Straż Graniczna informuje o kolejnych próbach nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Straż Graniczna regularnie patroluje tereny przygraniczne
Straż Graniczna regularnie patroluje tereny przygraniczne Fot. Straż Graniczna/Twitter
13 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę. Wszyscy na widok patroli wycofali się w głąb Białorusi – poinformowała w czwartek rano Straż Graniczna. Zgodnie z przekazywanymi przez SG informacjami w styczniu doszło już do ponad 80 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

W dalszym ciągu dochodzi do prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Straż Graniczną w dalszym ciągu nielegalni migranci próbują przedzierać się przez granicę polsko-białoruską. Minionej doby było to 13 cudzoziemców, a zdarzenie miało miejsce na odcinku ochranianym przez pograniczników z Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała Straż Graniczna na platformie X.

"Cudzoziemcy próbowali uszkadzać barierę, po przybyciu patroli służb polskich, wszyscy cofnęli się na Białoruś" - dodano w komunikacie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Ile prób nielegalnego przekraczania granicy odnotowano w 2023 roku?

Jak przekazała Straż Graniczna, od początku stycznia odnotowano ponad 80 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Podkreślono, że jest to dużo mniej takich zdarzeń niż w minionych miesiącach. Znaczny spadek został odnotowany już w grudniu, kiedy - według przekazywanych przez Straż Graniczną informacji - dosżło do ok. 450 prób przekroczenia granicy. W 2023 roku prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy było blisko 26 tys.

W utrzymaniu bezpieczeństwa na granicy pomaga stalowa zapora

W 2022 roku na długości 186 kilometrów granicy z Białorusią została zbudowana stalowa bariera o wysokości 5,5 metra. Stanowi ona kluczowy element systemu zabezpieczeń mającego na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Dodatkowo, na odcinku 206 kilometrów tej granicy zainstalowano kompleksowy system kamer i czujników, który obecnie jest w pełni wykorzystywany przez polskie służby graniczne.

W listopadzie zeszłego roku Straż Graniczna dokonała wyboru wykonawcy do budowy elektronicznej zapory wzdłuż granicy z Białorusią, na obszarze województwa lubelskiego, nad rzeką Bug. Cała inwestycja, o wartości 280 milionów złotych, będzie finansowana głównie ze środków unijnych. Planuje się stworzenie zabezpieczeń na odcinku o długości 172 kilometrów, z montażem około 4,5 tysiąca kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, oraz 1,8 tysiąca słupów kamerowych. Centrala monitoringu będzie zlokalizowana w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Na rzekach granicznych powstanie zapora elektroniczna

Zgodnie z przekazywanymi informacjami bariera elektroniczna ma również powstać na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka w woj. podlaskim. Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska przekazywała Polskiej Agencji Prasowej, że w przetargu (ograniczonym) wybrano już wykonawcę. Zabezpieczenie na rzekach w Podlaskim Oddziale SG ma budować firma Sprint SA z Olsztyna (SG rozstrzygnęła przetarg w połowie stycznia 2024 r). Planowana bariera ma powstać na 47-kilometrowm odcinku granicy.

W informacjach o rozstrzygnięciu przetargów nie ma kwot, jakie zaproponowały firmy. Michalska powiedziała, że umowy z tymi firmami mają być zawarte wkrótce.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl