TK wydał orzeczenie w sprawie styczniowej nowelizacji ustawy o SN. Jaką decyzję podjęto?

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie styczniowej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W nowelizacji znajdowały się takie przepisy, jak: test niezależności sędziego, a także przekazanie spraw dyscyplinarnych oraz immunitetowych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Prezydent Andrzej Duda skierował tę nowelizację przepisów do TK w lutym tego roku. Jaką decyzję podjęto w Trybunale Konstytucyjnym?.
TK wydał orzeczenie. Jak ono brzmi?
TK wydał orzeczenie. Jak ono brzmi? Michał Dyjuk / Polska Press

Prezydent Andrzej Duda skierował tę nowelizację do TK w lutym tego roku w trybie kontroli prewencyjnej przed jej podpisaniem. Zwrócił się do TK o zbadanie zgodności tej nowelizacji, czy jest zgodna z konstytucją.

Charakter prawny przyjętych w ustawie rozwiązań prowadzi do istotnej zmiany ustrojowej w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Uchwalone rozwiązania mają doniosłe znaczenie zarówno dla funkcjonowania NSA, SN, sądów powszechnych i sądów wojskowych, jak również dla statusu sędziów i ich konstytucyjnego umocowania. Materia ustawy ma także istotne znaczenie dla jednostki i jej konstytucyjnego prawa do sądu. Ustawa z dnia 13 stycznia br. przed jej ewentualnym wejściem w życie, musi zatem zostać poddana wnikliwej kontroli i ocenie przez TK pod względem spełnienia tego najważniejszego kryterium, czyli zgodności z Konstytucją – wskazał prezydent Duda we wniosku.

TK wydał orzeczenie. Szereg zapisów jest niekonstytucyjnych

TK orzekł w poniedziałek 11 grudnia, że szereg zapisów styczniowej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym jest niekonstytucyjny. Nowelizacja ta miała spowodować m.in. odblokowanie środków z KPO przez Komisję Europejską. TK uznał, że przepisy uznane za niekonstytucyjne są związane nierozerwalnie z całą tą nowelizacją. TK ogłosił orzeczenie w tej sprawie w pełnym składzie w poniedziałek. Uznano, że nowelizacja jest niezgodna z konstytucją. Do wyroku zgłoszono jedno zdanie odrębne. Jego autorem jest sędzia Piotr Pszczółkowski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl