Warszawa: Koronawirus dopadł młodszych mieszkańców stolicy. Ponad połowa zachorowań dotyczy 20- i 30-latków

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Koronawirus w Warszawie. Coraz więcej zachorowań wśród 20- i 30-latków
Koronawirus w Warszawie. Coraz więcej zachorowań wśród 20- i 30-latków Szymon Starnawski/Polska Press
Stołeczny ratusz opublikował raport na temat koronawirusa w Warszawie. Coraz więcej zachorowań dotyczy młodszych mieszkańców stolicy: 20- i 30-latków. - Powikłania covid-u (w tej grupie wiekowej – red.) bywają śmiertelne – mówi Paweł Rabiej.

Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy odpowiadający za zdrowie, przygotował miesięczny raport dotyczący pandemii koronawirusa. - Przez cały wrzesień w Warszawie było 1857 zachorowań. Jak na gęstość naszego miasta i częstotliwość kontaktów społecznych można powiedzieć, że to niedużo. Ale trzeba dążyć do tego, żeby zakażeń było jak najmniej – tłumaczy Rabiej.

Skąd są przypadki zachorowań? Jak podaje wiceprezydent prawie 60 proc. zakażeń to przypadki z kwarantanny u osób, które miały wcześniej kontakt z zakażonym. 30 proc. to zachorowania z transmisji poziomej (nie można ustalić skąd się wzięły), a 10 proc. to ogniska z zakładów pracy i szkół.

- Póki co nie ma zbyt wielu zakażonych w szkołach - podaje Paweł Rabiej. - Zakażamy się w miejscach, gdzie kontakty międzyludzkie są wyjątkowo gęste – dodaje.

Koronawirus dopadł młodych warszawiaków

Z danych pokazanych przez ratusz wynika, że ponad połowa chorych na covid-19 we wrześniu to osoby w wieku w 20-40 lat. Rzadziej niż w ubiegłych miesiącach zakażają się za to seniorzy, czyli grupa w której śmiertelność z powodu koronawirusa jest najwyższa.

  • 10-19 lat - 6,6 proc.
  • 20-40 lat - 52,3 proc.
  • 41-59 lat – 28,5 proc.
  • 60 lat i więcej 12,6 proc. (seniorzy to jedna czwarta mieszkańców Warszawy)

- Można to tłumaczyć liczbą ognisk w zakładach pracy, a także wzmożoną aktywnością społeczną i nie przestrzeganiem dystansu społecznego _– tłumaczy Paweł Rabiej i dodaje: - Umierają także osoby w wieku 30-40 lat. Powikłania covid-u bywają śmiertelne.

Wiceprezydent apeluje o ostrożność, zachowywanie dystansu społecznego i monitorowanie swojego stanu zdrowia. „Reagujmy szybko” – mówi i przestrzega, że Warszawa może wkrótce trafić do „żółtej” lub „czerwonej” strefy ze względu na rosnącą liczbę nowych przypadków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl