Urodzenie się kobietą w tych krajach oznacza piekło. Miejsca najbardziej niebezpieczne dla kobiet, na liście USA

Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
Są takie miejsca na świecie, w których urodzenie się kobietą oznacza piekło. 10 najgorszych krajów do życia dla kobiet wyszczególnia raport Fundacji Thomson Reuters opublikowany w 2019 roku. Zestawienie uwzględnia kryteria takie jak opieka zdrowotna, dyskryminacja, kultura i tradycja, przemoc oraz handel ludźmi. Oto 10 państw, w których sytuacja kobiet jest mocno opresyjna. Na liście znalazł się jeden kraj ze świata zachodniego - USA.

Najniebezpieczniejsze kraje dla kobiet

Dyskryminacja kobiet na świecie to nie fikcja. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że aż jedna trzecia wszystkich kobiet, na całej kuli ziemskiej, doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej w ciągu swojego życia. Warto dodać, że prawie 750 milionów dziewcząt żyjących obecnie, wyszło za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Gdzie kobiety są narażone na największą krzywdę?

Urodzenie się kobietą w tych krajach oznacza piekło. Miejsca najbardziej niebezpieczne dla kobiet, na liście USA
Image: Statista / Thomson Reuters Foundation (CC)

Fundacja Thomson Reuters przygotowała w 2019 roku raport najniebezpieczniejszych krajów dla kobiet, w którym uwzględniono 6 następujących kryteriów:

 • opiekę zdrowotną
 • ekonomię
 • kulturę wraz z tradycją
 • przemoc seksualną i molestowanie
 • przemoc pozaseksualną
 • handel ludźmi

Po wnikliwej analizie odpowiedzi respondentów przygotowano ranking 10 państw, w których urodzenie się kobietą może oznaczać prawdziwe piekło. Na czele listy wstydu znalazł się kraj, który sam siebie określa jako największe, demokratyczne państwo świata. Indie - bo o nich mowa - okazały się być miejscem, w którym kobiety są najbardziej narażone na napaść seksualną lub pracę niewolniczą.

W jakich warunkach żyją kobiety w każdym z 10 państw, które znalazły się w rankingu? Sprawdź w galerii.

W jaki sposób dyskryminowane są kobiety na świecie?

Na początek kilka "ciekawostek":

W krajach południowej Afryki mężczyźni zarażeni wirusem HIV wierzą, że zgwałcenie dziewicy może ich uzdrowić.

***

Niektóre regiony w Indiach wciąż praktykują zwyczaj Sati, zgodnie z którym wdowa palona jest wraz ze zwłokami swego zmarłego męża. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2008 roku, zaś owdowiała kobieta miała rzucić się w płomienie dobrowolnie.

***

W USA nawet do 50% studentek nauk humanistycznych (licencjackich i magisterskich), medycyny i inżynierii doświadczyło molestowania seksualnego. Badanie przeprowadzono na 36 kampusach. (źródło: Fundacja Feminoteka)


Kamil Raczyński, magister pedagogiki i trener Praw Człowieka, w swoim artykule Prawa Kobiet zamieszczonym na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej wskazuje:

Kobiety są grupą szczególnie narażoną na dyskryminację i wykluczenie społeczne. Od zarania dziejów, zwyczajowo lub prawnie, przemoc wobec kobiet była instrumentem sprawowania władzy nad nimi. W wielu krajach odmowa równego traktowania kobiet jest sankcjonowana przez politykę państwa, prawo czy praktyki społeczne.

Kilka faktów

Poruszając temat dyskryminacji kobiet warto przytoczyć kilka liczb i faktów, które mówią same za siebie:

 1. Na całym świecie więcej kobiet w wieku 15–44 lat jest narażonych na gwałt i przemoc domową niż na raka, wypadki samochodowe, wojnę i malarię. (źródło: UN)
 2. Co roku 3 miliony dziewczynek jest zagrożonych rytualnym obrzezaniem. (źródło: WHO)
 3. 30% kobiet w ciągu swojego życia pada ofiarą przemocy seksualnej lub fizycznej ze strony swojego partnera. (źródło: WHO)
 4. 7% kobiet na całym świecie doświadcza przemocy seksualnej ze strony osoby niebędącej ich partnerem. (źródło: WHO)
 5. 91% mężczyzn i 86% kobiet na świecie wyznaje przynajmniej jeden przesąd uznający kobiety za gorsze. (źródło: UNDP)
 6. W Polsce prawie 82% kobiet sprząta lub gotuje przynajmniej przez godzinę dziennie. Równocześnie robi to niecałe 34% mężczyzn.
  (źródło: EIGE)

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie