieni się obrońcą demokracji
NIE chcę żyć w kraju, w którym zdrajcy interesu narodowego mienią się obrońcami demokracji.
*Przeżyłam wiele „przełomów”. Pierwszym był Październik 1956, drugim Grudzień 1970, Sierpień 1980 i wielka zdrada Okrągłego Stołu. Jestem człowiekiem „Solidarności” i pozostanę nim do końca moich dni.
NIE chcę dożyć powrotu do władzy pospolitych krętaczy własnych interesów, zwykłych targowiczan
NIE chcę tej chwili dożyć, bo to będzie KONIEC POLSKI.
NIE chcę dożyć najbliższego roku (mam 76 lat), w którym pańska partia PO, partia zdrady narodowej, zwycięży
Tak mi dopomóż Bóg dr Elżbieta Morawiec, wiele lat w „Arcanach”

k
k

Odrywanych od koryta cd.

d
durnyśląsk

a apokalipsa sw jana rozpocznie się w 2017 roku konfliktem nuklearnym.

d
durnyśląsk

to zastanawiam się, czy ludzie na serio tak myślą (czyżby pranie mózgu poszło aż tak daleko?), czy to jakaś głęboko zakamuflowana ironia, sarkazm polityczny mający obnażyć absurdy, które dokonują się na naszych oczach.

G
Gość

to ty jesteś pis-uarowy szmaciarz ;
pis wkrótce trafi szlag
amen

Z
Zaniepokojona

Powinno się ich pociągnąć do odpowiedzialności, a przede wszystkim zakazać dalszego rozpowszechniania. Ludzie czytając uzasadnienie mogą niestety przyjąć mylny pogląd, że TK może mieć rację, z czym się niestety zetknęłam osobiście. Daje niepotrzebnie dodatkową amunicję do zmasowanego ognia przeciwko legalnie wybranym władzom: rządowi, prezydentowi i parlamentowi oraz mnoży nowych ich przeciwników.

G
Gość

Bolszewia RP nie dostrzega że na świecie zachodzą zmiany ! BARDZO POWAŻNE ZMIANY !
Jak w tym roku nad Potomakiem zajda zmiany, a zajdą , gdyż sami amerykusy mają dość "poprawności politycznej" i utrzymywania milinów kolorowych leni ! Tak więc , ta zmiana z nad Potomaku, bardzo szybko przeleci do , PADAJĄCEJ ledwie zipiącej Europy, i tutejsze lewactwo popłynie z tymi których to w ostatnich latach zapraszali i bredzili o miłosierdziu (ciekawe że bolszewia wie co to znaczy miłosierdzie ? I czy odróżnia frajerstwo o litości?) . Część tych propagandystów , głównie wierchuszka, która z znacznej części Europejczyków uczyniła bezwolne lemingi, zdaje sobie z tego sprawę, tylko nie wiedzą jak z tego wyjść! Ale z tego nie ma wyjścia ! Wyjścia lekkiego łatwego i bezbolesnego !

a
adam

Niezły szmaciarz z tego Rzepliśniego, uwaga na kieszenie.

a
abraham

ale sitwiarze zrobiły szopkę dla GOJI,wyrok uzgodniony z sitwą peło leżał w szufladzie,błazny RPO,SN i inni z miną POwagi grobowej w dniu rozprawy zabierają głos i doradzają,rzepliński ogłasza że wyrok będzie jutro bo sąd idzie na naradę uzgodnić wyrok,a wyrok w szufladzie,tak wygląda Polska PO rządach czerwonych dynastii i ich spadkobierców sitwą peło,psl

r
racja

o POjawil się jakiś zakodowanyjelen który wyszedł z lasu na ulice ulafson

r
racja

o POjawil się jakiś zaKODowanyulawson

e
eda z jeżyc

jak w tytule.

o
olafson

Sam jesteś cymbałem, ciasny człowieczku pisowski. Potraficie tylko obrażać ludzi i judzić, bo do rządzenia tak się nadajecie jak wół do karety.

Dodaj ogłoszenie