Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki badań: Sympatycy PiS najbardziej nie ufają systemowi emerytalnemu

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Archiwum PP
Systemowi emerytalnemu nie ufamy, wiemy, że nasze emerytury będą niższe niż zarobki, ale sami dodatkowo nie oszczędzamy na starość - taka smutna prawda płynie z badania portalu ciekaweliczby.pl

Systemowi emerytalnemu nie ufamy, wiemy, że nasze emerytury będą niższe niż zarobki, ale sami dodatkowo nie oszczędzamy na starość - taka smutna prawda płynie z badania portalu ciekaweliczby.pl

Chyba liczymy na szczęśliwy los, na to, że w przyszłości "jakoś to będzie".

To Cię może też zainteresować

Bez zaufania, bez oszczędności na emeryturę

Szczegóły badania, przeprowadzonego na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych osób nie są pokrzepiające.
Obecnemu systemowi emerytalnemu nie ufa 61 proc. badanych. Zaufanie ma tylko co 9. Polak (11 proc.). Najbardziej ufają zwolennicy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy (ponad 70 proc.), najmniej - sympatycy PiS (47 proc.).

Nie ufamy, ale sami dodatkowo na starość nie oszczędzamy. 63 proc. pytanych odpowiedziało, że ani nie oszczędza, ani nie inwestuje na dodatkową emeryturę. Robi tak 37 proc. czyli trochę więcej niż co trzeci.
W tej beztrosce myślenia o finansowym zabezpieczeniu się na starość, poglądy i sympatie polityczne akurat nie mają żadnego znaczenia: dodatkowym oszczędzaniem nie zawraca sobie głowy 60-63 proc. pytanych (63 proc. zwolenników PiS, 61 proc. sympatyków Lewicy i 60 proc. Koalicji Obywatelskiej).

„Pasy zapięte? Kto ma słabe nerwy niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości jaki dostałem z @zus_pl” – napisał na Twitterze Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.  Te dane faktycznie szokują.

Emerytura warta grosze. Zobacz, ile dostaniesz za 25 lat (sz...

Systemowi emerytalnemu nie ufamy, sami nie oszczędzamy, ale jednocześnie nie mamy złudzeń co do wysokości przyszłej emerytury. 59 proc. doskonale wie, że będzie niższa od ich ostatnich zarobków. Ale co 10. pytany uważa, że świadczenie będzie wyższe niż zarobki. Trochę więcej niż co czwarty nie wie, jak to będzie, a 13 proc. (mniej niż co ósmy) uważa, że emerytura powinna być jednakowa dla wszystkich, niezależnie od tego, ile lat pracowali, ile składek opłacili, jaki kapitał uzbierali.

Świadomość, że emerytura będzie niższa od zarobków jest zdecydowanie wyższa wśród sympatyków Koalicji Obywatelskiej (wie to 8 na 10 pytanych) i Lewicy (73 proc.) niż wśród PiS - trochę więcej niż połowa (54 proc.) zdaje sobie sprawę, że tak będzie.

Emerytura równa dla wszystkich

Jak powinna być wyliczana wysokość świadczenia? Ponad połowa (54 proc.) uważa, że w zależności od wysokości płaconych składek i liczby przepracowanych lat. Czyli tak, jak obecnie.

I znowu - sympatycy Lewicy (73 proc.) i KO (71 proc.) uważają obecny system emerytalny za właściwy, a wśród zwolenników PiS ten pogląd podziela nieco więcej niż połowa (52 proc.). Wśród nich (sympatyków PiS) najwyższy jest odsetek zwolenników emerytury jednakowej dla wszystkich (19 proc.).

Można tylko przypuszczać, że na naszą niewiedzę wpływ mają częste zmiany w systemie emerytalnym. Nawet zainteresowani zaczynają się w nich gubić. Zmiany nie budują też zaufania do systemu.

- Badanie pokazuje, że konieczne jest prowadzenie szerokich akcji edukacyjnych, zachęcających do samodzielnego oszczędzania na emeryturę - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl - Wciąż większość Polaków nie robi nic, by zwiększyć swoje świadczenia, a duża część nadal nie wie, że ich emerytury będą niższe lub jest błędnie przekonana, że będą nawet wyższe.

Przypomnijmy, że niedawno ZUS ogłosił prognozy stopy zastąpienia w przyszłości. W 2040 roku, czyli za 20 lat (dotyczy to więc obecnych 40-45-latków) może to być poniżej 40 proc. To znaczy, że emerytura wyniesie mniej niż 40 proc. naszego ostatniego wynagrodzenia. Dziś to około 56 proc.

Badanie na panelu Ariadna przeprowadzono w dniach 6-10 grudnia.

Instytut Emerytalny szacuje, że w 2049 r. co trzeci Polak będzie miał powyżej 65 lat. Osobom w wieku produkcyjnym coraz trudniej będzie sprostać oczekiwaniom seniorów na emeryturze.  Zobacz, ilu emerytów będzie przypadać na 100 pracowników w różnych latach.

Ilu emerytów przypadnie na 100 pracowników w latach 2020–2050?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska