Unia Europejska wyśle cywilną misję do Armenii. Ma zadbać o relacje z Azerbejdżanem

Adam Kielar
Adam Kielar
Unia Europejska wyśle cywilną misję do Armenii.
Unia Europejska wyśle cywilną misję do Armenii. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny
Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o wysłaniu cywilnej misji do Armenii. Ma ona zająć się między innymi wsparciem utrzymania stabilności w regionie, a także podjąć kroki na rzecz normalizacji stosunków między Armenią a Azerbejdżanem.

Cywilna misja UE w Armenii

Misja UE w Armenii (EUMA) powstaje na podstawie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. W grudniu władze w Erywaniu zwróciły się do Brukseli z zaproszeniem, by Unia zorganizowała taką misję.

„Celem misji jest przyczynienie się do stabilności na obszarach przygranicznych Armenii, budowa zaufania w terenie oraz tworzenie środowiska sprzyjającego wspieranym przez UE wysiłkom normalizacyjnym między Armenią a Azerbejdżanem – czytamy w oświadczeniu Brukseli.

Do powołania misji odniósł się Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

- Założenie misji UE w Armenii rozpoczyna nową fazę zaangażowania Unii w obszarze południowego Kaukazu. UE będzie dalej wspierać próby deeskalacji i zobowiązuje się pracować z obydwoma stronami na rzecz trwałego pokoju w regionie – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym.

Armenia. Jest decyzja w sprawie misji Unii Europejskiej

Początkowo mandat misji EUMA obejmuje okres dwóch lat. Kwatera główna operacji będzie na miejscu w Armenii. Cywilnym dowódcą będzie Stefano Tomat, dyrektor zarządzający Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych ds. zdolności planowania i prowadzenia działań cywilnych.

Od października do grudnia w Armenii działała Misja Monitorująca UE, na czele której stał Polak Marek Szczygieł.

Działalność unijnych misji w tym kraju związana jest z trwającym konfliktem pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. Podczas spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze 6 października 2022 r., oba kraje zobowiązały się wzajemnie uznawać suwerenność i integralność terytorialną.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl