Jak dbać o zwierzęta domowe w czasie upałów? Porady, jak pomóc zwierzakowi w domu oraz w trakcie podróży

Paula Apanowicz
Wysokie temperatury doskwierają również zwierzętom domowym. Dowiedz się, co zrobić, aby zapewnić swojemu pupilowi komfortowe warunki i chronić go przed upałami.
Wysokie temperatury doskwierają również zwierzętom domowym. Dowiedz się, co zrobić, aby zapewnić swojemu pupilowi komfortowe warunki i chronić go przed upałami. GettyImages
Upalne dni potrafią być uciążliwe nie tylko dla ludzi. Nasi pupile często o wiele trudniej znoszą parne powietrze, wysokie temperatury i palące słońce. Latem szczególnie warto zatem zadbać o komfort zwierzaków, aby ustrzec naszych czworonogów przed przegrzaniem, odwodnieniem i udarem słonecznym. Zobacz, jak pomóc kotu lub psu przetrwać falę upałów.

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Spis treści

1. Zapewnij pupilowi dostęp do świeżej wody

Woda, woda i jeszcze raz woda! Całodobowy dostęp do wody w domu to obowiązek każdego opiekuna czworonoga, niezależnie od pory roku. Latem warto jednak zwrócić szczególną uwagę na regularną zmianę wody w miseczce psa lub kota – nawet kilka razy w ciągu dnia. Do miski nalewaj chłodną wodę (ale nie lodowatą), możesz również wrzucić do niej kilka kostek lodu. Jeśli zabierasz swojego zwierzaka na spacer lub w podróż, nie zapomnij o butelce wody i misce lub poidełku, dzięki którym pupil będzie nawodniony podczas wyprawy.

Zapewnij pupilowi dostęp do świeżej wody

2. Nie zostawiaj zwierzaka w samochodzie

Oczywista oczywistość? Niestety co roku niektórzy właściciele popełniają ten sam kardynalny błąd. Pies, kot lub inne zwierzę domowe w zamkniętym samochodzie podczas upałów może doznać udaru, a w najgorszym przypadku zginąć przez zaniedbanie właściciela. Latem wystarczy kilka minut, by wnętrze samochodu zaczęło przypominać rozgrzany piekarnik.

Podróżuj ze swoim pupilem

Materiały promocyjne partnera

3. Upewnij się, że zwierzę ma możliwość odpoczynku w zacienionym, chłodnym miejscu

Planujesz rodzinną wyprawę nad jezioro i nie chcesz zostawiać psa samego w domu? Podczas relaksu nad wodą wybierz miejsce z dostępem do cienia, w którym zmęczony pupil będzie mógł ochłonąć. Jeśli pupil przebywa w ogrodzie, również nie zapominaj o zagospodarowaniu przestrzeni na jego relaks w cieniu – możesz np. ustawić parasol lub udostępnić wejście do chłodnego garażu. Wbrew pozorom zwierzęta niewychodzące również mogą przechodzić prawdziwe katusze w czasie gorących dni. Jeśli chcesz ulżyć swojemu kotu lub psu w mieszkaniu, w którym jest duszno, warto pozostawić otwarte drzwi do łazienki – leżenie na kafelkach ułatwi czworonogowi schłodzenie się.

Zadbaj o bezpieczną przestrzeń dla swojego pupila

Materiały promocyjne partnera

4. Zainwestuj w matę chłodzącą

Jeśli Twoje mieszkanie mocno nagrzewa się w czasie upałów, zwierzakowi może być ciężko znaleźć chłodną przestrzeń, w której mógłby odpocząć. Z pomocą przychodzą nam specjalne maty chłodzące dla psów lub kotów, na których zwierzę szybko się schłodzi. Korzystanie z maty warto jednak nadzorować, aby pupil nie przegryzł materiału i nie zjadł znajdującego się w środku żelu.

5. Zabieraj czworonoga na spacery w chłodniejszych porach dnia

Upał nie oznacza zamknięcia psa w domu. Spacery to wciąż konieczność, jednak warto zmodyfikować porę wychodzenia. Pod żadnym pozorem nie zabieraj pupila na długi spacer w najgorętszych, południowych godzinach. Najlepiej wychodzić wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy temperatura jest nieco niższa.

