Uran i Neptun są innego koloru, niż nam przedstawiano. Spisek, czy naukowa konieczność?

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Wydawałoby się, że dwie najdalsze planety Układu Słonecznego, Uran i Neptun są planetami o innych odcieniach. Uran miał być zielonkawy, natomiast Neptun niebieski. Tak też pokazały zdjęcia z misji kosmicznej w latach 80. XX wieku. Okazuje się, że te wyobrażenia są nieprawdziwe.
Uran i Neptun są innego koloru, niż nam przedstawiano. Spisek, czy naukowa konieczność?
Fot. University Oxford

Podrasowane zdjęcia planet

Brytyjscy astronomowie przeprowadzili badania nad dwiema najdalszymi planetami Układu Słonecznego – Uranem i Neptunem. Wyniki zaskakują, bo okazuje się, że planety te nie różnią się zbytnio swoim kolorem. Wcześniej uważano, że Neptun jest mocno niebieski, a poprzedzający Uran zielonkawy. Okazuje się, że oba gazowe giganty mają zielonkawo-niebieski odcień. Wyszło na jaw, że badacze z lat 80. XX wieku poprawili kolor Neptuna, aby ukazać szczegóły atmosfery planety.

Podkreślili błękit, aby ukazać cechy, które można zobaczyć w atmosferze Neptuna, i dlatego zdjęcie wygląda na bardzo niebieskie, ale w rzeczywistości Neptun jest dość podobny do Uranu – powiedział kierownik badań Patrick Irwin z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

To nie jest spisek

Jednakże nie uważa on, żeby zmiana koloru Neptuna, była jakimś spiskiem. Jak zaznaczył, zdjęcia z kosmosu i tak są poddawane retuszowi.

Planetolodzy wiedzieli o sztucznym nasyceniu koloru. Zdjęcia zostały opublikowane z objaśniającymi je podpisami, jednak z czasem ta informacja została pominięta – powiedział.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Dlaczego Uran i Neptun są podobne?

Podczas misji statku kosmicznego NASA Voyager 2 w latach 80. XX wieku, zarejestrowano zdjęcia obu planet w trzech różnych kolorach. Kontrast został zwiększony, aby wydobyć szczegóły chmur, pasm i wiatrów planet. W przypadku Neptuna oba procesy sprawiły, że stał się on bardziej niebieski niż w rzeczywistości.

Analiza wykazała, że Uran i Neptun mają podobny odcień, lecz Neptun posiada trochę więcej koloru niebieskiego, gdyż ma cieńszą warstwę mgły. Uran z kolei staje się nieco bardziej zielony latem oraz zimą. Wszystko dlatego, że jeden z jego biegunów jest skierowany w stronę Słońca. Wiosną i jesienią, kiedy Słońce znajduje się nad równikiem, Uran jest bardziej niebieski.

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl