Wstrzymane dostawy gazu. Bułgaria: wypełniamy kontrakt z Rosją

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Gazprom poinformował o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii.
Gazprom poinformował o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii. Tourbillon / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 3.0
Bułgaria zapewnia, że wypełnia zapisy kontraktu z Gazpromem, zakładające płatności za gaz z Rosji w euro. Węgierski minister spraw zagranicznych zapowiedział z kolei, że Budapeszt zapłaci Moskwie w taki sposób, w jaki Kreml oczekuje.

We wtorek Rosja zapowiedziała wstrzymanie dostaw paliwa dla Bułgarii i Polski, natomiast w środę Gazprom potwierdził, że powodem jest odmowa ze strony tych krajów spełnienia żądań dotyczących zmiany sposobu płatności za gaz.

Rosja zażądała, by importerzy regulowali je w rublach, a nie w dolarach lub euro.
Bułgarskie ministerstwo energii zapewniło, że zapłaciło za kwietniowe dostawy gazu i wstrzymanie dostaw przez Gazprom oznaczać będzie złamanie zapisów umowy zawartej z rosyjskim przedsiębiorstwem.

Ministerstwo dodało, że proponowany przez Rosjan nowy sposób płatności stanowi dla Bułgarii "duże ryzyko". Moskwa oczekuje, że importerzy będą wpłacać waluty na specjalny rachunek w nieobjętym sankcjami Gazprombanku, z którego będą prowadzone zakupy rosyjskiej waluty na rynku walutowym.

Tymczasem Gazprom zapowiedział, że w razie poboru gazu przez Polskę lub Bułgarię z gazociągów, którymi przesyła surowiec do dalszych odbiorców, będzie ograniczał wielkość tłoczonego do nich surowca. Przez Bułgarię surowiec gazociągiem South Stream płynie do Serbii, Węgier i Austrii. Z kolei przez Polskę gazociągiem jamalskim dalej na zachód.

Minister: Węgry zapłacą Rosji

– Węgry najbliższą planowaną płatność za rosyjski gaz uregulują poprzez specjalny rachunek w rosyjskim Gazprombanku, przez który wymienią euro na ruble – zapowiedział z kolei szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto.

Minister poinformował w mediach społecznościowych, że dostawy gazu na Węgry nie są zagrożone mimo wstrzymania tych dostaw do Bułgarii, przez którą biegnie gazociąg tłoczący paliwo dalej na północ.

Źródło: Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl