Ważna zmiana dla telewidzów w Polsce. Ponad 150 tys. wniosków o dopłaty do telewizorów i dekoderów. Kto jeszcze może skorzystać?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Od marca w placówkach Poczty Polskiej złożono ponad 150 tysięcy wniosków o dofinansowanie odbiorników cyfrowych w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej, co daje około 5 tysięcy wniosków dziennie – poinformowano w komunikacie. Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC wprowadzana jest etapami i rozpoczęła się wiosną 2022 roku. Przed nami jeszcze dwa "duże wyłączenia". – Od połowy lipca cała Polska będzie objęta nowym sygnałem telewizji cyfrowej DVBT-2/HEVC – mówi nam ekspert.

Pierwsze regiony w Polsce zostały przełączone na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC wiosną tego roku. Co ważne, od dłuższego czasu prowadzona jest kampania informująca o zmianach.

Jeszcze pod koniec zeszłego roku eksperci ostrzegali, że w związku z nadchodzącą aktualizacją standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, ponad 2 mln gospodarstw domowych w kraju wciąż narażonych jest na zupełną utratę możliwość odbioru telewizji naziemnej ze względu na brak funkcji obsługi kodeka HEVC przez ich odbiorniki.

– Niestety zmiana sygnału, która postępuje już od dwóch miesięcy pokazała, że Polacy nadal nie są przygotowani do tego przełączenia. Czekają na ostatnią chwilę z decyzjami co dalej – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – To taka polska przypadłość, że jeżeli coś możemy zrobić wcześniej, to lepiej jak zrobimy to później. W tym wypadku to się nie sprawdza – przyznaje.

Ponad 150 tys. wniosków o dofinansowanie

Jak poinformowała Poczta Polska, w jej placówkach złożono dotychczas 150 tys. wniosków o dofinansowanie do zakupu odbiornika cyfrowego. – Na przestrzeni ostatnich tygodni Polacy składali dziennie ok. 5 tys. wniosków! Bony w postaci kodów wydawane są od 21 marca br., czyli od niespełna dwóch miesięcy – poinformowano w komunikacie.

Jednocześnie przypomniano, że zawnioskowanie o świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego możliwe jest albo przez Internet, na stronie gov.pl, albo w placówkach Poczty Polskiej. – Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na uzyskanie świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego, umożliwiającego odbiór telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC, jest wizyta w urzędzie pocztowym albo jego filii – podano.

Jak sprawdzić czy telewizor odbiera sygnał nowej telewizji naziemnej DVBT-2/HEVC

Obecnie, wszystkie wprowadzane do sprzedaży na polskim rynku telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługiwać kodek HEVC. Te techniczne wymogi obowiązują od 1 grudnia 2019 r., co jednak oznacza, że urządzenia zakupione wcześniej mogą tej funkcjonalności nie posiadać i tym samym w połowie przyszłego roku przestaną odbierać cyfrowy sygnał telewizji naziemnej.

Jak tłumaczy ekspert, są dwie bardzo proste metody. – Po pierwsze, potrzebne informacje znajdziemy w instrukcji obsługi danego odbiornika telewizyjnego lub na tabliczce znamionowej naszego telewizora – wymienia.

– W przypadku drugiego sposobu, na pilocie do telewizora należy wybrać testowy kanał „28”. Jeżeli pojawi się tam „uśmiechnięty telewizorek”, to oznacza, że wszystko jest ok, i spokojnie możemy czekać na przełączenie na nowy sygnał telewizji naziemnej – wyjaśnia.

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Poczta Polska obsługuje wnioski o dofinansowanie zakupu odbiornika cyfrowego, w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dofinansowanie do zakupu odbiorników cyfrowych uzależnione jest od rodzaju odbiornika i wynosi 250 zł w przypadku telewizora i 100 zł w przypadku dekodera.

W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbywa się regionalnie, w czterech etapach.

– Przed nami są jeszcze dwa duże wyłączenia – przypomina Kanownik i dodaje, że pierwsze nastąpi pod koniec maja, a kolejne pod koniec czerwca. – To będzie ostatnie przełączenie. Od połowy lipca cała Polska będzie objęta nowym sygnałem telewizji cyfrowej DVBT-2/HEVC – mówi.

Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl