Te dobrze znane leki mogą pomóc w leczeniu COVID-19! Które z produktów leczniczych są badane i dlaczego nadają się do walki z koronawirusem?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
W poszukiwaniu leków przeciw COVID-19 badacze sięgają po przebadane już substancje, które w badaniach wstępnych okazały się skuteczne w walce z nowym koronawirusem. Skuteczność leków o zmienionym przeznaczeniu wynika z działania na mechanizmy, jakie obserwuje się w rozwoju infekcji nowym patogenem. Mogą więc niszczyć wirusa, blokować wnikanie do komórek, hamować namnażanie się, a także łagodzić nadmierny stan zapalny. Badania nad ich zastosowaniem już trwają, dlatego ich wyniki zapewne poznamy wkrótce.Sprawdź, które ze znanych leków mogą wspomagać leczenie i profilaktykę infekcji koronawirusem SARS-CoV-2!
W poszukiwaniu leków przeciw COVID-19 badacze sięgają po przebadane już substancje, które w badaniach wstępnych okazały się skuteczne w walce z nowym koronawirusem. Skuteczność leków o zmienionym przeznaczeniu wynika z działania na mechanizmy, jakie obserwuje się w rozwoju infekcji nowym patogenem. Mogą więc niszczyć wirusa, blokować wnikanie do komórek, hamować namnażanie się, a także łagodzić nadmierny stan zapalny. Badania nad ich zastosowaniem już trwają, dlatego ich wyniki zapewne poznamy wkrótce.Sprawdź, które ze znanych leków mogą wspomagać leczenie i profilaktykę infekcji koronawirusem SARS-CoV-2! morganka/123RF
Wyścig w opracowaniu leków na COVID-19 nie zwalnia tempa, a naukowcy sprawdzają nie tylko skuteczność eksperymentalnych terapii. Badania dotyczą również sprawdzonych już leków, stosowanych z powodzeniem w leczeniu innych chorób. Wyjaśniamy, dlaczego to dobry kierunek poszukiwań oraz jak działają najlepiej rokujące stare-nowe lekarstwa, które mogą wspomóc walkę z koronawirusem SARS-CoV-2.

Leki o zmienionym przeznaczeniu – stare środki przeciw nowemu wirusowi

Pandemia COVID-19 wywołała pilne zapotrzebowanie na leki zwalczające nieznany dotąd patogen, stąd szybki rozwój badań nad terapią i prewencją zakażeń. Ponieważ jednak opracowanie od podstaw nowych środków wymaga czasochłonnych, wielofazowych badań, naukowcy zwrócili się w stronę już dopuszczonych i stosowanych od lat farmaceutyków, które w badaniach wstępnych wykazały obiecujące działanie przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Obecnie testy skuteczności w leczeniu COVID-19 przechodzi spora już grupa takich repozycjonowanych leków, jednak w kwestii poprawy przeżywalności chorych znaczące korzyści wykazał jedynie przeciwzapalny lek sterydowy o nazwie deksametazon, który może zmniejszać o 1/3 śmiertelność pacjentów poddanych mechanicznej wentylacji płuc.

Przykładem istniejącego już leku o zmienionym przeznaczeniu jest też chlorochina i jej lepiej tolerowana pochodna hydroksychlorochina. Substancje te stosowano dotąd przeciw wywoływanej przez pasożyty malarii oraz w łuszczycy, która jest chorobą autoimmunologiczną. Niestety, okazały się one mało skuteczne u pacjentów z różnym nasileniem infekcji.

Przeczytaj na temat:

Obecnie badacze pokładają nadzieję w wielolekowej terapii COVID-19, w której kilka środków działa jednocześnie na różne mechanizmy związane z infekcją koronawirusem – przede wszystkim przeciwwirusowo i przeciwzapalnie.

Wykazano m.in. innymi, że stosowany w leczeniu, umiarkowanie lub słabo skuteczny remdesivir działa znacznie efektywniej w połączeniu z lekami stosowanymi m.in. w wirusowym zapaleniu wątroby typu A (simeprewir i grazoprewir) czy wraz z przeciwreumatycznym baricytynibem.

Według przeprowadzonych analiz chemicznych w przeciwdziałaniu i zwalczaniu infekcji koronawirusem skuteczne mogą być zwłaszcza środki stosowane w leczeniu:

  • infekcji wirusami WZW C, odry i grypy,
  • chorób pasożytniczych takich jak leiszmanioza, trypanosomoza i malaria,
  • zakażeń bakteryjnych, m.in. gruźlicy, salmonellozy, czerwonki i krztuśca.

Wiele z tych farmaceutyków wykazało obiecujące efekty w badaniach wstępnych, teraz natomiast trwają dalsze prace, których wyniki poznamy już wkrótce.

Środki ostrożności

Leki o zmienionym przeznaczeniu są obiecującymi kandydatami do ogólnie stosowanej terapii COVID-19, należy jednak pamiętać, że tak jak wszystkie farmaceutyki wywołują rozmaite efekty uboczne. Ponieważ są to środki przeznaczone do leczenia konkretnych chorób u określonych pacjentów, przyjmowane przez osoby bez tych zaburzeń może spowodować dodatkowe działania niepożądane. Stosowanie na własną rękę niepotwierdzonych terapii jest więc niezalecane, a w przypadku nasilenia się objawów infekcji koronawirusem należy szukać pomocy medycznej.

Dowiedz się także:

ZOBACZ: Powstanie spray przeciw koronawirusowi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Te dobrze znane leki mogą pomóc w leczeniu COVID-19! Które z produktów leczniczych są badane i dlaczego nadają się do walki z koronawirusem? - Strona Zdrowia

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

jak prymitywnie odblokować lockdown? wykazać mniej zakażonych w statystykach...jak to zrobić?...nie robić testów na covida...im mniej testów tym mniej testów pozytywnych....i tym szybciej zakończenie lockdownu...ja tymczasem wybieram się zrobić przeciwciała bo jestem ciekawa czy przeszłam covida hehe...więc podniosę Wam statystyki...także róbcie co chcecie

Wróć na i.pl Portal i.pl