Wybory samorządowe 2018. Adam Duszyk kandydatem na prezydenta Radomia z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jakie ma cele?

tnt
Adam Duszyk ma 45 lat, Doktor Nauk Humanistycznych.  Nauczyciel historii w VI Liceum Ogólnokształcącym  imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. Absolwent Podyplomowego Studium Konstytucjonalizmu oraz Podyplomowego Studium Filozofii i Etyki. Badacz historii ruchów społeczno-gospodarczych XIX i XX stulecia. Od roku 2011 prezes Stowarzyszenia „VADE MECUM”. Tegoroczny Laureat Nagrody Świętego Kazimierza. Wielokrotnie odznaczany za swoją pracę.
Adam Duszyk ma 45 lat, Doktor Nauk Humanistycznych. Nauczyciel historii w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. Absolwent Podyplomowego Studium Konstytucjonalizmu oraz Podyplomowego Studium Filozofii i Etyki. Badacz historii ruchów społeczno-gospodarczych XIX i XX stulecia. Od roku 2011 prezes Stowarzyszenia „VADE MECUM”. Tegoroczny Laureat Nagrody Świętego Kazimierza. Wielokrotnie odznaczany za swoją pracę.
Przed wyborami samorządowymi pytamy wszystkich kandydatów na prezydenta Radomia, jaki mają pomysł na dalszy rozwój miasta. Wywiady z nimi prezentujemy w kolejności alfabetycznej. Prezentujemy Adama Duszyka.

Pod jakim hasłem idzie Pan do wyborów?

W nawiązaniu do jubileuszu 100-lecia Republiki Radomskiej z 1918 roku: Samorządna Rzeczpospolita Radomska. Już czas najwyższy odbudować przedwojenny etos Radomia. To miasto zasługuje na należne mu miejsce na społeczno-gospodarczej mapie naszego kraju. Priorytetem dla mnie będzie odbudowanie marki miasta na miarę XXI wieku.

Jakie nowe inwestycje widziałby Pan w naszym mieście?
Przede wszystkim Interaktywny Park Naukowo-Technologiczny „Sołtyk”. Ośrodek miejski, w którym mieszka ponad 200 tysięcy ludzi zasługuje na ultra nowoczesny ośrodek rekreacyjno-naukowy dla dzieci i młodzieży. Warszawa ma swoje Centrum Nauki „Kopernik”, które jest oblegane przez tłumy ciekawych świata. W Radomiu już dawno powinniśmy za fundusze unijne zbudować podobną, a nawet lepszą instytucję. Byłoby to centrum naukowo-badawcze dla dzieci i młodzieży, w którym zgodnie z radomskim hasłem „Siła w precyzji” uczniowie poznawaliby, w formie twórczej zabawy, ogromny dorobek radomskiego przemysłu. Centrum składałoby się z trzech działów: I - Dawny przemysł Radomia, II - Przemysł radomski w czasach współczesnych, III - Nowe technologie przyszłości. Potrzebą chwili stała się odbudowa od podstaw kultury technicznej w Radomiu.

Myśli Pan, że to przyniosło by miastu zyski?

Ogromne. Przemysł kulturowy w dzisiejszych czasach to jedna z najlepiej rozwijających się dziedzin gospodarki, która przewyższa nawet roczne wpływy np. z wydobycia węgla. Gdyby dołożyć do tego Muzeum Miasta Radomia i Regionu Radomskiego, Międzynarodowe Laboratorium Buntu, Park Archeologiczny „Piotrówka” oraz ofertę już istniejących instytucji kultury, to przebilibyśmy ofertą turystyczną inne ośrodki miejskie. Poza tym gra idzie tutaj także o zmianę wizerunku miasta.

Radom słynie w całej Polsce z Air Show. Jaką inną wielką imprezę kulturalną zorganizowałby Pan w Radomiu, która przyciągnęłaby do miasta podobne tłumy?
W Landshut w Bawarii co cztery lata odtwarzane jest w formie ogromnego festynu historycznego wesele - jest to festyn miejski organizowany od 1903 roku jako replika wesela Jadwigi Jagiellonki i Jerzego Bogatego (1475). Festyn co cztery lata przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z całej Europy, a przecież zaręczyny przed tym weselem miały miejsce w Radomiu w grudniu 1474 roku. Dlaczego nie mielibyśmy organizować z takim samym rozmachem naszych radomskich zaręczyn, co cztery lata, na rok przed weselem w Landshut. Przecież takie wydarzenie przyciągnęłoby tysiące turystów z Niemiec i nie tylko.

IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Z czym Radom ma największy problem?
Niestety z zanieczyszczeniem powietrza. Miasto w okresie grzewczym ma wielokrotnie przekroczone normy szkodliwych dla zdrowia pyłów. Z tego powodu w Radomiu jest bardzo wysoka umieralność spowodowana chorobami układu krążenia. W ogóle w całej Polsce każdego roku smog zabija 48 tysięcy Polaków. Walka ze smogiem będzie moim priorytetem. Wymiana starych pieców, budowa tężni solankowych we wszystkich parkach miejskich, wieże antysmogowe, rozwój zielonej energii, elektryczny transport publiczny, rozbudowa sieci tras rowerowych, budowa pasiek miejskich, zakładanie mini ogrodów botanicznych przy radomskich szkołach i przedszkolach.Jednak najskuteczniejszym sposobem na walkę ze smogiem będzie usunięcie źródeł ciepła ze stref przebywania ludzi. Można to osiągnąć poprzez rozbudowę Miejskiego Systemu Ciepłowniczego i przyłączanie do niego większej liczby odbiorców zarówno grupowych jak i indywidualnych. O wyborze obszarów i kolejności uzbrajania ich w miejską sieć ciepłowniczą musi zdecydować audyt, który nie tylko określi rejony miasta o największym zanieczyszczeniu powietrza, ale jednocześnie wskaże rejony w których ta rozbudowa będzie możliwa.

A co z lotniskiem?

Byłbym hipokrytą, gdybym powiedział, że nie marzę o lotnisku w Radomiu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że duży port lotniczy to prestiż i katalizator rozwoju gospodarczego regionu Ale uważam, że powinno odbyć się w tej sprawie referendum. Nie można autorytatywnie skazywać mieszkańców dzielnic, które graniczą z Sadkowem na tak ogromny dyskomfort życia. Hałas i zanieczyszczenie powietrza spowodują moim zdaniem exodus ludności z okolicznych dzielnic. Najbardziej zagrożone będzie jedno z największych radomskich osiedli, a mianowicie „Ustronie”. Tym samym spadną ceny mieszkań. Nie jestem także pewien czy lotnisko rzeczywiście przyniesie aż tak duże zyski miastu. To jest naprawdę problem do ponownego rozważenia.

To akurat nie jest takie trudne. Wystarczy wydzielić działki budowlane z gruntów samorządowych, a jeśli takich zabraknie wejść w porozumienie z okolicznymi gminami i sprzedawać uzbrojone działki wraz z pozwoleniem na budowę i gotowym projektem domu energooszczędnego za złotówkę. Jestem przekonany, że dla wielu młodych rodzin byłaby to zachęta do pozostania w Radomiu. Przed wojną prezydent Józef Grzecznarowski sprzedał w ten sposób za 1 zł. grunty miejskie pod budowę fabryki telefonów szwedzkiej firmy „Ericsson” i fabryka była gotowa do produkcji w ciągu ośmiu miesięcy. Podobną strategię przyciągania do siebie młodej, wybitnej kadry naukowej zastosował Rzeszów. Tylko tam ludzie dostawali od miasta domy. Dzisiaj jest to najszybciej rozwijające się miasto w Polsce.

Co jest Pana zdaniem największym atutem Radomia?

Bez wątpienia położenie geograficzne. Radom już od czasów średniowiecza leżał w miejscu krzyżowania się głównych szlaków handlowych ze wschodu na zachód oraz z północy na południe. Grzechem byłoby nie wykorzystanie takiego waloru. Poza tym jest to miasto położone centralnie, do którego można w miarę szybko dojechać z każdego miejsca w Polsce. Gdyby udało się w przyszłości zbudować potężne Radomskie Centrum Wystawienniczo-Targowe z bazą hotelową, parkingami i całą infrastrukturą, stalibyśmy się największym ośrodkiem wystawienniczym w tej części Europy. Taka inwestycja przynosiłaby ogromne zyski miastu.

Najbliższa ciału koszula. Jest Pan nauczycielem, jak w związku z tym widzi Pan przyszłość radomskiej oświaty?

Pamiętam wykład, byłego prezesa Instytutu Adama Mickiewicza, Pawła Potoroczyna, który przedstawiał wyniki badań, czym kierują się największe światowe firmy przed ulokowaniem nowych inwestycji w danym miejscu. Wyniki były zaskakujące: na pierwszym miejscu kadrę menadżerską interesowało, czy w pobliżu jest dobra szkoła dla ich dzieci (patrz: radomskie licea w tym perła w koronie „Kochanowszczak”), na drugim miejscu było pytanie, czy w mieście jest teatr lub jeszcze lepiej filharmonia, a na trzecim, czy w okolicy jest pole golfowe. Mamy świetne szkoły na bardzo dobrym poziomie. Bardzo dobrze funkcjonuje kształcenie dualne w szkolnictwie zawodowym. Wystarczy tylko bardziej wspierać radomskich nauczycieli i tego nie zepsuć.

Dlaczego z Polskim Stronnictwem Ludowym?

Ponieważ moim zdaniem jest to jedyna w Polsce prawdziwa partia centroprawicowa, a ta ideologia jest najbliższa moim przekonaniom.

SAMORZĄDNA RZECZPOSPOLITA RADOMSKA

* Radom jest wspólnym dobrem wszystkich obywateli bez względu na ich poglądy polityczne.
*Odbudujmy wspólnotę, z której będziemy dumni.
*Zbudujmy na nowo miasto, w którym będziemy szczęśliwi. Tylko pełna partycypacja obywateli w życie społeczne, polityczne i gospodarcze grodu nad Mleczną poprawi jakość życia w naszym mieście. Ciągle czekamy na pomoc z zewnątrz, a w przeszłości sami dawaliśmy sobie radę z trudniejszymi problemami.

*Będziemy wsłuchiwać się w głosy radomian ponieważ, jak pisał Józef Mackiewicz: „Największym bogactwem narodu są mądrzy ludzie”. Mamy dość marnotrawienia kapitału ludzkiego.
*Postawmy wreszcie na spokojny i zrównoważony rozwój oraz budowę autentycznej wspólnoty.

*Deklarujemy współpracę z każdym, kto będzie chciał wnieść swój wkład w poprawę jakości życia w Radomiu.

*Będziemy autentycznie wsłuchiwać się w głosy obywateli. Nasz kandydat na Prezydenta jest otwarty na dialog, porozumienie i współpracę.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lol
W dniu 17.09.2018 o 07:48, CBA. napisał:

Skończysz jak witkowski z PO.

Ty dupku co to piszesz nie obrażaj porządnych ludzi.

l
lol

Co za gnom to pisze. Pan Duszyk to bardzo porządny i super gość. A tacy co piszą o nim obraźliwe posty to gnoje .Precz z takimi na forum. Będziemy na pana głosować i nie damy pana obrażać!!!

 

C
CBA.
Skończysz jak witkowski z PO.
R
Radomianin

Sensownie gada. Dam głos na tego pana. Przynajmniej nie ma chorych wizji typu lotnisko.

Wróć na i.pl Portal i.pl