Wyprowadzaj swojego pupila na bezpieczne spacery

Materiały promocyjne partnera

6. Nie zmuszaj zwierzaka do jedzenia

Upały potrafią odebrać apetyt nie tylko ludziom. Jeśli w gorący letni dzień Twój pupil je mniej niż zwykle, nie ma powodów do niepokoju. Oczywiście, gdyby taki stan utrzymywał się dłużej konieczna będzie wizyta u weterynarza, ponieważ może to być objaw rozwijającej się choroby. Podczas upałów nie zapominaj ponadto, że mokra karma wyłożona do miski psuje się o wiele szybciej i sprzyja rozwijaniu się drobnoustrojów. Karmiąc psa lub kota nakładaj jednorazową porcję, którą najlepiej, żeby futrzak zjadł chwilę po wyłożeniu, aby uniknąć zatrucia.

Przysmaki i smaczki dla psów

Materiały promocyjne partnera

7. Zadbaj o bezwłosego psa

Jeśli Twój pupil jest pozbawiony futra, podczas letniego spaceru na jego skórze mogą wystąpić poparzenia. Aby uniknąć przykrych objawów słonecznych, posmaruj go kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

Szelki i obroże dla zwierząt

Materiały promocyjne partnera

8. Nie polewaj zwierzaka lodowatą wodą i nie zmuszaj go do kąpieli

Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane... Jednym z największych błędów podczas chęci udzielenia „pomocy” naszym czworonożnym przyjaciołom podczas upałów jest polewanie ich zimną wodą. Taki zabieg w połączeniu z rozgrzanym ciałem zwierzaka może wywołać szok termiczny. Podczas pobytu na świeżym powietrzu, również nie zmuszaj pupila do wejścia do jeziora, stawu lub morza – gwałtowne wejście do zimnej wody nie tylko może spowodować zagrożenie życia, ale też przysporzy mu dodatkowy stres. Najlepiej nakłaniać go do brodzenia w wodzie stopniowo – być może pies sam, w swoim tempie, zdecyduje się na kąpiel.

Zabawki i akcesoria dla zwierząt

Materiały promocyjne partnera

9. Rozważ wprowadzenie zabaw w wodzie

Być może podczas upałów warto włączyć zraszacz w ogrodzie lub zainwestować w mały basen, w którym znajdą się ulubione zabawki pupila? Jeśli zwierzak będzie miał ochotę, schłodzi się w wodzie podczas zabawy. Jednocześnie bądź wyrozumiały dla swojego czworonożnego przyjaciela – wysoka temperatura może odebrać mu chęć zabawy.

10. Obserwuj swojego pupila

Wysuszone błony śluzowe, dyszenie i płytkie oddechy, ślinienie się, przyspieszone bicie serca, wymioty lub biegunki to objawy przegrzania i udaru. Podczas upału stale miej oko na pupila i reaguj na jego pogarszający się stan. Jeśli zaobserwujesz niepokojące symptomy, możesz przenieść zwierzaka w chłodne, zacienione miejsce i położyć na niego chłodny (ale nie lodowaty) ręcznik. W razie nasilenia objawów nie odkładaj wizyty u weterynarza, tylko skontaktuj się z kliniką i opisz stan czworonoga lub od razu udaj się do lekarza.

Akcesoria do pielęgancji psów i kotów

Szukasz sposobu na tańsze zakupy karmy dla psa lub kota? Sprawdź dostępne kody rabatowe ZOOPLUS i promocje w innych popularnych sklepach internetowych:

Szukasz sposobu na tańsze zakupy kosmetyków? Sprawdź dostępne kody rabatowe HEBE i promocje w innych popularnych sklepach internetowych:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak dbać o zwierzęta domowe w czasie upałów? Porady, jak pomóc zwierzakowi w domu oraz w trakcie podróży - Strefa Agro

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sto
https://www.youtube.com/watch?v=KwoQV0IFIc8
E
Ehh
Nie przekarmiac,nie forsowac,bo wtedy jest większe zapotrzebowanie na tlen,którego przy wysokich temperaturach najzwyczajniej zaczyna brakować i doba ma 24h ,wczesny poranek, czy późny wieczór to idealna pora na spacer.Trzeba uważać na rozgrzany asfalt,bo ten potafi też sie nieźle nagrzać. Nie czyń zwierzakowi co tobie nie miłe i tyle...
S
Strzały nocne do zwierząt
A co z ochroną środowiska i dzikimi zwierzętami kto im umożliwii łatwiejsze przeżycie? Gospodarze samorządowi swoimi pozwoleniami bardzo niszczą środowisko dzikich zwierząt to w zamian powinny powstawać dla zwierząt miejsca wejść do rzeki, zbiorników wodnych by im ułatwiać przetrwanie ciężkich okresów.
f
fotopstyk
ulubione przechowuję w zamrażalniku /po oskubaniu/ zapewniam nie psują się
Wróć na i.pl Portal i.pl