Te dobrze znane leki mogą pomóc w leczeniu COVID-19! Które z produktów leczniczych są badane i dlaczego nadają się do walki z koronawirusem?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
W poszukiwaniu leków przeciw COVID-19 badacze sięgają po przebadane już substancje, które w badaniach wstępnych okazały się skuteczne w walce z nowym koronawirusem. Skuteczność leków o zmienionym przeznaczeniu wynika z działania na mechanizmy, jakie obserwuje się w rozwoju infekcji nowym patogenem. Mogą więc niszczyć wirusa, blokować wnikanie do komórek, hamować namnażanie się, a także łagodzić nadmierny stan zapalny. Badania nad ich zastosowaniem już trwają, dlatego ich wyniki zapewne poznamy wkrótce.Sprawdź, które ze znanych leków mogą wspomagać leczenie i profilaktykę infekcji koronawirusem SARS-CoV-2!
W poszukiwaniu leków przeciw COVID-19 badacze sięgają po przebadane już substancje, które w badaniach wstępnych okazały się skuteczne w walce z nowym koronawirusem. Skuteczność leków o zmienionym przeznaczeniu wynika z działania na mechanizmy, jakie obserwuje się w rozwoju infekcji nowym patogenem. Mogą więc niszczyć wirusa, blokować wnikanie do komórek, hamować namnażanie się, a także łagodzić nadmierny stan zapalny. Badania nad ich zastosowaniem już trwają, dlatego ich wyniki zapewne poznamy wkrótce.Sprawdź, które ze znanych leków mogą wspomagać leczenie i profilaktykę infekcji koronawirusem SARS-CoV-2! morganka/123RF
Wyścig w opracowaniu leków na COVID-19 nie zwalnia tempa, a naukowcy sprawdzają nie tylko skuteczność eksperymentalnych terapii. Badania dotyczą również sprawdzonych już leków, stosowanych z powodzeniem w leczeniu innych chorób. Wyjaśniamy, dlaczego to dobry kierunek poszukiwań oraz jak działają najlepiej rokujące stare-nowe lekarstwa, które mogą wspomóc walkę z koronawirusem SARS-CoV-2.

Leki o zmienionym przeznaczeniu – stare środki przeciw nowemu wirusowi

Pandemia COVID-19 wywołała pilne zapotrzebowanie na leki zwalczające nieznany dotąd patogen, stąd szybki rozwój badań nad terapią i prewencją zakażeń. Ponieważ jednak opracowanie od podstaw nowych środków wymaga czasochłonnych, wielofazowych badań, naukowcy zwrócili się w stronę już dopuszczonych i stosowanych od lat farmaceutyków, które w badaniach wstępnych wykazały obiecujące działanie przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Obecnie testy skuteczności w leczeniu COVID-19 przechodzi spora już grupa takich repozycjonowanych leków, jednak w kwestii poprawy przeżywalności chorych znaczące korzyści wykazał jedynie przeciwzapalny lek sterydowy o nazwie deksametazon, który może zmniejszać o 1/3 śmiertelność pacjentów poddanych mechanicznej wentylacji płuc.

Przykładem istniejącego już leku o zmienionym przeznaczeniu jest też chlorochina i jej lepiej tolerowana pochodna hydroksychlorochina. Substancje te stosowano dotąd przeciw wywoływanej przez pasożyty malarii oraz w łuszczycy, która jest chorobą autoimmunologiczną. Niestety, okazały się one mało skuteczne u pacjentów z różnym nasileniem infekcji.

Przeczytaj na temat:

Obecnie badacze pokładają nadzieję w wielolekowej terapii COVID-19, w której kilka środków działa jednocześnie na różne mechanizmy związane z infekcją koronawirusem – przede wszystkim przeciwwirusowo i przeciwzapalnie.

Wykazano m.in. innymi, że stosowany w leczeniu, umiarkowanie lub słabo skuteczny remdesivir działa znacznie efektywniej w połączeniu z lekami stosowanymi m.in. w wirusowym zapaleniu wątroby typu A (simeprewir i grazoprewir) czy wraz z przeciwreumatycznym baricytynibem.

Według przeprowadzonych analiz chemicznych w przeciwdziałaniu i zwalczaniu infekcji koronawirusem skuteczne mogą być zwłaszcza środki stosowane w leczeniu:

  • infekcji wirusami WZW C, odry i grypy,
  • chorób pasożytniczych takich jak leiszmanioza, trypanosomoza i malaria,
  • zakażeń bakteryjnych, m.in. gruźlicy, salmonellozy, czerwonki i krztuśca.

Wiele z tych farmaceutyków wykazało obiecujące efekty w badaniach wstępnych, teraz natomiast trwają dalsze prace, których wyniki poznamy już wkrótce.

Środki ostrożności

Leki o zmienionym przeznaczeniu są obiecującymi kandydatami do ogólnie stosowanej terapii COVID-19, należy jednak pamiętać, że tak jak wszystkie farmaceutyki wywołują rozmaite efekty uboczne. Ponieważ są to środki przeznaczone do leczenia konkretnych chorób u określonych pacjentów, przyjmowane przez osoby bez tych zaburzeń może spowodować dodatkowe działania niepożądane. Stosowanie na własną rękę niepotwierdzonych terapii jest więc niezalecane, a w przypadku nasilenia się objawów infekcji koronawirusem należy szukać pomocy medycznej.

Dowiedz się także:

ZOBACZ: Powstanie spray przeciw koronawirusowi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl