"Trzymać gębę na kłódkę". Pierwsze tak mocne słowa pod adresem Orbana

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Viktor Orban nie wziął udziału w głosowaniu nad rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, ale potem decyzję UE skrytykował, uznając ją za "złą".
Viktor Orban nie wziął udziału w głosowaniu nad rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, ale potem decyzję UE skrytykował, uznając ją za "złą". PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Premier Belgii Alexander De Croo w ostrych słowach skomentował postawę węgierskiego przywódcy Viktora Orbana po głosowaniu nad rozpoczęciem rozmów akcesyjnych z Ukrainą. – Nie powinienem był tego mówić – przyznał po chwili.

Premier Belgii szybko pożałował swoich słów do Orbana. "Nie powinienem był tego mówić"

Premier Węgier Orban nie wziął udziału w głosowaniu nad rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, ale potem decyzję Unii Europejskiej skrytykował, uznając ją za "złą". W zaskakująco ostrych słowach po tych komentarzach zwrócił się węgierskiego przywódcy premier Belgii Alexander De Croo.

– Jeśli jesteś częścią decyzji – co oznacza, że nie zawetujesz decyzji – potem będziesz musiał po prostu trzymać gębę na kłódkę – powiedział dziennikarzom De Croo, po czym szybko dodał: "Nie powinienem był tego mówić".

– Liczy się tylko to, czy użyjesz swojego weta, czy też go nie użyjesz – skomentował premier Belgii.

Alexander De Croo powiedział też, że decyzja o rozpoczęciu rozmów członkowskich z Ukrainą była w równym stopniu wiadomością dla Kijowa, jak i dla Moskwy.

Rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią

Podczas czwartkowego szczytu unijnych przywódców w Brukseli podjęta została decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią.

Oprócz tego Rada Europejska przyznała Gruzji status kraju kandydującego.

Jak poinformowali dziennikarzy wysokiej rangi dyplomaci unijni, tym decyzjom nie sprzeciwił się żaden ze zgromadzonych na spotkaniu przywódców.

Węgry a rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Przed rozpoczęciem szczytu premier Węgier Viktor Orban deklarował, że jego kraj podtrzymuje swój sprzeciw wobec rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą. Uzasadniał swoje stanowisko, wskazując, że - według Budapesztu - Ukraina spełniła tylko trzy z siedmiu warunków, jakie UE postawiła przed rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych, a to oznacza, że nie ma podstaw do rozpoczęcia z Kijowem takich rozmów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

🇵🇱Polska 🇵🇱
Węgry na wylocie z UE w końcu ruski troll wyleci
Wróć na i.pl Portal i.pl