Szkoły przygotowują się do powrotu uczniów. Resort edukacji podaje wytyczne, ale nauczyciele i rodzice obawiają się powrotu do nauki zdalnej

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
– Pomorskie szkoły przygotowują się do powrotu uczniów tak samo jak każdego roku, z dużą dbałością o to, aby szkoła i otoczenie były miejscem dla nich bezpiecznym – mówi Beata Wolak z Kuratorium Oświaty w Gdańsku
– Pomorskie szkoły przygotowują się do powrotu uczniów tak samo jak każdego roku, z dużą dbałością o to, aby szkoła i otoczenie były miejscem dla nich bezpiecznym – mówi Beata Wolak z Kuratorium Oświaty w Gdańsku tomasz czachorowski/polska press
Choć wakacje jeszcze trwają, szkoły już przygotowują się do nauki stacjonarnej od września. Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół, dzięki którym ma być bezpieczniej. Czy uczniowie i nauczyciele są gotowi do powrotu do nauki w reżimie sanitarnym? Sprawdzamy.

Szkoły dostały wytyczne odnośnie bezpieczeństwa w roku szkolnym 2021/2022. Co się zmieni?

Dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie – to najważniejsze zasady związane z powrotem uczniów do szkół po wakacjach. Choć do rozpoczęcia nowego roku szkolnego zostało jeszcze trochę czasu, resort edukacji przygotował już zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest – jak tłumaczy – bezpieczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym.

– W wytycznych podkreślono również, że, po długotrwałym okresie nauki zdalnej, działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – tłumaczy Justyna Sadlak z biura prasowego Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Do tego ministerstwo do 11 sierpnia 2021 r. czekało na zgłoszenie przez dyrektorów zapotrzebowania na sprzęt i środki ochrony.

Wrzesień w praktyce w szkołach na Pomorzu. „Będą miejscem bezpiecznym”

– Pomorskie szkoły przygotowują się do powrotu uczniów tak samo jak każdego roku, z dużą dbałością o to, aby szkoła i otoczenie były miejscem dla nich bezpiecznym – mówi Beata Wolak z Kuratorium Oświaty w Gdańsku. – Temat bezpiecznego powrotu do szkół będzie poruszany na spotkaniach Pomorskiego Kuratora Oświaty z wszystkimi dyrektorami szkół i placówek województwa pomorskiego – dodaje.

Łącznie w dniach 24-26 sierpnia 2021 r. odbędzie się 5 takich spotkań. Pierwsze z nich będzie mieć miejsce w Słupsku, drugie – w Kościerzynie.

Gdańsk, Sopot i Gdynia gotowe na powrót uczniów

Gdańsk zapewnia, że szkoły w mieście są gotowe na naukę stacjonarną.

– Wszystkie gdańskie placówki są gotowe pod względem organizacyjnym do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, ale też mamy doświadczenie z poprzedniego roku dotyczące bieżącego dostosowywania się do aktualnej sytuacji epidemicznej. Co do wyposażenia szkół w niezbędne pomoce, to oczywiście jest ono zapewnione z poprzedniego roku, ale też na bieżąco uzupełniane, w miarę potrzeb zgłaszanych przez dyrektorów jednostek – mówi Patryk Rosiński z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

O przygotowania do nowego roku szkolnego zapytaliśmy także w Sopocie.

– Rekomendowane zasady sanitarne są porównywalne do wymagań, które obowiązywały w maju i w czerwcu. Tym samym, sopockie szkoły i placówki oświatowe rozpoczną rok szkolny bez zasadniczych zmian w dotychczasowym reżimie sanitarnym. Placówki w pełni zaopatrzone są w środki ochrony. Ponadto w ramach programu rządowego każda szkoła dodatkowo zgłosiła zapotrzebowanie do MEiN na stacje do dezynfekcji i środki ochrony osobistej. Jednocześnie miasto rekomenduje i zachęca społeczności szkolne (nauczycieli, rodziców i uczniów) do udziału w programie szczepień, w tym dla dzieci i młodzieży od 12. roku życia – słyszymy od Anetty Konopackiej z sopockiego magistratu.

W Gdyni tymczasem zapewniają, że, w razie konieczności, szkoły bez problemu przejdą na naukę zdalną.

– Miasto ma zapas umożliwiający zabezpieczenie każdej szkoły w wystarczającą ilość środków ochrony osobistej. W przypadku nauki zdalnej, każda placówka nauczyła się pracować w takim trybie i, jeśli będzie taka konieczność, płynnie przejdzie na tryb nauki zdalnej – mówi Małgorzata Omachel-Kwidzińska, kierownik gdyńskiego referatu relacji z mediami.

Powrót uczniów do szkół. Różne nastroje rodziców, uczniów i nauczycieli

Część rodziców, uczniów i nauczycieli cieszy się ze spotkań dzieci „twarzą w twarz”, ale nie brakuje też takich, którzy przepowiadają, że szkolne mury szybko zostaną zamknięte z powodu kolejnej fali pandemii.

„Wrzesień i czerwiec stacjonarnie, a reszta roku zdalnie”, „Jak dzieci pochodzą do końca września, to będzie cud” – komentują w sieci pełni obaw rodzice.

Powrotu do zdalnego nauczania obawiają się także nauczyciele.

– Chcemy wracać normalnie do szkoły, oczywiście z zachowaniem wszystkich obostrzeń – mówi Grzegorz Reszka, nauczyciel WOS-u z SP nr 85 w Gdańsku. – Boimy się, że zdalne nauczanie wróci, a ono nas wykańcza. Nauka on-line może i jest wygodna, ale nauczanie stacjonarne przynosi o wiele większe efekty. Nie wspomnę już o lekcjach WF-u, tak naprawdę mało który uczeń ćwiczył. Dziś niektóre dzieci nie mają nawet siły, by wejść pod górkę.

Powrót uczniów do szkół. Kolejna trudność: brak kadry

Również dyrektor SP nr 11 w Wejherowie na osiedlu Kaszubskim, gdzie naukę od września rozpocznie blisko tysiąc uczniów, wyraża nadzieję, że lekcje będą odbywały się w normalnym trybie.

– Poprzednim razem, gdy musieliśmy prowadzić nauką zdalną, to szybko zadziałaliśmy na platformie Microsoftu. Wydaje mi się, że wyszło to nam skutecznie. Chociaż, jak inni też to potwierdzają, wraz z upływem czasu aktywność, zwłaszcza wśród starszych uczniów, malała. Starsze dzieci opracowały sobie strategię unikania odpowiedzi. U mniejszych dzieci ta aktywność cały czas była wysoka – mówi Wioleta Podolska, dyrektorka szkoły.

Zauważa też, że trudności mogą być nie tylko związane z ewentualnymi koronawirusowymi obostrzeniami.

Borykamy się z problemami kadrowymi. Brakuje nam w szkole nauczycieli w przedmiotach ścisłych, czyli matematyka, fizyka i chemia. Ale ten problem pogłębia się też w województwie i w kraju. Cały czas szukamy, czy to na zastępstwo, czy wśród emerytów – tłumaczy dyrektorka.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl