Wanda Bortkiewicz ps. "Basia" świętuje setne urodziny. Wojenna sanitariuszka działała w oddziałach "Łupaszki" i "Kmicica"

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
27 sierpnia 2023 roku to ważny dzień dla Wandy Bortkiewicz ps. "Basia". Łączniczka i sanitariuszka brała czynny udział w II wojnie światowej, działając w partyzantce. Przez lata funkcjonowała w oddziałach "Łupaszki" i "Kmicica".

Setne urodziny sanitariuszki

Wanda Bortkiewicz, z domu Czyżewska, urodziła się 26 sierpnia 1923 roku w rodzinie ziemiańskiej na Wileńszczyźnie. W czasach II wojny światowej była zaangażowana w walkę o wolną Polskę, już wcześniej działając też m.in. w harcerstwie, co ukształtowało jej patriotyczną postawę.

Polscy historycy i żołnierze regularnie pamiętają o zasługach Pani Wandy i regularnie odwiedzają ją z okazji kolejnych urodzin, a w tym roku są one specjalne, bo Bortkiewicz ps. "Basia" kończy 100 lat!

"100 urodziny obchodzi Pani Wanda Bortkiewicz ps. "Basia" - żołnierz 5 Wileńskiej Brygady AK. Po wybuchu II WŚ wstąpiła do partyzantki. Była łączniczką i sanitariuszką w oddziale por. Burzyńskiego ps. "Kmicic" i maj. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka"" - przekazali Terytorialsi w swoich mediach społecznościowych.

Pomoc chorym i rannym powołaniem "Basi"

Jak czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, sytuacja wojenna pozwoliła wyzwolić w pani Wandzie przekonanie, że chce pomagać chorym i rannym. Dołączyła do oddziału na Wileńszczyźnie pod dowództwem por. Antoniego Burzyńskiego "Kmicica", biorąc udział w różnych operacjach jak chociażby atak na Duniłowicze.

Przez pewien czas znajdowała się również w Wilnie, gdzie w prywatnych mieszkaniach zajmowała się rannymi żołnierzami, a później pracowała w Szpitalu Czerwonego Krzyża.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Następnie osiedliła się w Morągu i podjęła naukę w szkole pielęgniarsko-położniczej w Gdańsku, dzięki czemu została łączniczką z oddziałmi mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

W 1946 roku została aresztowana przez ubeków i oskarżona o przynależność do Armii Krajowej, a takżę "dokonywanie napadów na żołnierzy Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego", jednak nie przyznała się do niczego, by po roku zostać uniewinioną.

Po wojnie zakończyła szkołę w Białymstoku i związała się z lekarzem Ludwikiem Bortkiewiczem.

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl