Sondaż: Większość Polaków nie ma zaufania do obecnego systemu emerytalnego, mimo to nie oszczędza

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Szymon Starnawski/ Polska Press
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla serwisu ciekaweliczby.pl, większość Polaków, bo aż 61 proc. nie ma zaufania do obecnego systemu emerytalnego w Polsce i prawie tyle samo (63 proc.) nie oszczędza, ani nie inwestuje samodzielnie, by mieć wyższą emeryturę.

Ekonomiści od lat alarmują, że emerytury większości Polaków będą głodowe, choćby ze względu na niskie zarobki i wcześniejszy wiek emerytalny. Mimo to mało kto odkłada pieniądze na jesień życia. Potwierdzają to wyniki najnowszego sondażu.

Wynika z niego, że zaufanie do systemu emerytalnego deklaruje jedynie 11 proc. ankietowanych.

Największą nieufność do obecnego systemu emerytalnego deklarują wyborcy Koalicji Obywatelskiej (76 proc.) i Lewicy (71 proc.), a najmniejszą - osoby popierające Prawo i Sprawiedliwość (47 proc.).

Autorzy badania zauważają, że wyniki ankiety potwierdzają, że ciągłe zmiany w systemie emerytalnym wprowadzane przez kolejne rządy, nie służą budowaniu zaufania do tego systemu.

Aż 63 proc. Polaków nie oszczędza na jesień życia. Jedynie 37 proc. podejmuje starania na poczet wyższej emerytury w przyszłości.

Pieniędzy nie odkładają zarówno wyborcy PiS, KO, jak i Lewicy.

Emerytura, a zarobki

59 proc. badanych zdaje sobie sprawę, że ich emerytura będzie niższa niż ostatnie zarobki, ale co dziesiąty (10 proc.) sądzi, że jego emerytura będzie wyższa. 27 proc. pytanych nie wie, jaka będzie wysokość ich świadczenia w stosunku do pensji.

Świadomość, że emerytura będzie niższa niż ostatnie zarobki jest zdecydowanie najwyższa wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (80 proc.) i Lewicy (73 proc.), a najniższa w elektoracie PiS (54 proc.).

Ponad połowa Polaków (54 proc.) jest zwolennikami systemu wyliczania emerytury opartego na liczbie przepracowanych lat oraz wysokości odłożonych składek, czyli systemu, który obecnie w Polsce obowiązuje. Przekonanie o zasadności takiego systemu jest najbardziej rozpowszechnione w elektoracie Koalicji Obywatelskiej (71 proc.) i Lewicy (73 proc.), a najmniej wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (52 proc.).

Co ciekawe, 13 proc. Polaków uważa, że wysokość emerytury powinna być dla wszystkich taka sama- niezależnie od liczby przepracowanych lat i odłożonych składek.

Badanie pokazuje, że konieczne jest prowadzenie szerokich akcji edukacyjnych zachęcających do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Wciąż większość Polaków nie robi nic, by zwiększyć swoje świadczenia, a duża część nadal nie wie, że ich emerytury będą niższe lub jest błędnie przekonana, że będą nawet wyższe” - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

"Rzeczywiście ciekawe liczby i patrząc na wyniki I etapu wdrażania PPK bardzo spójne. Dobry wstęp do dyskusji o oszczędzaniu na i po konferencji na temat PPK. Warto pracować, żeby proporcje były odwrotne. Ważny temat jak widać dla ludzi niezależnie od poglądów politycznych" - ocenił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiedzialnego za PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe).

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1037 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 6 - 10 grudnia 2019 roku. Metoda CAWI.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl