Wybory prezydenckie w Azerbejdżanie. Alijew wybrany na piątą kadencję z rzędu

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ilham Alijew został prezydentem Azerbejdżanu na piątą kadencję. Do kolejnej wygranej przyczynił się przede wszystkim sukces w Górskim Karabachu. Według AFP kandydat zdobył ponad 90 proc. głosów.
Ilham Alijew prezydentem Azerbejdżanu na piątą kadencję. Rządzi nieprzerwanie od 2003 roku
Ilham Alijew prezydentem Azerbejdżanu na piątą kadencję. Rządzi nieprzerwanie od 2003 roku PAP/EPA/AZERBAIJAN PRESIDENT PRESS-SERVICE / HANDOUT

Spis treści

Alijew rządzi od dwóch dekad. Przejął władzę po ojcu

Ilham Alijew został prezydentem Azerbejdżanu po raz pierwszy w 2003 roku, tuż po śmierci swojego ojca. W pierwszych wyborach zdobył 92 proc. głosów. Po dwóch kolejnych dekadach nadal jest głową państwa i w środowych wyborach pozostał nim dalej. Według oficjalnych danych Alijew uzyskał ponad 90 proc. głosów. Pozycja azerskiego prezydenta została wzmocniona sukcesem militarnym w Górskim Karabachu. Szef Centralnej Komisji Wyborczej Mazakhir Panachow oznajmił na konferencji prasowej: „Naród Azerbejdżanu wybrał Ilhama Alijewa na prezydenta kraju”. Na ulice Baku wyszło wiele tysięcy zwolenników prezydenta.

Według jednego z mieszkańców Baku Ismeta Baguirowa, który rozmawiał z AFP, wielu Azerów głosowało na Alijewa, bo wyzwolił Karabach. Mężczyzna wyznał, że jest wdzięczny prezydentowi za to, co uczynił, lecz:

W kraju są jeszcze zasadnicze problemy, które nadal nie są rozwiązane. Nie głosowałem, ponieważ nie ma alternatywnych kandydatów dla Alijewa – powiedział.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Co zarzuca się Alijewowi?

Alijewowi zarzuca się represjonowanie opozycji, tortury w więzieniach, aresztowania, a także wykorzystywanie bogactw węglowodorowych kraju do wzbogacania swojego klanu. Prezydent wszystkiemu zaprzecza. Jednocześnie mianował swoją żonę na wiceprezydenta, a jego syn ma zostać jego następcą. Wybory w Azerbejdżanie zostały zbojkotowane przez partie opozycyjne. Wszystko przez stosowanie wobec nich represji. Tak samo postąpiła w poprzednich wyborach w 2018 roku. Opozycja nazwała wybory prezydenta „farsą”.

Kontrkandydatami Alijewa było sześciu innych polityków. Każdy z nich do niedawna stał po stronie prezydenta. Nawet w trakcie kampanii chwalili głowę państwa. Uważali, że Alijew dotrzymał wszystkich obietnic. Żaden z kontrkandydatów nie miał radykalnie innego programu politycznego.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl