Te mięśnie napędzają rośliny. Oto najwięksi siłacze świata na diecie wegańskiej (zdjęcia)

JK
Z dietą jest trochę jak ze światopoglądem - każdy broni własnych wyborów, często uznając je za jedyne słuszne. I tak na przykład odnośnie diety roślinnej krąży po świecie wiele stereotypów. Weganie nazywani są "zjadaczami trawy", a dieta wegańska uznawana jest za absolutnie nieodpowiednią np. dla sportowców. Jak jest naprawdę? Liczne badania wskazują, że zbudowanie masy mięśniowej na diecie roślinnej jest równie skuteczne, co na diecie mięsnej. Ci sportowcy są tego żywym dowodem! Zobacz ich zdjęcia w galerii.

Kult mięsa

Coraz więcej badań naukowych, a także sygnałów płynących ze środowiska wskazuje, że powinniśmy zdecydowanie ograniczyć udział mięsa w naszej diecie, choć dla wielu osób wydaje się to abstrakcyjne. Tym bardziej, że zostaliśmy wychowani w aurze kultu mięsa i nabiału. Niejedno dziecko słyszało podczas obiadu "Mięso zjedz, ziemniaki zostaw", a kampanie reklamowe, takie jak "Pij mleko, będziesz wielki", silnie zakodowały się w naszych głowach. Mięso kojarzone jest z dostatkiem i dobrobytem, dlatego w krajach bogacących się jego spożycie rośnie wprost proporcjonalnie do PKB.

Te mięśnie napędzają rośliny. Oto najwięksi siłacze świata na diecie wegańskiej (zdjęcia)
ourworldindata.org

Dieta naszych przodków

Dieta wegańska jest często uznawana za szkodliwą i sprzeczną z naszą naturą. Przekonanie co do typowo mięsnej diety naszych przodków pochodzi jeszcze z lat 30. XX wieku, gdy technologia nie pozwalała na wykrycie roślinnych szczątków w znaleziskach archeologicznych. W ciągu ostatnich lat, dzięki nowym metodom badawczym, udało się jednak zidentyfikować liczne roślinne skamieniałości, wskazujące na kluczową rolę roślin w diecie pierwszych ludzi.

Okazuje się także, że to, jak zbudowane są nasze ciała wskazuje, iż ludzie pierwotni żywili się w dużej mierze roślinami, bo po prostu do takiej diety byli przystosowani. To rośliny były pokarmem, który był dostępny wszędzie. Jakie są na to dowody?

  1. Długość naszego układu trawiennego odpowiada 15-krotnej długości ludzkiego ciała. Im dłuższy przewód pokarmowy, tym silniej nastawiony jest na trawienie roślin, w tym błonnika. Dla porównania długość układu trawiennego drapieżników odpowiada zaledwie 4-krotnej długości ich ciała.
  2. Człowiek nie produkuje witaminy C, w przeciwieństwie do drapieżników. Jest to dowód na nasze uzależnienie od roślinnych źródeł pożywienia, bo to z nich głównie czerpiemy tę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania substancję.
  3. W naszym oku znajdują się 3 rodzaje czopków. To one odpowiadają za widzenie i rozróżnianie kolorów - umiejętność niezbędną do rozpoznawania, czy dany owoc jest dojrzały i nadaje się do zjedzenia. Zwierzęta drapieżne posiadają jedynie 2 rodzaje czopków, przez co znacznie gorzej rozróżniają kolory, niż człowiek. Szczegółowe widzenie barw nie jest po prostu niezbędne podczas polowania.
  4. Człowiek na tle innych zwierząt ma proporcjonalnie największy mózg w stosunku do ciała. Mózg odżywia się głównie glukozą. Mięso nie jest jej źródłem, w przeciwieństwie do roślin.
  5. Ludzkie zęby nie są przystosowane do rozrywania surowego mięsa. Nie chodzi tu o kły, bo te posiadają także goryle i służą one głównie walce o dominację. Do rozdrabniania mięsa drapieżnikom służą ostre i spiczaste zęby trzonowe. Nasze trzonowce są płaskie i tępe - idealne do rozcierania roślin.

Powyższe przesłanki, w połączeniu z coraz liczniejszymi badaniami dowodzącymi szkodliwości mięsa i nabiału, aspektem etycznym oraz ekologicznym sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie mięsa lub całkowite przejście na weganizm. Wśród sportowców pojawia się dodatkowy argument - wielu z nich twierdzi, że ich wyniki znacząco poprawiły się po zmianie diety, ciała zaś regenerują się szybciej i są mniej podatne na kontuzje.

juxtapose
Nimai Delgado
amerykański kulturysta

Nimai nigdy w życiu nie jadł mięsa. Urodzony w rodzinie wyznawców Hare Krishna, jako dziecko był na diecie wegetariańskiej. W 2015 sportowiec przeszedł na weganizm. Już na początku swojej przygody z kulturystyką Nimai zaczął wygrywać w różnych zawodach, w tym w Mistrzostwach NPC USA.


Zobacz więcej zdjęć w galerii.

Kto ze świata sportu stawia na roślinną dietę?

  • Patrik Baboumian (strongman)
  • Dotsie Bausch (kolarka)
  • Nimai Delgado (kulturysta)
  • Novak Djoković (tenisista)
  • Alex Honnold (wspinacz)
  • Bryant Jennings (bokser)
  • Scott Jurek (ultramaratończyk)
  • Kendrick Farris (sztangista)
  • Carl Lewis (lekkoatleta)
  • Morgan Mitchell (lekkoatletka)
  • Arnold Schwarzenegger (kulturysta)
  • James Wilks (artysta sztuk walki)

Jak wyglądają sportowi mistrzowie, którzy siłę czerpią z roślin? Przejdź do galerii, by zobaczyć ich zdjęcia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Taka Ja
Ja polecam do diety Paleo wprowadzić Konopie ! Konopie

to nasz polski super food ! Korzystaj z natury i jedz to co jeszcze

człowiek nie popsuł przez GMO. Zawsze bio , to roślina która rośnie bez

nawożenia herbicydów i pestycydów .

Tłuszcz znajdujący się w konopi jest jednym z najcenniejszych olejów

roślinnych. Jest bogaty w ważne kwasy tłuszczowe, szczególnie w

alfa-linolenowy (Omega-3) oraz linolowy (Omega-6). Olej zapewnia

prawidłowy metabolizm (przetworzenie w energię) lipidów w ludzkim

organizmie. Olej z nasion konopi ma idealne proporcje najlepiej

przyswajanej przez człowieka proporcji (3:1), dzięki czemu ludzki

organizm wchłania je kilkakrotnie lepiej niż na przykład z oleju

lnianego. z nasion konopi można przyrządzić pyszne mleko roślinne ! Łuskane nasiona konopi zawierają 33% czystego białka,24 % tłuszczu i 12% błonnika, a dzięki witaminom i mikroelementom wzmacniają organizm, dodają energii i wspomagają leczenie niektórych chorób. Dzięki swoim licznym właściwościom odżywczym zaliczane są do super żywności. To prawdziwy cud natury! Jest jedyną z nielicznych roślin, której białko składa się z 20 aminokwasów, a przyswajalność białka jest kilkukrotnie lepsza niż sojowego, ponieważ konopie nie zawierają inhibitorów i oligosacharydów zaburzających pracę jelit.

ja w produkty konopne najwyższej jakości z małym manufaktur zaopatrzam się na konopiafarmacja.pl
D
Daras

Wszystko jest dla ludzi tylko trzeba to robic z głową. Bo jednak takie diety restrykcyjne to wyzwanie dla organizmu. Sam przechodziłem przez rózne warianty wegetarianizmu. Byłem pod stała kontrola lekarza. Teraz tez zreszta zamierzam skorzystac z okazji i promocyjnej ceny na pakiet fit

Wróć na i.pl Portal i.pl