Wielka koniunkcja na niebie. To pierwsze takie zjawisko od 18 lat - pięć planet i księżyc ustawiło się w jednej linii

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Planet ułożonych w jednej linii należy szukać na północno-wschodnim nieboskłonie.
Planet ułożonych w jednej linii należy szukać na północno-wschodnim nieboskłonie. Screenshot z wideo youtube.com/c/TheSecretsoftheUniverse
Miłośnicy obserwacji nieba oraz poruszających się po nim gwiazd i planet mogli ujrzeć w piątek fascynujące, rzadkie zjawisko. Możliwa była obserwacja zjawiska koniunkcji pięciu planet, które razem z Księżycem ustawiły się w jednej linii. Najlepszy moment na oglądanie tego zdarzenia jest już za nami, co nie oznacza, że nie można już tego dostrzec. Kolejna taka okazja nadarzy się dopiero w 2040 roku.

Zjawisko, w którym ciała niebieskie z punktu widzenia obserwatora ustawiają się w jednej linii nazywamy koniunkcją. Przeważnie dotyczy to dwóch, trzech planet, często w połączeniu z Księżycem – tego roku w czerwcu można podziwiać na niebie aż pięć planet, które tak się właśnie umiejscowiły. W piątek do koniunkcji dołączył też i Księżyc, czyniąc tym samym połączenie aż 6 ciał niebieskich. Taka sytuacja występuje cyklicznie, raz na 18 lat.

Ciekawostką jest fakt, że pięć planet, patrząc od lewej strony, ułożyło się w kolejności ich położenia w Układzie Słonecznym - chodzi o planety Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Sierp Księżyca dołączył w piątek zawiesiwszy się pomiędzy Marsem i Wenus, niejako w zamian za naszą planetę, albowiem w Układzie Słonecznym to ziemia znajduje się pomiędzy tymi dwoma.

Zjawisko było widoczne na firmamencie od 3 czerwca. Z upływem miesiąca stawało się coraz prostsze do ujrzenia, nawet gołym okiem. Kulminacja nastąpiła 24 czerwca, ale naukowcy informują, że planety pozostaną w takim układzie do poniedziałku 27 czerwca – nie jest zatem za późno, by przyjrzeć się nocnemu niebu, a zjawisko jest najlepiej widoczne przed świtem.

Planet ułożonych w jednej linii należy szukać na północno-wschodnim nieboskłonie. Aby lepiej dostrzec efekt, radzimy obrać miejsce do obserwacji oddalone od źródeł światła emitowanych np. przez zabudowania i latarnie. Na jakość obrazu wpłynie także oczywiście dodatkowy sprzęt - lornetka lub, jeszcze lepiej, luneta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl