W tych powiatach już w lutym można nawozić azotem. Aktualna mapa IMGW i kryterium wcześniejszego terminu nawożenia

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Nie wolno nawozić, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana lub nasycona wodą, bądź przykryta śniegiem.
Nie wolno nawozić, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana lub nasycona wodą, bądź przykryta śniegiem. pixabay.com/Pascvii, IMGW
Na mapie IMGW przybywa gmin, w których temperatura przekracza próg 3 stopni. To znak, że można wcześniej zacząć nawożenie. Rolnicy chcieliby szybciej wyjechać na pola z nawozami azotowymi, zamiast czekać do 1 marca. Taki termin wynika z rozporządzenia w sprawie tzw. programu azotanowego. Rok temu pojawiła się możliwość korzystania z elastycznego terminu nawożenia u progu wiosny, ale pod pewnym warunkiem. Pamiętaj o kryterium wcześniejszego terminu w lutym i sprawdzaj mapę IMGW.

Spis treści

Na mapie IMGW 5 lutego 2024 r. na żółto, czyli z temperaturą powyżej 3 stopni oznaczono całe województwo zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, niemal całe kujawsko-pomorskie, większość dolnośląskiego. Szczegóły z wykazem gmin do pobrania w PDF i aktualna mapa są dostępne na agrometeo.imgw.pl. Prawo pozwala już wjechać na pola z uprawami ozimymi, uprawami trwałymi, wieloletnimi i trwałymi użytkami zielonymi, jednak grząski grunt po mokrych tygodniach już niekoniecznie.

Mapa z 5 lutego 2024 z oznaczonymi powiatami, gdzie temperatura przekroczyła próg 3 stopni.
Mapa z 5 lutego 2024 z oznaczonymi powiatami, gdzie temperatura przekroczyła próg 3 stopni. IMGW

Terminy wiosennego nawożenia azotem na polach

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie tzw. programu azotanowego wprowadziło już w ubiegłym roku kilka zmian. Zgodnie z przepisami nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne można stosować od 1 marca na:

  • gruntach ornych
  • uprawach trwałych
  • uprawach wieloletnich
  • trwałych użytkach zielonych

Od 2023 roku przywołane wyżej rozporządzenie pozwala wcześniej rozpocząć nawożenie azotem, jeśli pogoda na to pozwala, a kluczowa jest temperatura. Poniżej omawiamy wymogi — ile stopni na plusie pozwoli wjechać z nawozem na pole.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie można nawozić w przypadku, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana lub nasycona wodą, bądź przykryta śniegiem.

Wcześniejszy termin nawożenia w lutym 2024. Kiedy można?

Ze stosowaniem nawozów nie trzeba czekać do 1 marca, o ile pozwala na to kryterium wcześniejszego terminu nawożenia, a to jak już wspomnieliśmy, jest związane z temperaturą. Jaką? To zależy od uprawy. Wcześniejsze stosowanie nawozów jest możliwe w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, jeżeli:

  • w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C,
  • a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C.

Jako przejście przez próg danej temperatury należy wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C, lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C.

Gdzie sprawdzić, czy można wcześniej nawozić? Mapa IMGW na agrometeo

Gdzie szukać mapy, która w lutym 2024 będzie wskazywała, w których powiatach już można rozwozić nawozy azotowe? Wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3 lub 5 stopni, będą publikowane codziennie od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego
Instytutu Badawczego agrometeo.imgw.pl

W rozporządzeniu wskazano, że datę przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3 stopni i 5 stopni Celsjusza określa dla terenu powiatu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Przyjęto, że chwilą przejścia przez próg 3°C lub 5°C jest osiągnięcie tego kryterium na obszarze stanowiącym 95 proc. powierzchni danego powiatu.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.