IPT - pasek artykułowy

Tomaszowska Okrąglica - dlaczego warto ją zobaczyć? Skupia jedne z najciekawszych atrakcji Tomaszowa Mazowieckiego

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0 Wikipedia.org / Jolanta Dyr / CC BY-SA 3.0
Położony w woj. łódzkim Tomaszów Mazowiecki może pochwalić się wieloma atrakcjami. Wśród nich niewątpliwie wyróżnia się „Tomaszowska Okrąglica”, w której skład wchodzą trzy miejsca na mapie Tomaszowa - turyści koniecznie powinni wziąć je pod uwagę podczas planowania wycieczki. Z jakich lokalizacji składa się „Tomaszowska Okrąglica” i dlaczego warto ją zobaczyć? W tym artykule znajdziecie najważniejsze informacje, w tym godziny otwarcia czy ceny biletów wstępu.

Spis treści

Tomaszowska Okrąglica - dlaczego warto ją zobaczyć?

w_Mazowiecki.jpg;Domena publiczna
w_Mazowiecki.jpg;Domena publicznaWikipedia.org / Autor nieznany (prawdopodobnie Babel) / Domena publiczna

Tomaszowska Okrąglica to trzy atrakcje Tomaszowa Mazowieckiego, które zlokalizowane są w bliskiej od siebie odległości. W jej skład wchodzą miejsca wyjątkowe nie tylko na skalę wojewódzką, ale też krajową! Rezerwat „Niebieskie Źródła” skrywa lazurowe wody, a Skansen Rzeki Pilicy i Groty Nagórzyckie zabiorą was na wycieczkę do przeszłości…

„Niebieskie Źródła”, czyli magiczny rezerwat w samym sercu Polski

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Jolanta Dyr / CC BY-SA 3.0

Rezerwat zawdzięcza swoją nazwę występującym tam wywierzyskom krasowym (miejscom, z których wypływają wody krasowe). Mają one charakterystyczną błękitno-zieloną barwę, która przywołuje na myśl lazurowe wody tropików. Na terenie rezerwatu występują także pulsujące gejzery z piasku! Co stoi za ich powstawaniem? Wytłumaczenie jest dość proste - piasek unoszony jest przez źródlaną wodę. Las olchowy to ostoja wielu licznie występujących ptaków, które są wizytówką rezerwatu. Podczas wizyty w „Niebieskich Źródłach” możemy spodziewać się spotkania oko w oko z kaczkami krzyżówkami (prezentującymi się dumnie już w logo rezerwatu), czernicami czy łabędziami niemymi.

Lokalizacja

Skansen Rzeki Pilicy - jedyny taki w Polsce

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Michał Derela / CC BY-SA 4.0

Ten skansen to wyjątek na skalę krajową - to pierwsze muzeum na wolnym powietrzu, które poświęcono rzece. Powstał w 2000 roku - od tamtego czasu pracownikom przyświeca tylko jeden cel - stworzenie placówki, której atrakcji można doświadczać wszystkimi zmysłami. W skansenie można podziwiać kilka wystaw:

  • Wioślarstwo i szkutnictwo ludowe,
  • Oś rzeki Pilicy,
  • Wojenne trofea Pilicy,
  • Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy.

Ostatnia wystawa jest z pewnością najbardziej rozbudowana, a jej najważniejszym elementem jest drewniany młyn wodny. Na teren muzeum przeniesiono go ze wsi Kuźnica Żerechowska - w Skansenie Rzeki Pilicy jego wnętrza udostępniono do zwiedzania, tworząc tam ekspozycję poświęconą tradycjom młynarstwa wodnego w dorzeczu Pilicy.

Bilety i godziny otwarcia

  • Bilet normalny - 18 zł
  • Bilet ulgowy - 13 zł
  • Bilet z Kartą Dużej Rodziny – 6 zł
  • Bilet rodzinny 2+2 – 50 zł

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 9:00-16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00-16:00.

Lokalizacja
Skansen Rzeki Pilicy zlokalizowany jest w Tomaszowie Mazowieckim.

Groty Nagórzyckie - podziemna wycieczka do przeszłości

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Michał Derela / CC BY-SA 4.0

Na terenie dawnych wyrobisk po kopalni piasku turyści zmierzający do Tomaszowa Mazowieckiego mogą przejść się… podziemnym korytarzem. Niezwykle interesującej trasy o długości ok. 160 metrów nie można jednak zwiedzić samemu - podczas wycieczki konieczne jest skorzystanie z usługi wykwalifikowanego przewodnika, co w tym przypadku wydaje się raczej zaletą. Kto lepiej od niego przekazałby wiele interesujących faktów na temat historii i legend tego miejsca? Wyznaczona ścieżka umożliwia podziwianie podziemia, manekinów przedstawiających górników oraz bohatera tomaszowskich legend - diabła nagórzyckiego.

Bilety i godziny otwarcia

  • Bilet normalny - 18 zł
  • Bilet ulgowy - 13 zł
  • Bilet z Kartą Dużej Rodziny – 6 zł
  • Bilet rodzinny 2+2 – 50 zł

Ceny zawierają usługę świadczoną przez przewodnika. Groty otwarte są dla zwiedzających przez cały rok, od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Co pół godziny na teren atrakcji wpuszczane są grupy 25-osobowe.

Lokalizacja
Groty Nagórzyckie znajdują się w Tomaszowie Mazowieckim.

Źródło: Skansen Rzeki Pilicy, Groty Nagórzyckie

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży